Avalehele
5 nõuannet, kuidas uusaasta-lubadustest päriselt ka kinni pidada

5 nõuannet, kuidas uusaasta-lubadustest päriselt ka kinni pidada

04.01.2017

Kas ka Sina mõtled uut aastat alustades asjadest, mida tänavu paremini teha? Aga kui palju suutsid kinni pidada endale aasta tagasi antud lubadustest? Mitte väga? Meie ka mitte. Erinevatele andmetele tuginedes võib väita, et vaid 8% inimestest täidab oma uusaasta-lubadused. Järelikult mõned siiski suudavad. Mis on nende saladus ja kuidas ka ise õnnestujate hulka jõuda?

Nielsini uuringust ilmnes, et näiteks USAs on enamik uueks aastaks seatud eesmärke  seotud:

a) kaalukaotusega

b) finantsseisuga – ehk kulutada vähem ja teenida rohkem,

c) elu nautimise ja perekonnaga.

On erinevaid teooriaid, mis õpetavad oma eesmärke täitma. Millised neist aga tõesti toimivad?

1. Sea iseendale reaalne eesmärk

Alustuseks olgu öeldud, et eesmärk peaks olema midagi sellist, mis sind sajaprotsendiliselt motiveeriks ja mida sa tõesti iga viimse kui ihukarvaga saavutada soovid. Olgu see siis aasta lõpuks teatud rahasumma kogumine, reisile minek või oma kodu ostmine. Eesmärgi seadmisel keskendu üksnes ja ainult iseendale, ära võrdle end teistega. Igaühel on omad eesmärgid ja aeg, mil ta nendeni jõuab. Seetõttu mõtle väga selgelt – mida sa ise soovid? Muuda oma eesmärk täpseks, mõõdetavaks, saavutatavaks ja oluliseks.

2. Räägi inimestele oma eesmärkidest

Tee oma uusaastalubadused avalikuks. Ja tee seda võimalikult täpselt. Kui sinu eesmärk on seotud kogumise, säästmise või investeerimisega, siis jaga seda ka näiteks Kogumispäeviku grupis Facebookis. Usu, 2000 liikmega grupp tiivustab sind oma eesmärke täitma! Ja tegelikult pole üldse palju eesmärke vaja, mida vähem ja täpsemini läbimõeldud, seda suurema tõenäosusega eesmärgid ka täidad.

3. Pane oma eesmärgid paberile kirja

Pane oma eesmärgid kirja. Parem kui paberile. Ja veel parem, kui riputad paberi nähtavale kohale. Nii, et igal hommikul ärgates oleksid selleks aastaks seatud eesmärgid silme ees. Kirjapandud mõtet, mis pidevalt ka nägemisraadiuses, on ikka väga raske unustada. Sel moel teed iga päev teadlikult ja vähemteadlikult otsuseid ja samme selle eesmärgi suunas liikumiseks. Kasvõi vähehaaval, aga kindlalt.

4. Mõõda eesmärkide täitumist igakuiselt

Oluline on oma eesmärgi täitumist regulaarselt jälgida ja mõõta. Veel parem oleks, kui leiad inimese, kes aitab kogu protsessi kõrvalt jägida. Näiteks räägid iga nädala lõpus, kuidas kogumine on läinud ja analüüsite koos saavutatut. Iseendale on lihtne lubadust murda, sedasama sõbrale tunnistada aga oluliselt keerulisem. Kui oled mõnel kuul eesmärgi täitmisel erakordselt tubli olnud, siis premeeri ennast. Sina ise oled ju ometigi kõige tähtsam lüli eesmärgi täitumisel.

5. Väikesed tagasilöögid on OK!

Isegi kui mõnel nädalal või kuul ei õnnestu nii palju koguda, kui lootsid, siis ära anna alla. Tagasilööke kogevad kõik. Neid ei tohi aga tuua ettekäändeks, et asi katki jätta. Pigem analüüsi põhjuseid, miks seekord ei õnnestunud eesmärgile lähemale liikuda ja võta see õppetund järgmisesse kuusse kaasa.