
Mis finantsturgudel toimub?
Donald Trumpi poolt algatatud tollisõda eskaleerus reedel sellega, et Hiina kehtestas USA kaupadele ja teenustele omakorda 34%-d tariifid, põhjustades aktsiaturgudel halvima nädala Covidi kriisist alates. Viimase kahe päevaga on turud kaotanud enda väärtusest 5,4 triljonit dollarit, millest 1,5 triljonit kuulub USA seitsmele suurimale tehnoloogiaaktsiale. Reedene langus oli nii laiapõhjaline, et see viis isegi kulla hinna pea 3%-le langusele. Nafta hind sulgus nelja aasta madalaimal tasemel ning pihta said ka metallide ning põllumajandustoodete futuurihinnad.
Võlakirjade tootlused kukkusid ning hinnad tõusid. Rahaturud arvestavad hetkel, et Föderaalreserv kärbib sel aastal intresse neljal korral. Trump nimetas USA keskpanga presidenti kiuslikuks poliitikuks, kes ei taha majandust aidata, nägemata enda tegevuses mingit süüd. Enamgi veel, ta teatas, et ei kavatse enda majanduspoliitikat kunagi muuta. Jerome Powell ei allunud Trumpi provokatsioonile ning mainis, et tollitariifid tõstavad inflatsioonitempot ning keskpank ei saa hetkel intresse alandada.
Mis on Trumpi tollipoliitika sisu?
Trumpi kehtestatud tollide aluseks on valem, mille kohaselt USA-ga tekkinud kaubandusdefitsiit jagati defitsiidi põhjustanud riigi eksporditud kaupade mahuga. Hiina eksportis 2024.aastal USA-sse 438 miljardi dollari eest kaupu ja kaubandusbilansis oli Hiina ülejääk 295 miljardit dollarit. Selle põhjal oli saadud ülejäägisuhe 67,4 %, millest USA võttis „hea tahte märgiks“ poole ehk 34% maha. Majanduseksperdid on seda tugevalt kritiseerinud, sest valem ei arvesta kauba olemust, turustruktuuri ja mõju tarbijale. Selle tulemusena muutuvad kaubad USA-s kallimaks, mis omakorda mõjutab hindu globaalselt ja on risti vastupidi Trumpi eesmärgile edendada USA majandust.
Investorite hirm on äärmuslikult kõrge
JP Morgan tõstis ülemaailmse majanduslanguse tõenäosust 40%-lt 60%-le ja kuigi paljud kauplejad kardavad, et uus nädal tuleb sama sünge või veel pöörasem on rahulikul vaatlusel pikaajalisel investoril juba võimalik märgata esimesi positiivseid noote.
- Investorite hirm on äärmuslikult kõrge. Hirmu ja ahnuse indeks on 100 punkti skaalal 4, ehk sisuliselt põhjas. Vaid 2008. aasta kriisist mäletan aega, kui see oli korraks 3 ning see oli tegelikult pikaajalistele investoritele väga hea ostukoht. Ka hirmuindeks VIX toetab seda teooriat, et oleme ajalooliselt ühes parimas ostukohas, sest paanika on väga suur.
- Trumpi valimistel suurelt toetanud ärimehed on börsil kaotanud palju raha ning rahulolematus presidendi tegevusega kasvab. Lisaks on Trumpi toetus hakanud langema vabariiklaste seas, kes kardavad järgmiste kohalike valimiste tulemuste pärast. Surve Trumpile kasvab ning ühel hetkel ta on sunnitud tegema järeleandmisi.
- Trump on juba hakanud läbi rääkima Vietnamiga tollide alandamiseks ning tõenäoliselt lisanduvad siia peagi uued riigid.
- Trump soovib TikToki hiinlaste käest ära osta. Vastutasuks nõuavad hiinlased tollitariifide olulist vähendamist. Legendaarse USA fondijuhi Ray Dalio sõnul võib lahenduseks olla ka see, et Hiina nõustub oma valuutat revalveerima, mis võimaldaks tollid kaotada.
- Euroopa liidrid kogunevad esmaspäeval ning Saksamaa ja Prantsusmaa nõuavad USA tehnoloogiafirmade survestamist, mis võimaldaks USA-ga võrdsete partneritena läbirääkimiste laua taha istuda.
- Aktsiate suhtarvud on läinud soodsamaks ja kohati lausa odavaks
Kuidas võiks tark investor käituda?
Ajalugu on ilmekalt tõestanud, et taolises turuolukorras võib investor olla ise enda suurim vaenlane. Investor Toomas võttis kasutusele varem rasketel aegadel edukalt toiminud strateegia mängida surnut ja mitte enda portfelli seisu pingsalt jälgida. On arusaadav, et investoreid haarab hetkel kurbuse, hirmu ja ahastuse tunne, sest virtuaalne portfelli seis kahaneb suure kiirusega ja hulga kaupa. Sellises seisus on lihtne enda pikaajalisele investeerimisstrateegiale käega lüüa, kõik positsioon ära müüa ja hiljem hingeliselt teist korda haiget saada, kui turg kiiresti taastuma hakkab.
Warren Buffett soovitab üle mõistuse suure volatiilsusega päevadel lugeda hoopis raamatut või minna teatrisse ning mitte lasta end emotsionaalselt finantsturgudel hävitada. Finantsturgu ei huvita see, et sa oled mures ning pidevalt portfelli virtuaalset seisu jälgides hakkab kannatama ka investori tervis.
Alati tasub mõelda ka sellele, et taas on ajakirjanduses pealkirjad, et kõik müüvad! Tuletan meelde, et selleks et müüa, peab keegi ostma ka. Mind huvitavad täna pigem need persoonid, kes julgevad osta. Tõenäoliselt on tegemist nutikate investoritega, kes on selliseid mustreid finantsturgudel ka varem näinud ning nüüd selle taas enda kasuks tööle panevad. Ja et ise ka kuidagi nutikamate investorite ridadesse püüelda, siis ostsin eile kolmanda samba indeksitesse investeerivat fondi. Tavaliselt teen ma seda regulaarsete kuumaksetega, aga lihtsalt ei saanud üle kiusatusest hinnasoodustusest osa saada. Lisaks saan tehtud ostult juba vähem kui aasta pärast 22% tulumaksu tagasi.