Avalehele
Ühe finantseerimise lugu ehk kuidas Tütarsaare Aino põhjarannikut vallutab

Ühe finantseerimise lugu ehk kuidas Tütarsaare Aino põhjarannikut vallutab

Ilmar Tammel tuli aastaid unistada, uurida, arvutada ja ehitada enne, kui ta sai võtta riiulilt väljateenitud kaptenimütsi ja haarata Tütarsaare Aino roolipinnist. Täna purjetab uhke Aino mööda Eesti põhjarannikut ja rõõmustab nii kohalikke kui kaugema kandi publikut.

„Võin öelda, et olen väikeste või suuremate sisevete ja meresõidualustega tegelenud väiksest peale, nii et praegune Tütarsaare Aino projekt on olnud küllaltki loogiline asjade käik,“ sõnab Ilmar Tamm ja muigab vaikselt. Tegu on mehega, kes varasemalt töötas pangas analüütikuna, nüüd on aga rohkem kui kümme aastat pühendunud merekaru.

„Kuna juba minu emapoolne onu tegeles pikka aega laevade ehituse alal insenerina ja hiljem tänase TalTechi Mereakadeemia õppejõuna, siis on see valdkond mind alati paelunud,“ räägib Tamm. „Meie ühing Raudlaeva Maja on loodud heas mõttes süstemaatiliste hullude ja klassikalise laevateema fännidega üheskoos, et arendada Eesti rannasõitu.“

Viimastel aastatel on ühing teinud erinevaid klassikaliste paatide või laevade uusehitusi ja taastamisi, sh Meremuuseumile Suure Tõllu tarvis, ning seilanud nii kodustel meredel kui ka Atlandi ookeanil ja Vahemerel. „Viimane suurem projekt oligi Raudlaeva Majal just autentse eeskuju järgi Aino projekti teostamine ja seda kogu põhjaranniku klientide jaoks,“ räägib Tamm innustunult.

Ideest teostuseni läks puhast tööaega pea kaks aastat. „Alustasime 2015. aastal eeltöödega, detsembrikuuks saime emapuu Haapsalus juba paika panna. Siis hakkas kibe töö peale ja septembriks 2016 oli laeva välikorpus praktiliselt koos. Seejärel oli väike paus ja 2017. aasta keskpaigast sai jälle täie hooga edasi toimetatud ­– sisetööd tehtud ja laeva taglastus lõpetatud. Puidust kaunitar sai nimeks Tütarsaare Aino ja liugles merevette 19. mail 2019.“

Klientide vastuvõtt on Ilmari sõnul olnud üle ootuste soe – laev meeldib kõigile, lastest vanavanemateni. Alusega on sõidetud nii Võsul, Kundas, Eismal, Purtses, Toilas, Narva-Jõesuus kui ka Narvas. Seda nii lausvihmas, paksus udus kui ka kuldses päikeses, ja nagu ikka, nii mahedas kui ka päris korralikus tuules. „Ilmnes, et ei karda see meie Eesti inimene halba ilma ega oma halli ja mühavat merdki,“ kiidab Tamm hakkajaid külalisi. „Oleme teinud ennast kergesti leitavaks ka Puhka Eestis sotsiaalmeedia vahendusel,“ lisab ta.

Pank aitas Ainol kurssi hoida

Selliseid projekte rahastatakse töölõikude kaupa ning tihti tulevad vahendid eri allikatest. Stabiilse protsessi tagamiseks oli Raudlaeva Majalgi vaja lisaks sildfinantseerimist. „Kui olime ühe rahastusprojekti lõpetanud ning uut juba alustamas, pani Swedbank vahepealse perioodi katmiseks õla alla. Usun, et meie tööprotsess oli selge, eesmärgid arusaadavad ja varasem taust pangale hästi teada. See kõik aitas positiivsele laenuotsusele kaasa,“ seletab Tamm otsuse ratsionaalset tagamaad.

Kuidas edasi 2020. aastal?

Ilmari sõnul tahavad nad oma turgu paremini tundma õppida ja sellest tulenevalt teenuseid edasi arendada. „Arvestades positiivset energiat, mida oleme rannamerel ja Narva jõel seni näinud meie Ainot saatmas, võime loota, et saame purjetada koos klientidega küll ja veel,“ arvab Tamm. Korraliku arendustöö tulemusena loodetakse pakkuda klientidele edaspidi ka uusi teenuseid.

„Seniks aga jätkame nii, nagu lauldakse Roald Jürlau kuulsas laulus – Aino on ainus, Ainoga võib seilata (Kreenholmi) manufaktuurini, Ainoga ma kohtun igal õhtul kell kuus,“ sõnab Tamm naerdes.

Tütarsaare Aino kohta leiate infot siit: https://www.facebook.com/tytarsaareaino/

Autori kommentaar:

Tütarsaare Aino projekti finantseerimine on hea lugu müütide kummutamiseks. Näiteks arvatakse sageli, et laenu saavad vaid suured ja klassikalised ärid, aga mitte väikeettevõtted. Nii see muidugi pole. Aino projektis on olemas nii palju toredaid aspekte: aja- ja merelugu, käsitöö ja turismiarendus, lisaks veel annus seiklust ja regionaalse arengu toetus. Kui ettevõtjal on olemas idee ja plaan, mille jaoks raha vaja on, siis on projektile juba algus tehtud.

Soovin omalt poolt julgustada äril sarvist haarama – kui teil on idee, hakake kohe tegutsema. Ja enne tasub uurida meie tööriistakasti – katsetage meie äriplaani ja finantsvõimekuse tööriistu, vajadusel tulge nõustamisele ning lõpuks esitage julgelt oma taotlus.