Avalehele
Keskkonnasõbralik kodu: kuidas panna päike enda jaoks raha teenima?

Keskkonnasõbralik kodu: kuidas panna päike enda jaoks raha teenima?

Pimedal, pikal ja vihmasel sügisõhtul võib tunduda, et Eesti on päikesevaene riik, kus päikesepaneelid ei suuda kunagi piisavalt elektrit toota, et täielikult ära tasuda. Samas on päikeseenergiast elektri tootmine omaenda kodus või ettevõttes on kõikjal üha enam populaarsust kogumas – tänaseks on Eestis juba üle 1600 päikeseelektri tootja.

Eesti Energia energiateenuste juhi Sten Aani sõnul on numbrite järgi Eesti igati hea koht, kus päikesest elektrit toota: „Suvel algab Eestis valge päevaaeg varem ja lõpeb hiljem kui näiteks Kesk-Euroopas. Päikesepaneelid toodavad energiat 12 kuud aastas, ka pilves ilmaga.“

Tark investeering rohelisemasse tulevikku

Päikeseelekter on konkurentsivõimeline alternatiiv võrgust ostetavale elektrile ning lihtsaim viis hakata ise loodussõbralikku elektrit tootma. Päikesepaneelide kasutuselevõtt vähendab jooksvaid elektriarveid, aitab tõsta kinnisvara väärtust ja annab pikaajalise kindluse elektrihinna tõusu vastu.

Päikesepaneelidega saadav rahaline võit koosneb kolmest osast:

  • Sääst võrgust ostetavalt elektrilt – tarbides päikesepaneelidega toodetud elektrit, säästad võrgust ostetava elektri, võrgutasu ja maksude pealt
  • Elektri müük võrku – tarbimisest ülejääva elektri saad võrku müüa ning tulu vastavalt selles tunnis kehtivale elektri börsihinnale
  • Taastuvenergia toetus – võrku antud koguste eest on elektritootjal õigus saada taastuvenergia Eleringi toetust

Paneelide paigaldamiseks on õige aeg

Kuigi päevad on lühikesed, on Sten Aani sõnul päikeseelektri süsteemi planeerimiseks praegu kõige parem aeg. „Nimelt saavad kodudesse paigaldatud päikeseelektrijaamad täna toetust taastuvenergia toetusskeemist. Toetust saab aga ainult siis, kui paneelid on püsti pandud enne 2020. aasta lõppu. Hiljem valminud jaamade tasuvusajad on toetuste puudumise tõttu märkimisväärselt pikemad, seega tasub huvi korral võimalikult ruttu tegutsema hakata,“ märkis Aan.

Kodune tarbija saab täna toetust läbi Eleringi tegevuspõhise taastuvenergia toetusskeemi: võrku antud toodangu eest on õigus toetusele tootjatel, kelle jaam on tootmisvõimsusega kuni 50 kW. Toetusmääraks on 5,37 senti/kWh ning toetuse periood 12 aastat.

Aan soovitab paneelide paigaldamise planeerida just talvekuudele, et seejärel kevadisest päikesest maksimumi võtta: „Eestis on paneelide töö kõrgaeg on aga aprillis-mais, kui on pilvitud ilmad ja väljas piisavalt jahe. Kuna nii projekteerimine kui ka lubade taotlemine võtavad oma aja, on mõistlik neid ajastada just talvekuudele, et siis kevadpäikesest kasu lõigata.“

Tasuvus sõltub tarbimisest

Päikesepaneelide tasuvusaeg sõltub mitmetest teguritest, peamiselt valitud päikesepaneelide komplektist, elektritarbimisest (kui suur on omatarve ja kui suur osa edastatakse võrku), finantseerimistingimustest ja krediidikulukuse määrast ning riiklikest toetustest.

„Üldise põhimõtte järgi tasub meeles pidada, et päikeseelektrijaam on tasuvam siis, kui toodetud elekter kohe ka ära tarbitakse. Seega, mida rohkem tarbitakse elektrit päikesepaistelisel ajal, seda parem, sest siis pääseb ka võrguelektriga kaasneva võrgutasu maksmisest,“ lisas Aan.

Paneele võib paigaldada nii lame- kui ka viilkatusele või hoopiski maapinnale. Vastupidiselt levinud arvamusele võivad paneelid olla suunatud igasse ilmakaarde, sealhulgas põhja. Küll aga peab siis arvestama väiksema tootlikkusega: 35-kraadise kaldenurga korral annavad ida- ja läänesuund toodangut 20% vähem, põhjasuund 50% vähem. Kui päikese ja paneelide vahel seisavad füüsilised takistused (teised hooned, puud, korstnad), siis avaldavad ka need mõju tootlikkusele. Katuse kandevõimet hinnatakse iga objekti puhul aga eraldi ning esialgset hinnapakkumist küsides selle pärast muret tundma ei pea.

Eesti Energia kodulehel on kõigil huvilistel võimalus katsetada ka päikeseenergia kalkulaatorit, mille abil saab kiirelt ja mugavalt välja arvutada, milline oleks planeeritava koduse elektrijaama orienteeruv aastane toodang, maksumus, eeldatav sääst ja tasuvusaeg. Kui kalkulaatoris tehtud arvutused tunduvad mõistlikud, tasub küsida täpsemat hinnapakkumist, millele eelneb juba ka inseneride tehtud täpsem arvutuskäik, mis võtab arvesse kõiki peenemaid nüansse.