Avalehele
Swedbank langetas välisaktsiate tehingutasu ligi poole võrra

Swedbank langetas välisaktsiate tehingutasu ligi poole võrra

Alates 8. veebruarist kehtib Swedbanki uus investeerimistasude hinnakiri, kus Balti börsil on aktsiatehingud tasuta ja kõigil teistel Swedbanki pakutavatel börsidel, välja arvatud Venemaa, langeb aktsiatehingu hind 9,9 eurole.

Hinnakirja muudatuse järel on tegemist turu kõige soodsama tehingutasuga väikeinvestorile Euroopa ja USA aktsiaturgudel. Swedbank ootab muudatusega käesoleval aastal välisaktsiate tehingute arvu mitmekordistumist. Eelmisel aastal kasvas Swedbanki aktsiatehingute hulk Eestis kokku neli korda, millest kauplemine välisaktsiatega kasvas kaks ja pool korda.

Hoiused kasvavad kiiresti

„Ainuüksi viimase aasta jooksul on meie klientide säästud kasvanud sadade miljonite eurode võrra, mis reeglina seisavad kontodel intressi mitte teenivate hoiustena. Eesti suurima pangana tajume oma vastutust ning tahame pakkuda meie klientidele soodsaid investeerimisvõimalusi,“ selgitas Swedbanki eraisikute panganduse juht Tarmo Ulla. Tema sõnul peaksime eeskuju võtma näiteks Rootsist, kus finantsinvesteeringuid omab 80% elanikest, samal ajal kui Eesti töötavast elanikkonnast investeerib vabatahtlikesse III samba pensionifondidesse hinnanguliselt vaid iga kümnes inimene ning aktsiatesse või fondidesse aktiivselt umbes 1% elanikest.“

Balti aktsiate tehingutasude kaotamine oli eestlaste finantsvara kasvatamise teel Ulla sõnul esimene samm, mis võeti väikeinvestorite poolt vastu kuuekordse tehingute arvu kasvuga Balti börsil. „Usun, et uus hinnakiri motiveerib väikeinvestoreid raha paigutama ka oluliselt laiema valikuga naaberriikides näiteks Soomes või Rootsis aga miks mitte ka maailma suurimal aktsiaturul USA-s,“ ütles Swedbanki eraisikute panganduse juht.

Ulla sõnul võib lisaks tohutult kasvanud kohalikele aktsiatehingutele positiivse poole pealt välja tuua veel viimastel aastatel järjest kasvanud huvi investeerimise vastu. Samuti on näha, et teadlikkus kasvab eriti nooremate inimeste hulgas, sest investeerimiskonto omanike keskmine vanus on aastatega järjest langenud.

Rohkem investeerimisvõimalusi

Börsiaktsiate lihtsamini kättesaadavaks muutmise kõrval on Tarmo Ulla sõnul Swedbanki järgmine oluline eesmärk võimaluste laiendamine neile klientidele, kes ei soovi börsiaktsiatesse investeerida, aga otsivad võimalusi regulaarselt näiteks paarikümne euro kaupa investeerimiseks. „Tänaseid teenustasusid arvestades ülimadal või üldse tasuta fondi sisenemine ja valitsemistasu, mis oleks turul olemasolevast, mitte protsentides vaid kordades odavam, on märksõnad, mille kallal pärast tänaseid hinnakirja uudiseid edasi töötame,“ avaldas Ulla, kuidas Swedbank loodab lähiaastatel Eestis investeerimisharjumust kasvatada.

Swedbanki uue hinnakirja järgi maksab tehing välisaktsiaga internetipangas hoolimata tehingutüübist minimaalselt 9,9 eurot või 0,14% tehingu väärtusest. Välisaktsiate tehingustatistika järgi rakendub minimaalne tehingutasu 69 protsendile Swedbanki vahendatud Euroopa või USA aktsiatehingutest, mis tähendab kliendi jaoks varasemast ligi poole soodsamat teenustasu. Lisaks on eraisikutele kuni 30 000 euro ulatuses Balti- ja välisväärtpaberite hoidmine haldustasuta.