Avalehele
Hinnatõus peaks sel aastal tulema mõõdukas

Hinnatõus peaks sel aastal tulema mõõdukas

  • Keskmine tarbimiskorv kallines detsembris võrdlemisi vähe, eriti arvestades endiselt kiiret palgakasvu.
  • Kui eelmisel aastal ulatus inflatsioon 2,3 protsendini, siis selleks aastaks prognoosib Swedbank 2,1-protsendilist hinnatõusu.
  • Keskmine palk kasvab hindadest endiselt oluliselt kiiremini. Keskmine netopalk tõuseb sel aastal Swedbanki hinnangul 5 protsenti.

Keskmine tarbimiskorv kallines detsembris võrdlemisi vähe, eriti arvestades endiselt kiiret palgakasvu. Hinnatase kerkis aastatagusega võrreldes 1,8 protsendi võrra. Aastaga odavnesid alkohol, elekter ja side. Alkoholi hinda mõjutas aktsiisimaksude langus. Elektri hinda alandas soe, vihmane ja tuuline ilm, mis ühelt poolt vähendas Põhjamaades elektri tarbimist ja teiselt poolt soodustas elektri tootmist. Tallinna Vesi langetas majapidamistele detsembris veerandi võrra vee- ja reoveeteenuse hinda.

Hinnataset kergitasid detsembris kolm kaubagruppi: meelelahutus, transport ja toit. Tarbijate sissetulekute kasv ja optimistlik vaade tulevikku suurendavad nõudlust ja võimaldavad siseturule suunatud kaupmeestel hindu tõsta. Samas mitmed välisturule müüvad ettevõtjad seisavad silmitsi hoopis müügihindade langusega, kuna hinnasurved maailmaturul on hetkel tagasihoidlikud. Eesti eksportijate müügihinnaindeks langes novembris aastatagusega võrreldes 1,2 protsenti.

Mootorikütused kallinesid Eestis detsembris nafta hinna tõusu toel. Nafta kallines detsembris eurodes aastaga 16%. Jaanuaris on nafta hind aga volatiilne tänu pingete kasvule Lähis-Idas. Samas konflikti osapooled sõda ei taha ja OPECil on võimalike tarneraskuste korral ruumi tootmismahtusid suurendada. Seetõttu peaks naftabarreli hind mõne aja pärast taas 60 USD lähemale liikuma.

Sellel aastal peaks keskmine tarbimiskorv kallinema veidi vähem kui eelmisel aastal. Kui eelmisel aastal ulatus inflatsioon 2,3 protsendini, siis selleks aastaks prognoosime 2,1-protsendilist hinnatõusu. Hinnatõus on eelmisest aastast aeglasem, kuna toit ja eluasemega seotud kommunaalkulud (elekter, vesi) kallinevad vähem kui 2019. aastal.

Keskmine palk kasvab hindadest endiselt oluliselt kiiremini. Keskmine netopalk tõuseb sel aastal Swedbanki hinnangul 5 protsenti. Palgakasv annab veidi järele, kuna majanduskasv aeglustub ja tööjõupuudus leeveneb, seda eriti eksportivates harudes.