Avalehele
Ootamatu olukord kodus: „Püüdsime päästa, mis päästa andis“

Ootamatu olukord kodus: „Püüdsime päästa, mis päästa andis“

Swedbanki varakindlustusselts fikseerib aastas 12 000- 13 000 kodukindlustusjuhtumit ning tihti saavad meie kodu ja isiklik vara kahjustatud just meie enda käe läbi. Aastal 2019 esitatud kindlustusnõuetest moodustasid 41% kodusele varale tahtmatult tekitatud kahjustused. Swedbanki varakindlustusseltsi eelmise aasta koduse varaga seotud keskmine väljamakse oli 414 eurot, suurim väljamakse 4757 eurot.

Ka praegu pole sellised juhtumid harvad, mistõttu tasub ka juhul, kui kodukindlustus juba olemas, kontrollida, kas kindlustuskaitse laieneb ka sinu isiklikele esemetele ning kas kindlustussumma vastab sinu praegustele vajadustele.

Oma loo räägib Tartumaalt pärit pereema

Elame vanemas majas, kus on eelnevate omanike poolt tehtud lahendused. Sealjuures ka vannitoa remont, kus 100-liitrine veeboiler oli paigaldatud silmade kõrgusele seinale. Tegu oli vanemat tüüpi boileriga, mida pidi aeg ajalt seina pealt konksude küljest maha võtma, et seda siis käsitsi puhastada. Tavaliselt olin nendel töödel elukaaslasele abiks, kuid tol päeval toimetasin meie beebiga ning elukaaslane proovis ise hakkama saada. Keerukaks tegi olukorra see, et konkse, mis boilerit seina küljes hoidsid, oli võimatu boileri tagant näha, seega üsna raske oli ka veenduda, kas boiler sai õigesti paika või mitte.

Käis tohutu pauk

Ühel hetkel lasi elukaaslane boilerist lahti ning tundus, et kõik läks hästi. Boiler püsis seinas. Vaevalt jõudis elukaaslane aga vannitoast lahkuda, kui äkki prantsatas boiler seina pealt alla. Käis tohutu pauk. Jooksin kiiruga teisest toast vannituppa ning vaatepilt oli ehmatav. Boiler oli põrandale kukkunud, veevoolikud, mis olid boileriga ühenduses, olid katki ning vett purskas mööda vannituba laiali. Vanade lahenduste tõttu polnud võimalik vett kohe vannitoast kinni keerata. Selleks tuli minna majast välja keldrisse, mis võtab ikka natukene aega.

Kõik käis nii kiiresti. Järgmisel hetkel oli vesi juba vannitoa üle ujutanud ja tungis avatud esikusse-elutuppa. Püüdsime päästa, mis päästa annab. Samal ajal, kui mees jooksis kraane kinni keerama, tabasin ära, et boileri vastas oli kohe dušikabiin. Tegin dušikabiini uksed kiiruga lahti, et suunata torudest purskav vesi sinna. Kui vesi lõpuks kinni sai, viskasime põrandale ka rätikuid, et suuremat veekahju ära hoida.

Meie vannituba on üsna pisike, mistõttu boileri kukkumine tegi päris palju kahju. Boiler ise oli mõlkis, osaliselt olid lõhutud vannitoa seinaplaadid ja -liist, wc-poti paak oli kildudeks ning kogu paagis olev vesi jooksis põrandale, käteräti kuivatusrest oli kõver, katki läks ka vannitoa ukse juures olev parkett ning seinalamp.

Kuidas edasi?

Kohe tuli hakata mõtlema, kuidas edasi, sest nüüd oli kogu pere veeta. Suurest ehmatusest ei tulnud mul esimese hooga isegi mõttesse, et tegu võiks olla kodukindlustusjuhtumiga, kuigi kodukindlustus oli meil olemas, sest tegu oli nii rumala õnnetusega, milles veel ise süüdi.

Mõned päevad hiljem küsisin aga kindlustusnõustajalt nõu ning tema soovitusel esitasin kahjuavalduse. Ma ei teadnud, kuidas kogu protsess käib, seega arvasin alguses, et hüvitamisele lähevad vaid boiler ja wc-pott, kuid kindlustus hüvitas kõik kahjud. Ka need, mida ma ei osanud arvatagi. Kokku hüvitati meile vannitoa remont väärtuses 2500 eurot. See on päris suur summa, mida me ei pidanud õnneks oma säästude arvelt ise korvama.

Kodukindlustus kaitseb sind ja su perekonda mitmesuguste võimalike rahaliste kahjude eest. Näiteks Swedbanki kindlustuse puhul taastatakse õnnetuste korral kodu sellisel kujul, nagu ta oli enne juhtumit. Kindlustus aitab, kui kahjustada on saanud koduaias olev mänguväljak, sisseehitatud mööbel või mõni ese (elektroonika, spordivarustus), sõltumata sellest, kas kahju on põhjustanud ootamatu õnnetusjuhtum või vargus. Lisaks katab vastutuskindlustus teistele inimestele tekitatud kahjud, millest on väga palju kasu, kui peaksid kogemata ujutama üle naabri korteri või sinu aias olev puu kukub tormi tõttu naabri majale.

Selliste õnnetuste eest ei saa sind kaitsta ka kõige valvsamad naabrid või isegi see, et oled ise kodus. Seetõttu on oluline oma kodu ja isiklik vara kindlustada, et ennetada olukordi, kus pead oma säästud kulutama probleemide peale, mida oleks võinud lahendada kehtiv kodukindlustus.

 

Vaata lisaks:

 

Märksõnad: Kindlustus, Kodukindlustus