Avalehele
Kiire hinnatõus jätkub

Kiire hinnatõus jätkub

Hinnatõus ulatus augustis viie protsendini. Hinnataset kergitas energia kallinemine. Pool 5-protsendilisest hinnatõusust tuli kahe kaubagrupi, elektri ja mootorikütuste, kallinemisest.

Elekter oli umbes 40% kallim kui aasta tagasi. Elektri börsihind püstitas augustis uue rekordi. Ilm ei ole taastuvatest allikatest elektri tootmist soosinud. Mittetaastuvatest allikatest elektri tootmine on aga kallis, kuna gaasi, puidu, kivisöe ja saastekvootide hinnad on oluliselt kasvanud. Üüri hind on tasapisi kerkinud, jäädes aga siiski alla 2019. aasta tasemele.

Mootorikütuste hind tõusis aastaga viiendiku võrra. Nafta hind ulatus augustis 70 USA dollarini barreli kohta. 70 dollari kandis peaks nafta hind lähikuudel püsima.

Tugev nõudlus tõi kaasa vaba aja ja meelelahutusega seotud kaupade ja teenuste hinnatõusu. Välisturistide nappusest hoolimata kerkisid oluliselt majutuse hinnad. Öö hotellis maksis siiski veidi vähem kui enne kriisi. Reisimise elavnemine tõstis pakettreiside hindu.

Aasta kokkuvõttes peaksid hinnad tõusma umbes 3 protsendi võrra. Ülikiirest majanduskasvust hoolimata mõjutavad hindu eelkõige välised tegurid. Energiahinnad püsivad kõrged. Septembrist tõuseb märgatavalt gaasi hind. Külma talve korral võivad energia hinnad oodatust veelgi rohkem tõusta.

Pensionireformi mõju hinnaindeksile jääb ilmselt suhteliselt tagasihoidlikuks. Tarbekaupu ja esmaseid teenuseid selle rahaga ilmselt palju ei osteta. Kestvuskaupade ja ehituse-remondi osakaal on indeksis aga väike. Kinnisvara hind hinnaindeksis ei kajastu.

Märksõnad: Hinnad, Tarbijahinnaindeks