
Kes on turutegijad finantsturgudel?
Finantsturud on dünaamilised süsteemid, kus erinevad osapooled mängivad olulist rolli turgude sujuvas toimimises. Üks selline oluline osapool on turutegija (market maker). Selgitan, kes on turutegijad finantsturgudel ja millega nad tegelevad.
Turutegija peamine ülesanne on pakkuda pidevalt ostu- ja müügihindu kindlas väärtpaberis või muus finantsinstrumendis, et turul oleks võimalik leida vastaspool igale tehingule. Likviidsus viitab võimele kiiresti ja lihtsalt vahetada finantsinstrumendi omanikku ilma märkimisväärse hinnalanguseta/tõusuta. Mida rohkem turutegijaid ühele väärtpaberile on, seda likviidsem ta on ehk seda suurem on väärtpaberi turusügavus (market depth). Lisaks aitavad turutegijad tõsta ettevõtte atraktiivsust nii jae- kui institutsionaalsete investorite silmis.
Turutegijad aitavad säilitada turu likviidsust mitmel viisil:
- Pidev noteerimine: Turutegijad esitavad pidevalt ostu- ja müügihindu, mis võimaldab investoritel tehinguid kiiresti teha.
- Tehingute lihtsustamine: Kuna turutegijad on valmis nii ostma kui ka müüma väärtpabereid igal ajal, vähendavad nad ohtu, et tehingud ei saa täidetud vastaspoole puudumise tõttu.
- Hinnastabiilsuse tagamine: Aktiivse kauplemise kaudu aitavad turutegijad vältida suuri kõikumisi hindades.
Turutegijate olemasolu toob mitmeid eeliseid investoritele:
- Väiksem ostu- ja müügihinna vahe (spread): Tiheda konkurentsi tõttu pakuvad turutegijad kitsamaid bid/ask spread’e, mis vähendab tehingukulusid investoritele.
- Kiiremad tehingud: Tänu pidevale likviidsuse pakkumisele saavad investorid oma positsioone kiiremini avada või sulgeda.
- Hinnateabe kättesaadavus: Avaldatud noteeringute kaudu saavad investorid paremat ülevaadet turul valitsevatest hindadest.
Swedbank on hetkel turutegija Nasdaq Balti turgudel 10 erineva ettevõtte aktsiale, milleks on Tallinna Kaubamaja, Telia Lietuva, Siauliu bankas, Tallinna Vesi, Tallink Grupp, Merko Ehitus, Ignitis grupe, Eften Real Estate Fund III, Tallinna Sadam ja Infortar. Ettevõtted, mille aktsiatele turutegemist tehakse on ajas muutuv. Näiteks kui ettevõte lahkub börsilt ning tema aktsiad ei ole börsil enam noteeritud või kui uus ettevõte korraldab IPO ja tuleb börsile. Siinkohal tuleks vahet teha turutegemisel ja stabiliseerimisel. Kui ettevõte korraldab IPO ja teavitab, et tehakse ka stabiliseerimist, siis stabilisatsiooni korraldaja, kes on reeglina ka finantsasutus, toetab vajaduse IPO järgselt aktsia hinda, et ei tekiks kiirelt märkimisväärset hinnalangust. Stabiliseerimiseks on paigas kindlad reeglid, näiteks on teada maksimaalne summa, mille ulatuses võib stabiliseerimist teha, samuti võib selliseid tehinguid teha reeglina kuni 30 päeva jooksul peale esimest kauplemispäeva ning ostutehinguid ei tohi teha üle IPO hinna.
2023. aasta detsembris tuli börsile Infortar, mille kaaspeakorraldaja oli Swedbank. Lisaks oli Swedbank stabilisatsiooni korraldaja ning peale stabiliseerimise perioodi lõppu alustasime ka turutegemisega ettevõtte aktsiale.
Investeerimisteemalised uudised ja aktsiaturgude ülevaated on leitavad Swedbanki blogis Investeerimine – Swedbanki blogi ning täpsem info turutegijate ja turutegemise kohta on avaldatud Nasdaqi kodulehelt Turutegijad – Nasdaq Baltic.