Avalehele
Milleks maksta kodukindlustuse eest, mis põlengu kahju täielikult ei kata?

Milleks maksta kodukindlustuse eest, mis põlengu kahju täielikult ei kata?

Kuigi enamikel inimestel on kodu kindlustatud, siis tihtipeale avastatakse alles põlengu või varguse järel šokeeriv tõsiasi, et kindlustussumma ei ole piisav, et katta pooltki vara väärtusest. Mida teha selleks, et olla veendunud, et sarnane olukord Sinuga ei juhtu?

Aasta aastalt kasvab kindlustatud kodude arv. Ühelt poolt on selle põhjuseks laenuga ostetavate kinnisvarade kindlustamine (kui võetakse kinnisvara tagatisel laenu, siis kodukindlustus on kohustuslik), kuid teisalt on inimesed mõistnud, et kaitsmaks end ettenägematu ja ootamatu õnnetusjuhtumi eest, on kõige parem omada kodukindlustust.

Kas Sina tead, millise kodukindlustuse eest Sinu perekond igakuiselt maksab? Millal sõlmisite kindlustuslepingu ning millal selle viimati üle vaatasite? Kas tead, milliste õnnetusjuhtumite puhul on õigus saada hüvitist? Kas 10 aastat tagasi valitud kindlustuskaitsed on endiselt piisavad või peaks suurendama kaitsete suuruseid? Need on küsimused, mida peaks endalt aeg-ajalt küsima iga kinnisvaraomanik.

2 õpikunäidet, mis hoiatavad

Hiljuti toimus kaks traagilist tulekahju, kus kaks suurt maja said niivõrd kannatada, et mõlemad tuleb nullist üles ehitada. Kuigi mõlemal majal oli küll kodukindlustuse leping sõlmitud, siis paraku oli tegemist juhtumitega, kus kodune vara oli kindlustatud vaid 10 000 euro väärtuses.

Kui aastaid tagasi võis 10 000 eurot tunduda väga suure rahana, siis täna saab sama summa eest soetada üksnes kõige elementaarsemad vahendid. See aga tähendab, et ülejäänud vara – olgu selleks harrastusvahendid, raamatud, riided, jalanõud – võivad jääda hüvitamata.

Tihtipeale ei mõtle inimesed ka sellele, et nende enda traagilisest sündmusest võivad kannatada saada ka naabrid. Selle peale aitab mitte mõelda vastutuskindlustus. Kui korteri kindlustamise puhul mõistetakse, et võidakse kogemata ka alumisi naabreid uputada, siis eramajade kindlustamise puhul tavaliselt vastutuskindlustust ei võeta.

Täna on aga mitmeid näiteid, kus võib tunduda, et naabermaja on küll kaugel, aga saab siiski tulekahjust osa. See aga tähendab seda, et niigi traagilise sündmuse ohvriks langenud perekonnal tuleb enda taskust hüvitada ka naabrile tekitatud kahju. Ka suuremate tormide puhul on tavaline see, et aias olev puu võib kukkuda naabri aia või kasvuhoone peale või aiamööbel maandub naabermaja aknas.

Vaid 5 minutit

Paljud kindlustusseltsid sõlmivad kodukindlustuse perioodiga üks aasta ning uue perioodi alguses saadetakse paberkandjal või e-kirja teel uus poliis algavaks perioodiks. Kui uus poliis tuleb, siis on mõistlik võtta 5 minutit ning üle vaadata, mille eest tegelikult makstakse ja ehk on viimase aasta jooksul soetanud uut kodutehnikat või harrastusvahendeid, mille tulemusel on koduse vara väärtus kasvanud?

Kui Sa ei tea, mis kuulub koduse vara kaitse alla ja mis juhtudel on võimalik üldse kahjuavaldus esitada, siis võta ühendust oma kindlustusandja või -vahendajaga ja uuri, mille eest igakuiselt maksad.