Avalehele
Keskkond ja kukkur käsikäes: 11 nippi kodukoristuseks

Keskkond ja kukkur käsikäes: 11 nippi kodukoristuseks

“Keskkond ja kukkur käsikäes” artiklisari tutvustab viise, kuidas säästa nii raha kui ka keskkonda.

Kui loodussõbralikke koristusvahendeid kasutades saavutaksid poes müüdavatega sama tulemuse, säästaksid raha ning teaksid peast, mida sinu koristusvahendid sisaldavad, siis miks mitte seda teha? Nullkulu põhimõtetest lähtuv koristusrutiin tähendab vajadust väiksema arvu loodussõbralike koristustarvete järele. Meile turundatakse ohtralt tooteid, mida me tegelikult ei vaja. Selles artiklis jagan nippe kodukoristusest.

1. Kasuta kodu organiseerimisel kingakarpe

Hiljuti korrastasin oma kodu KonMari meetodi abil. Muuhulgas voltisin riided oma riiulisse püstisesse asendisse kingakarpide sisse. Meetodi autor Marie Kondo leiab, et me ei peaks oma kodu korrastamiseks mingisuguseid korrastustooteid ostma. Kasutasin tema soovitusel kodus leiduvaid kingakarpe ja tulemus oli super. Varasemalt olen investeerinud korvikestesse ja muusse taolisse. Samas pole see üldse tarvilik. Soovi korral võib kingakarbid ära kaunistada või üle kleepida. Kui endal kingakarpe vähe on, proovige neid küsida Prügi aardeks taaskasutus Tartu/Tallinn Facebooki gruppidest.

2. Parim õhuvärskendaja on lahtine aken ning õhupuhastiks taimed

Haisu naljalt haisuga ära ei peida. Mul on üks naaber, kelle korterist immitseb juba aastaid tugevat uriinilõhna. Kuulsin, kuidas vastaskorteri naaber koridoris vandus ja “õhuvärskendaja” susises. Hiljem korterist väljudes oli koridoris intensiivne ja ebameeldiv lõhn, mis ei olnud parem. Kui lahtine aken ei tööta, siis ülelõhnastamine aitab veel vähem. Parem õhuta tube või kasuta toataimi. Pean tunnistama, et ise kasutan küll vahel eeterlikke õlisid küünlaga aroomilambis, sest neil on loomulikum lõhn. Neid võib lisada ka koristusvahenditele.

3. Kasuta raskemate juhtude tarbeks kaltse

Liimi, rasva või vaha koristamiseks sobivad kaltsud ideaalselt. Kui sokid lootusetult katki on, siis teevad need minu kodus veel viimast karjääri raskemate pindade puhtaks nühkimisel.

4. Kasuta vanu hambaharju raskemate pindade küürimiseks

Hoia vanad hambaharjad alles nt kahhelkivide vahede, tossude või jalgratta puhastamiseks. Meie kasutame ühe vana hambaharja kuu või kahe jooksul koristamiseks ära ning seejärel vabaneme sellest. Vanadest aegadest on alles plasthambaharju, aga need asenduvad vaikselt bambushambaharjadega.

5. Asenda ühekordne majapidamispaber korduvkasutatavaga

Mina olen laisk ja kasutan tavalisi köögirätikuid, mida pesen. Samas on lihtsalt võimalik teha ilus trukkidega korduvkasutatav majapidamispaber, mille valmistamise inglisekeelse juhise leiad siit.

6. Äädikas või sidrunhape

Enamuses retseptides kasutatakse happeliste lahuste valmistamiseks äädikat. Üldpuhastusvahendi puhul lisatakse üks osa äädikat ja kolm osa vett. Me kõik teame, et see ei lõhna väga hästi, mis peletab paljusid eemale selle kasutamist. Liiter äädikat maksab 1,29€. 500 g sidruhapet Hea Maja Poest Tartus läks mulle maksma u 2 €. Kui vajan happelist pihustit üldpuhastusvahendiks, siis selleks panen supilusikatäie liitrisesse pihustipudelisse. Karmima kraamiga tegelemiseks võin oma lahusele lisada sutsu nõudepesuvahendit. Kokkuvõttes lõhnab sidrunhape paremini ja on pikemas perspektiivis odavam. Tore uudis on see, et Tartus müüb Valete Ökokaupade pood sidrunhapet ka lahtiselt. Artikli 30 erinevat viisist, kuidas äädikat kodumajapidamises kasutada, leiad siit.

7. Sooda

Sooda on parim abi, kui midagi põhja kõrvetad, kui on vaja vabaneda katlakivist või vannitoapindu valgemaks muuta. Kui koer või laps vaibale häda teeb, siis sooda loigule raputamine aitab lõhnu eemaldada. Rohkem infot arvukatest viisidest, kuidas soodat puhastusvahendina kasutada, leiad siit.

8. Nuustik või pesemishari

Minu isiklikuks eelistuseks on saanud 2.15 € maksnud varreta nõudepesuhari Mahemarketist, Seda saab mugavalt pesta ja pikka aega korduvalt kasutada. Kui täitsa aus olen, siis miinuseks on see, et vahepeal tuleb sellelt mõni karv välja. Sellisel juhul olen lihtsalt tähelepanelik ja pesen karva nõu pealt ära. Elukaaslane on aga nuustikuinimene ja talle see hari ei meeldi. Nullkulu.ee blogi soovitusel on plaanis praeguse nuustiku ära kulumisel osta Sonetti nuustik. Kindlasti on see kallim kui tavaline nuustik, aga väidetavalt kestvat kauem. Minu jaoks on siin peamine tegur ikkagi keskkond. Kui nuustik on kole ja ligane, siis pese see puhtaks ning pane minutiks vee ja äädika lahuse sees mikrolaineahju. Nii tapad selles olevaid baktereid ning nuustik kestab kauem.

9. Jäta aknapuhastusvahend poodi

Akende puhastamisel piisab veest, kuhu võib veega pooleks lisada äädikat (mina lisan sidrunhapet) või eriti räpaste akende puhul tilk nõudepesuvahendit. Klaas tuleks üle tõmmata lapiga ja kuivatada kummikaabitsaga.

10. Nõudepesuvahend ja pesugeelid?

Proovisin ise nõudepesuvahendit teha erinevate retseptide järgi, kus soovitati kasutada oliiviõli vedelseepi (kasutasin Dr Bronnerit). Minu nõud jättis see seep rasvaseks. Seepärast ostan mina oma seebi ja pesugeelid lahtiselt ökopoest (Mahemarket, Biomarket, Valete ökokaubad). Need maksavad kindlasti rohkem kui tavapoes müüdav. Samas, säästan muudelt puhastusvahenditelt piisavalt palju, et saan lubada endale paari kallimat loodussõbralikku vahendit. Kui oled inimene, kes mingil juhul ei ole nõus natuke rohkem sellistesse vahenditesse investeerima, siis osta poes käies endale vahendeid võimalikult suurte konteineritega.

11. Pihustipudel

Mul on plastiku suhtes kujunenud suhtumine, et see on kole asi, mida oma kodus näha. Kui plastpudel Ajaxit tühi on, siis ei saa silti sellelt väga hästi maha ka, et seda millekski muuks kasutada. Avastasin, et pihustiotsikud lähevad suurepäraselt Jack Danielsi pudelitele peale. Nii saad koju kenad klaasist pihustipudelid, milles puhastusvahendeid hoida. Kuidagi lõbusam on ka koristada. Pudeleid ja otsikuid saab taaskord vajadusel küsida “Prügi aardeks taaskasutus” gruppidest. Mina sain pudelid sõpradelt.

 

Kui soovid veel kasulikke nõuandeid, kuidas säästlikumalt elada, siis liitu Kogumispäevikuga!