Avalehele
Hinnatõus septembris aeglustus

Hinnatõus septembris aeglustus

Septembris hinnatõus oodatult aeglustus. Aastatagusega võrreldes kallines tarbimiskorv 3,7 protsenti. Tarbijahindade kasvu andis endiselt suurima panuse toit. Toiduainete hindu mõjutas enim piima- ja lihatoodete ning puuviljade kallinemine. Piimatoodete hinnad on oluliselt tõusnud ka mujal maailmas. ÜRO Toidu- ja Põllumajandusorganisatsiooni andmetel kallinesid piimatooted septembris eelmise aasta sama ajaga võrreldes dollarites 27 protsenti. Hinnatõusu taga olid eelkõige pakkumisepoolsed piirangud Euroopa Liidus ja mujal.

Kõrgemad aktsiisimäärad kergitasid alkoholi, tubaka ja mootorikütuste hindu. Viimast tõstis ka toornafta hinnatõus. Septembris oli toornafta hind eurodes 10% kõrgem kui aasta tagasi. Nafta hind kerkis septembris tugeva nõudluse ja poliitiliste pingete toel (Kurdistani referendum, Iraani tuumaprogramm).

Hinnatõus kiireneb sel aastal 3,3 protsendini

Teisel poolaastal on hindade kasv mõnevõrra kiirem just aktsiisimäärade tõusu tõttu. 2017. aasta kokkuvõttes ulatub hinnatõus meie hinnangul üle 3%. Hinnad tõusevad, kuna ühelt poolt on kallinenud mitmed tootmissisendid (tooraine, tööjõud). Teiselt poolt võimaldab hindu tõsta majapidamiste jõukuse kasv ja optimistlik vaade tulevikku. Keskmine palk tõuseb ka sel aastal hindadest kiiremini. Teises kvartalis suurenes keskmine netokuupalk aastatagusega võrreldes ligi 7 protsenti.

Kui tarbijatele tähendavad kõrgemad hinnad aeglasemat ostujõu kasvu, siis tootjatele suuremat käivet. Tööstusettevõtete müügihindade kasv on sel aastal kiirenenud sarnaselt tarbijahindadele. Tootjahinnaindeks tõusis augustis aastataguse ajaga võrreldes 4,7%. Hindu kergitas energia ja piimatoodete kallinemine.

Märksõnad: Hinnad, Tarbijahinnaindeks