Avalehele
Prototronilt maailma 100 mõjukaima ettevõtte hulka

Prototronilt maailma 100 mõjukaima ettevõtte hulka

Prototroni auhinna võitnud idufirma Sympower kaasas hiljuti ingelinvestoritelt ja Enfuro Ventures fondilt miljon eurot ja nimetati Global Cleantechil maailma saja lootustandva ettevõtte hulka, keda jälgida. Global Cleantech valib igal aastal maailma mõjukamaid innovaatilisi ja puhtaid energialahendusi välja töötavaid ettevõtteid.

Global Cleantech annab ülevaate lähitulevikus maailma kujundavatest tehnoloogiatrendidest. See tähendab seda, et Eestist on saanud alguse järjekordne ettevõte, mis hakkab eeldatavasti kujundama maailma tehnoloogiatrende.

Kui Sympower nimetati 100 ettevõtte hulka, keda investorid ja suurkorporatsioonid võiksid jälgida, siis 2015. aastal valiti Skeleton Technologies globaalselt 100 mõjukaima rohetehnoloogia ettevõtte hulka.

Kliimasoojenemise vastu

Sympower ehitab tarkvaraplatvormi, kuhu ühilduvad paindliku elektritarbimisega seadmed, mida juhitakse reaalajas, et paremini ära kasutada taastuvaid energiaallikaid nagu päikese- ja tuuleenergiat. Nimetatud seadmed võivad olla näiteks veeboilerid, õhukonditsioneerid või radiaatorid, aga ka külmalaod.

Nii võimaldab Sympower teha inimestel lihtsa, kuid mõjuva sammu kliimasoojenemise vastu. Lubades kütta oma kodu ja sooja vett õigeaegselt, aitab tarbija elektrisüsteemi efektiivseks muuta ja fossiilkütustest eemalduda.

Sympower asutati 2015. aasta suvel Tallinnas Georg Rute ja Simon Bushelli poolt, eesmärgiga töötada välja lahendusi, mis suurendaksid Euroopa riikide elektrisüsteemide jätkusuutlikkust ning vähendaksid energeetikatööstuse mõju kliimamuutustele. Mõlemal asutajal on magistrikraad jätkusuutliku energeetika erialal Londoni Imperial College’ist.

Prototron andis hoogu

Ettevõtte edulugu sai alguse Prototronilt, kus õnnestus saada rahastus energiajuhtimise seadme Symplug prototüübi väljatöötamiseks. 2012. aastal Swedbanki, Tallinna Teaduspargi Tehnopol ja Tallinna Tehnikaülikooli poolt asutatud rahastu Prototron eesmärgiks on toetada alustavaid ettevõtjaid ja leiutajaid rahaliselt esimese töötava tootenäidise ehk prototüübi väljatöötamisel. “Prototronil saime oma toote arendamiseks palju tuge ning veendusime, et meie loodud lahendus töötab. Oleme selle üle väga uhked,” avaldas Sympoweri kaasasutaja Simon Bushell.

Seejärel jätkati rahvusvahelises ärikiirendis Rockstart, mis on Hollandi päritolu globaalne idufirmade toetusplatvorm. Kiirendi abil jõuti ka miljonieurose rahastuseni. Kuigi ettevõtte kaasasutaja Georg Rute on Sympowerist lahkunud, tuleb enamik ettevõtte tarkvaraarendusest endiselt Eestist.

Tänaseks on Sympower oma meeskonda viielt liikmelt üle 20 inimeseni laiendanud ja jõudnud nelja riiki. Järgmise kuue kuni 12 kuu jooksul laienetakse ka Põhja-Ameerikasse.