Avalehele
Ei ole olemas sellist asja nagu õnnetu annetaja!

Ei ole olemas sellist asja nagu õnnetu annetaja!

Seekordses Kogumispäeviku podcastis arutati annetamise teemal ja tuli välja, et sellist inimest nagu õnnetu annetaja ei ole olemas teistele hea tegemine annab ka endale tagasi. Saates käisid külas presidendi vabakonnanõunik ja annetamistalgute korraldaja Urmo Kübar ning Ma armastan aidata annetuskeskkonna eestvedaja ja Swedbanki toetustegevuste juht Merje Klopets.

Kantar Emori uuringu (2017) kohaselt on püsiannetajate osakaal elanikkonnast 12 protsenti ja 40 protsenti on neid, kes annetavad vähemalt korra aastas. Võrdluses teiste riikidega ei ole annetamine Eestis nii levinud. Küll aga tõi Urmo Ameerika Ühendriikide näitel välja, et ühiskondlikud muutused toimuvad märksa kiiremini kui me arvame. Nimelt on annetamise kultuur Ameerika Ühendriikides, kus see on väga levinud, alles viimastel aastakümnetel nii populaarseks muutunud. 

Annetamisega seotud kitsaskohad

Annetamisega seotud kitsaskohtadena tuuakse nii mõnigi kord välja, et inimesed ei ole teadlikud, kuhu täpselt nende annetused jõuavad ning mida annetatud rahaga tehakse. Lisaks lükatakse annetamist edasi samamoodi nagu teisigi asju. Urmo Kübar tõi hea võrdluse annetamise ja trenni tegemise vahel. Ka viimast kipume edasi lükkama erinevate vabanduste najal. Tuleb lihtsalt vastu võtta otsus, et alates tänasest hakkan ma annetajaks ning seda tuleks regulaarseks tegevuseks harjutada. Merje Klopets tõi välja, et on lihtne vaev tutvuda organisatsioonidega ning leida enda jaoks ühiskonna olulisem kitsaskoht, mille lahendamist toetama asuda. Informatsiooni organisatsioonide kohta, kuhu on võimalik annetada, on palju. Samuti tõid saate külalised välja, et annetada tasub usaldusväärsetele ja läbipaistva tegevusega vabaühendustele, kes on selgelt ka välja öelnud, kuidas nad annetusi kasutavad, ning liitunud annetuste kogumise hea tavaga. 

Sel aastal on juba kogutud 178 000 eurot

Mida numbrid veel näitavad? Merje tõi välja, et “Ma armastan aidata” annetuskeskkonna erinevad näitajad – annetuste hulk, kogusumma ja keskmine annetus annetaja kohta — on tõusuteel. Keskmine ühekordne annetus inimese kohta on 25,70 eurot ning selle aasta 10 kuuga on annetuskeskkonnas kogutud üle 178 000 eurot. Lisaks on näha, et kõige sagedamini annetavad naised vanuses 24-34, kuid kuna mehed annetavad suuremaid summasid, on naiste ja meeste annetuste kogusummad samad. Urmo tõi välja, et terve Eesti kontekstis annetuste summad kasvavad. Möödunud aastal annetati Eesti vabaühendustele 47 miljonit eurot (eraisikud ja ettevõtted kokku) ning tänasel päeval on hea näha, et just üksikisikud veavad antud kasvu. 

Annetamistalgud

Teisipäeval, 1. detsembril, saavad kõik huvilised osaleda annetamistalgutel. “Hea võimalus Eesti annetamise maastikuga tutvust teha on annetamistalgud! See toimub teist aastat järjest 1. detsembril vastukaaluks Mustale Reedele, andes inimestele võimaluse oma rahaga midagi kasulikku teha,” rääkis Merje Klopets. “Ma armastan aidata” annetuskeskkonnas tehtavaid annetusi võimendab Swedbank 1. detsembril järgnevalt: kui annetusi tuleb kokku 10 000 eurot, lisab Swedbank omalt poolt 10 000, kui kogusumma annetajate poolt on 20 000, siis pank lisab 20 000 eurot ning 30 000 või enama euro lisamisel teeb pank omalt poolt 30 000-eurose annetuse. 

Annetustalgute kodulehte kirjeldas Urmo Kübar järgnevalt: “Heategevuse maastik avaneb Su ees kaardi kujul — millega tegeletakse, millised on erinevad organisatsioonid ja kus saan mina kaasa lüüa. Heategevuse pidupäev!” Tema sõnul püütakse annetamistalgutega olla toeks nendele organisatsioonidele, kes võiksid oma annetuste kogumise töös uuele tasemele jõuda. “Innustame neid proovima tegema uusi asju. Teisest küljest oleme toeks nende jaoks, kes juba annetavad või veel ei ole annetamas. Viimaste jaoks on see hea koht, kus annetamise maastikuga tutvuda,” lisas ta.

Podcastis kerkisid üles veel mitmeid häid ja mõtlemapanevaid ideid, seega kui oled minemas jalutama, trenni tegema või liigud kuskile autos, kuula saadet järgi kas Spotify’s siin või vaata hoopis Youtube’ist siin. Ning ära unusta — annetamine pole olnud kunagi nii lihtne kui tänasel päeval!

Vaata lisaks: