Avalehele
Kas jätkata pensionifondis või alustada hoopis pensioni investeerimiskonto?

Kas jätkata pensionifondis või alustada hoopis pensioni investeerimiskonto?

13.05.2021

Swedbanki investeeringute strateeg Tarmo Tanilas ning pensioni ja investeerimise valdkonnajuht Kaire Peik tutvustasid hiljutises Facebooki otseülekandes Swedbanki pensioni investeerimiskontot (PIK). Eksperdid selgitasid, kuidas valida enda pensioni kasvatamiseks parim variant.

PIK eeldab eelkõige II samba olemasolu ning huvi investeerimise vastu

PIK on lahendus nendele investoritele, kes ei ole hetkel oma valitud pensionifondi tootlusega rahul ning sooviksid pensionivara kasvatada oma nägemuse järgi. Pensioni investeerimiskonto on seejuures hea alternatiiv II sambast raha välja võtmisele ja tavalisele investeerimisele, mille on päris paljud, kes plaanisid II sambast loobuda, välja toonud. PIKiga saad ise otsustada, kuidas investeerida oma II samba raha ilma sambast lahkumata ning II samba eelistest, näiteks 4% sotsiaalmaksu osa lisandumisest investeerimisele, loobumata..

Swedbanki investeeringute strateegi Tarmo Tanilase sõnul on PIK aga eelkõige mõeldud investorile, kes on kursis investeerimisvõimalustega, valmis oma aega pühendama ning omab head nägemust sellest, kuidas oma vara kasvama panna. Vastasel juhul on ilmselt mõistlikum jätta oma pensioni kasvatamine praeguse fondi kätesse. Strateegi sõnul on ka PIKi mõistlik kasutada just keskmisest suurema sissetulekuga inimestele, sest väiksemate summade investeerimine piirab investori valikuid. „Swedbanki PIK sobib hästi neile investoritele. Kui sa teed aastas kasvõi paar tehingut suuremates summades, on Swedbanki hinnakirjad kindlasti sulle (turu) kõige soodsamad,“ ütles Tanilas.

Kas PIKi on mõistlik teha, kui sa pole enne investeerimisega tegelenud?

„Kui sa ei ole enne investeerimist proovinud, siis soovitan/võib olla parem avada hoopis tavalis(n)e väärtpaberikonto ning katsetada seal,“ ütleb Swedbanki pensioni ja investeerimise valdkonnajuht Kaire Peik. Suures osas töötabki PIK nagu tavaline investeerimiskonto, sest sellega on võimalik täpselt samamoodi teha väärtpaberitehinguid, erinevused on ainult maksustamises.

Tanilas lisas, et nii investeerimiskontol kui ka PIKil on alati mõistlik alustada kodule lähedalt. Seda põhjusel, et Swedbankis saab teha tasuta tehinguid Balti aktsiatega ning Eesti aktsiate kohta on tihtilugu kättesaadaval rohkem informatsiooni. Strateeg toonitas ka seda, et investeerimisel on alati riske ning pidev tootlus ei ole garanteeritud. „Alati tuleks investeerida ettevõttetesse, mille tooteid ja teenuseid tunned ning usaldad,“ sõnas Tanilas.

Kui investeerimine tavalise investeerimiskontoga läheb sujuvalt, võib järgmise sammuks proovida investeerimist PIKil väikeste summadega. Näiteks on võimalik kanda ainult osa oma II samba rahast PIKile ning jätta ülejäänud oma praegusesse fondi. Samuti on võimalik jätta praegune kogutud raha fondi ning suunata vaid uued 2+4 maksed PIKi.

Alati on võimalik PIKIst naasta fondi

„Võin näiteks esmalt otsustada, et proovin kätt, kuid avastan, et mul ei ole aega PIKiga tegeleda. Sel juhul on lahkumine tegelikult väga lihtne: kui PIKil on väärtpaberid, siis tuleb need vaid maha müüa ning raha fondi tagasi kanda,“ kinnitab Peik. PIKist lahkumine võtab umbes 2-3 tööpäeva ning selle tulemusel saab sinu II samba valitsejaks jälle pank.

Loe lähemalt Swedbanki pensioni investeermiskonto kohta.

 

Kui soovid juba 1. septembrist hakata oma II samba raha investeerima, siis on sul aega 31. juulini, et teha pangas vahetusavaldus. Lisainfot PIKi kohta leiad siit.

Swedbanki pensionifondide fondivalitseja on Swedbank Investeerimisfondid AS. Tutvu fondide prospektide ja põhiteabega aadressil www.swedbank.ee/fondid või Swedbanki kontoris. Lisainfo saamiseks pöördu Swedbanki investeerimistoe poole telefonil 613 1606 või e-posti aadressil investeerimistugi[at]swedbank.ee.Finantsteenust pakub Swedbank AS. Tutvu tingimustega ja pea nõu. Käesolevat teavet ei tohiks käsitleda investeerimissoovituse või -nõustamisena ega kutsena osta või müüa väärtpabereid või teha muid tehinguid.