Avalehele
Vabatahtlik panustamine on vastastikune võit

Vabatahtlik panustamine on vastastikune võit

Iga aasta lõppedes võtab Eesti start-up-kogukond üheskoos aasta kokku ja tunnustab valdkonna parimaid, muuhulgas neid, kes panustavad sellesse entusiasmist. Need on ettevõtted, organisatsioonid ja inimesed, kes annavad oma aega, energiat või raha, et edendada ja arendada start-up’indust Eestis. Miks nad seda teevad?

„Annad sõrme, võtab käe,“ kuulen tihtipeale, kui räägin ökosüsteemi liikmetega, kel pole otseselt mingit kohustust iduettevõtlust toetada, kuid kes teevad seda ikkagi. Swedbank on panustanud start-up-kogukonda juba enam kui 10 aastat, mil oleme toetanud ja ka algatanud initsiatiive, millest osal on kasvanud kandvad tiivad, teised vajavad aga endiselt tuge.

Kogukond võidab

Start-up’induse edukus sõltub suuresti koostööst, jagatud teadmistest ja toetavast kogukonnast. See on elav organism, mis vajab mitmekülgset panust, erinevaid nägemusi ja mõtteid, mis sünnivad koostöös. Jah, ökosüsteemis on neid, kes päevast päeva teevad tööd mõne iduettevõtte edu nimel, aga sama olulised on need, kes panustavad kõrvalpilgu, suhtevõrgustiku, raha või muuga, mis aitab sektoril areneda. Vabatahtlikkus on selles vallas eriliselt oluline.

Rikastav kogemus

Kuigi vabatahtlik panustamine on sageli motiveeritud soovist midagi tagasi anda, pole see pelgalt altruism, vaid sellel on ka selged eelised panustajale endale, olgu ta siis eraisik või ettevõte. Omast kogemusest tean, kui silmi avav võib olla osalemine mõnel häkatonil mentori või tiimiliikmena – see on iga kord värske ja arendav kogemus, mille jooksul saab hulga uusi ärksaid tuttavaid ja miks mitte ka kliente.

Kui olen käinud rääkimas ja esinemas start-up-teemadel, on iga podcast ja mõttevahetus andnud uusi vaatenurki. Enda ja teiste harimine on rikastav kogemus nii teadmiste kui ka emotsioonide poolest. Osalemine vabatahtlikuna mõnel idusektori üritusel, olgu selleks siis sTARTUp Day või muu kogukonna üritus, võimaldab saada veelgi enam teadmisi ja kasvatada oma võrgustikku.

Tunnustame panustajaid

Iga aasta lõppedes võtab Eesti start-up-kogukond üheskoos aasta kokku ja tunnustab valdkonna parimaid. Swedbankil on au neljandat aastat järjest üle anda auhind kategooria „The Giving Back Powerhouse“ võitjale. Sellega tunnustatakse organisatsiooni, ettevõtet või inimest, kes on aasta jooksul entusiasmist enim panustanud start-up’induse tugevdamisse Eestis. Tänavused võitjad selguvad 23. jaanuaril.

Meie jaoks on oluline kaasa rääkida sektorit puudutavatel teemadel, nagu mitmekesisus ja tasakaal, et ka rohkem naisi julgeks end iduettevõtluses proovile panna. Andsime oma toetusallkirjad ka 2024. aastal sündinud manifestile ning tunnustasime selle üht eestvedajat Triin Aganit sektori galal auhinnaga „The Giving Back Powerhouse“.

Oleks selliseid vaid rohkem

Ettevõttena on Swedbank panustanud nii sektori rahalisse toetamisse, teadmiste jagamisse, koostöösse ja koosloomesse, võrgustumisüritustesse kui ka väljapaistvate tegijate tunnustamisse.

Swedbanki, Tehnopoli ja TalTechi koostöös asutatud Prototoni kaudu on rahalist tuge saanud nüüdseks 102 ettevõtet kokku 1,35 miljoni euro ulatuses. 2024. aastal sai oma esmase prototüübi rahasüsti kaheksa ettevõtet: ILUS Bike, Sciflux, Audiocat, TraynMe, Expand, Laflow, MastSmart ja ChargeIQ. Panustame rahaliselt ja sisuliselt ka sTARTUp Day ja Startup Awardsi korraldusse ning finantseerime naisettevõtjatele suunatud arenguprogrammi „Empowering Women“. Meil on hea meel anda oma jätkuv panus ka programmeerimiskooli kood/Jõhvi arengusse.

Need on vaid mõned meie sektori toetamiseks suunatud tegevused. Start-up-maailm vajab igaüht, kes soovib midagi anda – olgu panus siis suur või väike. Paljude vabatahtlike jaoks on suurim tasu teadmine, et nad on saanud aidata, mis on tõeliselt käivitav motivaator. „Oleks selliseid vaid rohkem!“ soovib kogukond.

Ootan põnevusega, millele saame 2025. aastal käed külge lüüa!