Avalehele
Jaan Hendrik Murumets: ettevõtja õpib suurt vabadust armastama

Jaan Hendrik Murumets: ettevõtja õpib suurt vabadust armastama

Swedbank ja Eesti Kaubandus-Tööstuskoda korraldavad Eesti parima noore ettevõtja konkurssi juba kuuendat korda. 8. oktoobril tunnustati pidulikul auhinnagalal Eesti parimaid ettevõtteid, kus tänavu pälvis aasta noore ettevõtja tiitli 29-aastane ettevõtja Jaan Hendrik Murumets, kes on asjade interneti lahendusi arendava ettevõtte Krakul OÜ tegevjuht ja kaasasutaja. Tema meeskonna tööd on peidus näiteks Barkingu nutikates parklates, BiKeepi rattaparklates ja Starshipi pakirobotites.

Soovime Jaan Hendrikule palju õnne ja edu, sest tänavuse aasta noore ettevõtja konkurss oli eriti tihe. Esikolmikusse jõudnud nominente eraldas üksteisest ainult üks punkt. Selleks, et aasta noore ettevõtjaga paremini tuttavaks saada tegime temaga lühikese intervjuu.

Millal teil esimest korda tekkis soov ettevõtjaks saada?

Ettevõtlus tegelikult leidis mind, mitte vastupidi. Krakul on asutatud minu lapsepõlvesõbra poolt. Tema nägi võimalust olla õigel ajal õiges kohas ja alustada elustiiliettevõttega. Me ise määratleme ennast nii. Mina olin Krakuli teine töötaja. Kui asutaja tagasi astus, siis mina jäin n-ö tanki. Ma ei alustanud mingi suure visiooniga, vaid leidsin ennast adra eest ja nüüd juhin neljandat aastat. Aga ettevõtja roll mulle meeldib. Nii nagu paljud teised ettevõtjad ei kujuta ma enam ette olukorda, kus ma läheksin tagasi tegema päevatööd, kus keegi ütleb mulle, mis kellaajal ja mida teha. Selle vabadusega, mis tuleb küll suure vastutusega, harjub ära ja seda õpib armastama.

Kuidas insener juhtimisega hakkama saab?

17 töötajat ettevõttes ja miljon eurot käivet tähendab, et ma pole enam ammu insener. Ma tegelen social engineeringuga. Ma olen terve elu olnud kahepaikne. Ma küll tunnen ennast reaalainetes tugevalt, aga ma õppisin lapsena kunsti ja keskkoolis käisin humanitaarklassis.

Kas teil on juhtide seas eeskujusid?

Niimoodi ei ole, et nimetaksin Steve Jobsi või Jeff Bezost või Bill Gatesi kui kedagi, kelle moodi ma tahaks olla. Pigem olen ma elu jooksul kokku puutunud väga erinevate inimestega ja üritanud neid analüüsides märgata omadusi, mis neil on ja mis nad silmapaistvaks teeb. Osa on häirivalt ratsionaalsed, kes lihtsa küsimuse lahendamiseks hakkab otsustuspuud joonistama. Osad on silmapaistvalt head suhtlejad, osade otsustusprotsessi on lihtsalt ilus vaadata.

Mina pean ennast suhteliselt empaatiavõimeliseks inimeseks ja sellest lähtub ka minu juhtimine. Nii inimesi juhtides kui ka klientidega koostööd tehes püüan ma alati küsida, mida neil vaja on ja siis leiame koos lahenduse. Ma ei käsuta, ei sunni, üritan luua sellise keskkonna, kus saaks head tööd teha.

Kas te defineerite oma ettevõtet idufirmana?

Ausalt ei tea, see mõiste on suhteliselt laialimääritud tänapäeval. Ainus tunnus, mis justkui puudu oleks on see, et me ei ole kaasanud välist raha. Aga töötajad saavad kohukesi, meil on kott-toolid, koerad kontoris, inimesed tunduvad tõsiselt nautivat seda tööd ja tahavad paremaks saada. Head omadused on olemas, aga raha pole.

Miks te pole raha kaasanud?

Oleme kuidagi hakkama saanud. Aga oleme Ikarose kombel päikesele paar korda ikka väga lähedale lennanud küll, tiivad ei ole õnneks ära sulanud ja vette pole kukkunud. Me oleme teenust pakkuv ettevõte, me ei ole raha kaasamiseks veel piisavalt suured ja eristuvad. Ise olen vähemalt leidnud, et kes ikka tahab niisama raha anda.

Praeguseks on maailma vallutuse plaanid nii suureks läinud, et tarka raha oleme mõelnud kaasata küll. Kedagi, kes on sarnast teekonda läbi teinud, saab nõu anda ja veidi uksi lahti teha. Kui mul nüüd ettevõtte pangakontol palju raha oleks, siis ma teaks küll täpselt, mida ma sellega teeks ja ma arvan, et suudaksime väga uhke ettevõtte ehitada. Oleme kaalunud ka pangafinantseerimist, aga seda juhul, kui me oma ärimudelit laiendaks ja ise oma pooltootega mitmele turule tahaks minna. Siis võiks seda teha panga ja toetuste sümbioosis.

Krakul tegeleb asjade internetiga – see oli väga kuum teema mõned aastad tagasi, aga nüüd justkui ära kadunud. Miks?

Räägitakse vähe, sest see on juba nii suur osa meie elust. Ei tundu enam nii erilise või müütilise uuendusena. Kui palju öeldakse, et mul on nutitelefon? See on lihtsalt telefon. Täna pidin tööle tulles parklasse keerates robotile teed andma, sest ta oli juba tee peal. Õhtul kõnetan telefoni, et ütle, kuidas ma koju saan.

Kuhu Krakul teel on?

Kiiremini, kõrgemale, kaugemale. Sooviks eksporti laiendada, sooviks suuremaid ja uhkemaid projekte ette võtta. Meil on koos väga hea seltskond, kes suudab väga palju ära teha ja puhtalt isiklikust huvist tahan näha, mida kõike veel on võimalik ära teha. Meil tuleb igas suunas laieneda: rahaliselt, turunduses, müügis, põhitegevuses.

Siit leiad Jaan Hendrik Murumetsa ja Krakulit tutvustava video

Krakul OÜ

Asutatud: 2013
Töötajaid: 17
2019 aasta puhaskasum: 101 331 eurot
2019 aasra müügitulu: 899 057 eurot

Swedbanki välja pandud 5000 euro suurust aasta noore ettevõtja preemiat antakse välja aastast 2015, kuni 35-aastasele ettevõtte omanikule või juhile, kes on silma paistnud oma ettevõtte hea käekäigu kindlustamisel. Varem on tiitli pälvinud silmapaistvad noored ettevõtjad Indrek Ulst, Markus Villig, Kristel Kruustük, Robin Saluoks ja Ardo Kaurit.

Konkurssi korraldavad Eesti Kaubandus-Tööstuskoda ja Swedbank AS ning algatust toetab Eesti Vabariigi president Kersti Kaljulaid.