Avalehele
Viis kuluallikat, millele koduostul tähelepanu pöörata

Viis kuluallikat, millele koduostul tähelepanu pöörata

17.08.2016

Kodukulud moodustavad enamasti suurima osa meie väljaminekutest. Kui plaanis on koduost, siis lisaks kinnisvara müügihinnale pööra kindlasti tähelepanu esmapilgul varjatud kuludele, mis rahakotti pikemaajaliselt mõjutavad.

1. Ülalpidamiskulud

Kodu ostmisel lähtu pere vajadustest – mida väiksem korter, seda väiksemad on enamasti ka selle ülalpidamiskulud. Et kindlaks teha, kui suured on igakuised tegelikud kommunaalkulud ja millest need koosnevad, küsi kinnisvara müüjalt näha varasemaid arveid nii suve- kui talveperioodil. Sõltuvalt kortermaja seisukorrast võivad küttekulud sama tüüpi korterites erineda kordades. Koduvahetuse puhul peaks arvestama võimalusega, et mingil ajal tuleb ülal pidada kahte elamispinda või elada üürikorteris – näiteks juhul, kui uus eluase alles valmib ning senine kodu on juba ostja leidnud.

2. Ühistu halduskulud, remondifond

Enne korteri ostmist uuri kindlasti, kas nii majas kui korteris on tehtud renoveerimistööd (katus vahetatud, seinad soojustatud, maja elektri- ja torusüsteemid uuendatud) ja milline on hoone energiaklass. Kas ühistul on lähiajal plaanis suuremaid remonditöid ja kas selleks kavatsetakse võtta laenu? Maja korrashoid on märk tegusast ühistust ning pikemas perspektiivis annab renoveerimine märkimisväärset energia-kokkuhoidu. Samas tasub selgeks teha, kui suure osa moodustavad renoveerimiskulud korteri kommunaalkuludest ja kui pika aja jooksul tuleb neid maksta.

3. Ühekordsed tehingukulud

Kui soetad kodu laenuga, tuleb lisaks laenumaksetele arvestada erisuguste ühekordsete tehingukuludega – kinnisvara hindamisakt, lepingu sõlmimise tasu, notaritasu ja riigilõiv -, mis kokku võivad moodustada rohkem kui tuhande euro suuruse väljamineku. Näiteks kui korteri maksumus on 60 000 eurot, millest omafinantseering on 10% ja ülejäänud 50 000 eurot tasud laenuga, on ühekordne kulu suurusjärgus 1100 eurot: lepingutasu 1% laenusummast ehk 500 eurot, notaritasu 340 eurot ja riigilõiv 85 eurot, hindamisakt maksab sõltuvalt korteri tüübist vahemikus 120-200 eurot.

4. Laenuintressid

Praegu on kodulaenu võtmiseks soodsad tingimused, sest laenuintressid on väga madalad. Siiski mõtle laenulepingut sõlmides sellele, kas laen on sulle jõukohane ka siis, kui laenuintressid tõusevad näiteks paari protsendipunkti võrra. Võimaluse korral tuleks koguda endale säästupuhver, millega saad hakkama vähemalt kolme kuu rahaliste kohustustega.

5. Kindlustus

Et enamasti on kodulaenu tagatiseks ostetav kinnisvara, tuleb laenulepinguga kaasa kindlustuskohustus. Korteri või maja kindlustus kaitseb nii laenuandjat kui koduomanikku: kui peaks juhtuma õnnetus, näiteks suur tule- või veekahju, aitab kindlustus kinnisvara taastamise väärtuse hüvitada.