Avalehele
Tulude deklareerimine pole raketiteadus

Tulude deklareerimine pole raketiteadus

Kuni 30. aprillini saab Maksu- ja Tolliametile esitada 2020. aasta tuludeklaratsiooni. Kutsusime selle tarvis #Kogumispäeviku podcasti külla ka Ernst & Young Baltic AS Partneri Ranno Tingase, kes jagas praktilisi nõuandeid, mida tuludeklaratsiooni esitades meeles pidada.

Tuludeklaratsiooni erisaadet saad kuulata #Kogumispäeviku podcastist.

Toome välja põhilise, mida tulude deklareerimisel silmas pidada.

Kellel tasub esitada tuludeklaratsioon?

Maksusoodustuse saamiseks tuleks tuludeklaratsioon esitada isikul, kes on 2020. aastal tasunud vabatahtliku kogumispensioni (III sammas) makseid, maksnud eluasemelaenu intresse, koolituskulusid, laste huviringide makseid vms.

Maksuvaba tulu summa sõltub inimese sissetulekust ning on kuus kuni 500 eurot ehk aastas kuni 6000 eurot. Tuluvahemikus 14 400 kuni 25 200 eurot (kalendriaastas) väheneb maksuvaba tulu nullini.

Olulised kuupäevad

15. veebruaril algas tuludeklaratsiooni esitamine e-maksuametis.
16. veebruaril algas tulumaksu tagastamine e-maksuametis deklaratsiooni esitanud isikutele.
17. aprillil on tuludeklaratsiooni esitamise tähtaeg.
18. oktoobril on juurdemaksmisele kuuluva tulumaksu tasumise ja enam makstud tulumaksu tagastamise tähtaeg.

Maksudeklaratsiooni on võimalik muuta 3 aastat.

Mis andmed tuleb tuludeklaratsioonile ise lisada?

Kuigi Maksu- ja Tolliameti andmebaasis on küllalt andmeid maksumaksja ja tema tulude-kulude kohta, on teatud andmed vaja siiski ise deklaratsioonile lisada. Näiteks:

  • andmed välisriigis saadud tulu kohta (nt dividendid, palgatulu);
  • kodulaenu intressid;
  • väärtpaberite ostuhinnad ja tehingukulud;
  • maksustatavad tehingud kinnisvaraga.

Mõistlik on eeltäidetud tuludeklaratsiooni kõik tulud ja kulud hoolikalt üle vaadata, et miski ei jääks kahe silma vahele.

Hea teada! Kui Sul on alaealine laps, kes on näiteks suvekuudel tööl käinud, tuleb ka lapse eest tuludeklaratsioon esitada.

Swedbanki kodulehelt leiad lisainfot, mida pidada silmas väärtpaberite võõrandamise deklareerimisel.

Mille eest on võimalik tulumaksu tagasi saada?

  • Maksustatavast tulust saab maha arvata eelmisel aastal makstud ühe eluaseme ostuks ja/või ehitamiseks võetud laenu intressid (kuni 300 eurot);
  • kohustusliku kogumispensioni maksed ja töötuskindlustusmaksed, välismaal makstud kohustuslikud sotsiaalkindlustuse maksed;
  • täiendava kogumispensioni kindlustuslepingusse ja III samba fondidesse makstud summa saab maksustatavast tulust kokku maha arvata ulatuses, mis ei ületa 15% Sinu 2020. aasta brutotulust, maksimaalselt 6000 eurot;
  • koolituskulud;
  • heategevuslikud kingitused, annetused.
  • täiendav maksuvaba tulu alaealiste laste eest (1848 eurot teise lapse ja 3048 alates kolmandast lapsest).

Eluasemelaenu intresse, koolituskulusid, kingitusi ja annetusi võib kokku tulust maha arvata kuni 1200 eurot. Mahaarvamised ei saa ületada 50% maksumaksja sama maksustamisperioodi Eestis maksustatavat tulu.

III sammas on ainus võimalus pikaajaliseks kogumiseks, mida riik toetab tulumaksusoodustusega. See tähendab, et saad pensioni III samba sissemaksetelt tulumaksu tagasi. Arvuta, kui suur saab olla Sinu panus kalendriaastas, et maksutagastusest maksimaalselt võita.

Kuhu ma peaksin pöörduma, kui vajan tuludeklaratsiooni esitamisel abi?

Detailsemalt saad 2020. aasta tuludeklaratsiooni kohta lugeda Maksu- ja Tolliameti koduleheküljelt. Deklareerimise kohta käivate küsimuste korral saab helistada Maksu- ja Tolliameti infotelefonile 880 0811 (E–N kl 8.30–16.30, R kl 8.30–15.30) või kirjutada eraklient[at]emta.ee.