Avalehele
Eksport kasvab hoogsalt

Eksport kasvab hoogsalt

Kaupade eksport kerkis augustis aastaga 46% ning import 40%. Kaheksa kuu kokkuvõttes on ekspordikäive tõusnud 29 protsenti ja kahe aasta taguse ajaga võrreldes 20 protsenti.

Eesti on koos Põhjamaade ja Baltikumiga ekspordi kasvu osas Euroopa esirinnas. Nii Eestis kui teistes Balti riikides on ekspordi maht kümnendiku võrra suurem kui enne kriisi algust. Paljudes riikides ei ole aga nii hästi läinud – rohkem kui pooltes Euroopa riikides on ekspordi maht endiselt allpool kriisieelset taset.

Pool kaupade ekspordi kasvust tuli kolmest kaubagrupist

Eesti ekspordis annavad tooni kolm kaubagruppi: kütteõlid, mobiilsideseadmed ja elekter. Kütteõli eksport suurenes kaheksa kuuga 800 miljoni euro võrra, mobiilsideseadmete väljavedu 300 miljoni euro võrra ja elektri eksport 100 miljoni euro võrra. Kütteõlide töötlemine on hoogustunud tugeva nõudluse ja naftatoodete kiire hinnatõusu tagajärjel. Hiina ettevõtete tegevuse piiramine USAs ja mitmes Euroopa riigis on soodustanud Euroopa, sh Eesti, mobiilsideseadmete tootjaid. USA on kerkinud Eesti üheks olulisemaks kaubanduspartneriks tänu telekommunikatsiooniseadmete ja kütteõli väljaveole.

Ekspordi kiire kasv peaks järgmistel kuudel jätkuma. Tööstusettevõtted on tuleviku osas optimistlikud. Tootmisvõimsused on rakendatud 81 protsendi ulatuses – rohkem kui kunagi varem vähemalt viimase 20 aasta jooksul, kui vastavaid andmeid koguma hakati.

Defitsiidi ajastu

Väliskaubanduse käibeid on lisaks tugevale nõudlusele kergitanud ka hoogne hinnatõus. Nii eksport- kui importkaupade hinnad on Eestis viimase aasta jooksul kerkinud 15-16 protsenti. Tugev nõudlus võimaldab suuremaid tootmiskulusid kompenseerida kõrgema müügihinnaga. 60 protsenti tootmisettevõtetest toodaksid rohkem, kui neid ei takistaks materjalide ja töötajate puudus.

Viimastel kuudel on toorainete kallinemisele lisandunud energia hinnatõus. Kuigi töötlevas tööstuses keskmiselt on energia osakaal tootmiskuludes väike, vaid 2 protsenti, kulub palju energiat paberi- ja tselluloositööstuses. Palgakasv on samuti kiirenenud. Energiahinnad peaksid praegustelt rekordtasemetelt hakkama allapoole liikuma kevadel. Globaalne materjalide nappuse probleem peaks lahenema järgmise aasta jooksul.

Märksõnad: Eksport, Väliskaubandus