Avalehele
Üks heategu päevas hoiab rõõmsana

Üks heategu päevas hoiab rõõmsana

Teate küll seda ütlust, et üks õun päevas hoiab tervise korras. Samamoodi võib kinnitada, et ükskõik kui väike või suur heategu või hea sõna teistele teeb endalegi head ja tõstab tuju. Juunis tähistab oma 11. sünnipäeva Swedbanki ja Heateo SA ühine annetuskeskkond “Ma armastan aidata”. Selle puhul oleme keskkonda toonud 18 uut Eesti heategevusorganisatsiooni, kelle tegevusele Sul on võimalik hoogu anda, annetades oma aega, preemiapunkte või raha.

Üksteist aastat tagasi lõime Heateo SA’ga meie internetipanka Eesti esimese digitaalse annetusplatvormi eesmärgiga tuua omavahel kokku heategevusorganisatsioonid ning inimesed, kes tahavad head teha.

Uued tulijad

Juuni algusest on annetuskeskkonnas 55 organisatsiooni – neist 18 on uued tulijad, kes pole keskkonnas varem olnud. Projektid jaotuvad viie valdkonna vahel: lapsed, tervis, haridus, loomad ja loodus ning tugev ühiskond. Nii võib keskkonnas oma õla alla panna näiteks järgmiste organisatsioonide tegevustele:

  • Naeratuse Eest toetab Eestis vähekindlustatud inimeste hambaravikulude katmist ning teavitab elanikke suuhügieeni ja hammaste tervishoiu olulisusest. Annetusega toetad lähisuhtevägivalla all kannatanud inimeste hambaravi.
  • Vaprusehelmed on loodud krooniliste haigustega laste abistamiseks valulike protseduuride ja pikkade raviperioodidega toimetulekul. Eestis on programmiga liitunud TÜ Kliinikumi ja Tallinna Lastehaigla hematoloogia-onkoloogia osakonnad. Helmeste abil saavad lapsed ja pered rääkida oma lugu: mida nad on saavutanud, läbi elanud ja kui vaprad nad on olnud. Iga protseduuri tähistab kindel helmes. Narratiivi loomine ja oma loo mõtestamine aitab vähendada kaost ja stressi, mille trauma lapsele tekitada võib.
  • Seltsiks Sinule sai alguse 2017. aasta sügisel ja selle eesmärk on pikendada maal elava eaka inimese toimetulekut oma kodus. Selleks kutsutakse endi hulka vabatahtlikke seltsilisi, kes aeg-ajalt külastavad eakaid. Vabatahtlik seltsiline vaatab üle kodused tingimused ning suhtleb eakaga silmast silma või telefonitsi. Organisatsiooni roll on leida vabatahtlikud ja abivajavad eakad Viljandi maakonnas ning viia nad omavahel kokku.
  • Käpp ja Käsi viib kokku kaks keerulise eluteega gruppi – vanglates viibivad inimesed ja varjupaiga koerad. Tulemuseks on eelarvamusteta ja hindamatu side, mis õpetab looma usaldust. Kaheksa nädala jooksul õpetavad osalejad koertele treeneri juhendamisel turvalist koostööd ja uusi oskusi. Selle käigus õpivad osalejad oma eluvalikuid uuele kogemusele tuginedes ümber mõtestama. Treenitud varjupaiga koerad leiavad endale kergemini uue püsikodu ning osalejad saavad kogemuse, et nemad võivad kellegi teise elu positiivselt mõjutada.

„Ma armastan aidata“ annetuskeskkonnas on aastatel 2008-2019 annetatud üle 1,2 miljonit euro, millele Swedbank on omaltpoolt lisanud üle 400 000 euro. Keskmine annetaja on naine, vanuses 25-34, elab suuremas linnas ning annetab lastele või loomadele ning toetab keskmiselt 20 euroga.

Annetuskeskkond vahendab usaldust

Strateegilist ning läbimõeldud annetamist saab pidada samasuguseks finantskäitumise osaks nagu säästmist, investeerimist ning eelarve planeerimist. Tihtipeale võib aga kohata erinevaid annetamisega seotud müüte ning kõhklusi, mis on visad kaduma. Seepärast on juba enam kui kümme aastat olnud annetuskeskkonna eesmärk töötada siinse annetuskultuuri edendamise nimel läbi kolme põhimõtte.

  • Usaldus. Andmaks annetajale kindlust, et tema raha kasutatakse mõjusalt ning sihtotstarbeliselt, läbivad kõik annetuskeskkonnas olevad organisatsioonid põhjaliku taustakontrolli. See tagab, et annetajate raha aitab kaasa eesmärgipäraste ning mõjusate projektide edendamisse. Annetuskeskkonna projekte hindab spetsiaalne töögrupp, kuhu kuuluvad eksperdid Swedbankist, vabaühendustest ja ka teiste ühiskonnaelu oluliste valdkondade esindajad. Organisatsiooni annetuskeskkonda vastuvõtmisel hinnatakse jätkusuutlikkust, projekti sisu ja mõju ning motivatsiooni keskkonda kuulumiseks.
  • Avatus. Oleme annetuskeskkonda valinud organisatsioonid, kes peavad oluliseks avatud ning proaktiivset suhtlust annetajatega. Iga projekti juurde loodud eesmärgimõõdikute ning blogipostituste kaudu antakse inimestele ülevaade, mida on saavutatud ning millised on järgmised eesmärgid. Annetuskeskkonna uudiskiri toob postkasti olulisemad uudised ning üleskutsed organisatsioonidelt. Enam kui 40 000 annetajat ühendav Facebooki lehekülg „Ma armastan aidata“ on hea võimalus olla kursis üleskutsetega head teha.
  • Mitmekülgsus. Tahame, et annetamine oleks lihtne ning mugav – et meie kõigi jaoks oleks loodud variandid, kuidas võimaluste piires, oma teadmiste ja oskuste abil siinse elu edendamisse panustada. Teha midagi head päriselt ära. Meil kõigil on oskusi ja kogemusi, mis võivad mõne organisatsiooni või algatuse jaoks olla kuldaväärt. Seepärast oleme annetuskeskkonnas loonud võimaluse panustada nii oma raha, Swedbanki preemiapunktide kui ajaga. Viimane on annetajale hea võimalus lähedalt näha, millega heategevusorganisatsioon iga päev tegeleb ja kes on need, kelle murede lahendamiseks töötatakse. Seeläbi saab annetaja ka veenduda, et tema abil on reaalne mõju.

Heategude puhul algab kõik tahtest. Tahtest märgata ja reageerida, eeldamata, et keegi teine võiks tulla ja ära teha. Uskuda, et meil kõigil on heade muutuste loomisel oma oluline osa. Tule tutvu lähemalt ja anna oma panus: www.armastanaidata.ee

Märksõnad: Heategevus