Avalehele
Video ja nipid: kuidas teha nii, et eesmärgid saaks täidetud?

Video ja nipid: kuidas teha nii, et eesmärgid saaks täidetud?

26.02.2025

Eesmärkide seadmine aitab hoida fookust ja suunata tähelepanu sellele, mis on päriselt oluline. Väga head eesmärgid on selgelt sõnastatud ja kirja pandud ning nende saavutamiseks on seatud kindel plaan ja ajakava. Kas nõustud?

Meiega oma lugusid jaganud Swedbanki töötajate eesmärgid olid seotud väga erinevate valdkondadega, eriti paistsid silma füüsilise tervise ja liikumise ning õppimise ja enesetäiendamisega seotud mõtted. Sageli plaaniti üle vaadata ka investeerimisportfell ja rohkelt mainimist leidis Swedbanki Tallinna Maraton, millel osalemiseks asuti trenni tegema või loodetakse parandada eelmise aasta aega. Vaata ka videost, mis sihtide poole meie töötajad tänavu liiguvad! 

Nipid, mis aitavad eesmärke täita

  • Mõtle läbi, mis kasu konkreetse eesmärgi saavutamine Sulle toob. Näiteks regulaarne liikumine aitab tagada tervema keha ja vaimu ning õpingutega alustamine või jätkamine annab juurde teadmisi ja nii ka rohkem võimalusi edu saavutada.
  • Jaga suured eesmärgid väiksemateks, konkreetseteks sammudeks. See aitab hoida järjepidevust ning nii ei pea kartma, et kukud reelt täiesti maha, kui rutiin ja argielu üritavad fookust mujale viia. Pane tegevused paika ja liigu üks samm korraga.
  • Vali kindel aeg ja tegevus ning muuda see harjumuseks. Kui võimalik, pane kalendrisse kindel aeg, näiteks tund igal reedel või laupäeval, mil tegeled just oma eesmärgi saavutamist toetava tegevuse või teemaga. Või lepi endaga kokku, et jalutad iga päev vähemalt 10 minutit, loed raamatut 5 minutit või jood iga kohvitassi kohta ka klaasi vett, et suurendada veetarbimist. Need on näited lihtsatest ja konkreetsetest tegevustest, millest on võimalik kujundada sama loomulik rutiin nagu hambapesu. Asi läheb lihtsamaks, kui selle peale ei pea enam eraldi mõtlema.    
  • Kõik ei pea olema ideaalne. Küll oleks tore, kui kõik läheks pidevalt nii, nagu plaanime ja unistame. Päriselu paneb meid aga aeg-ajalt proovile. Unusta mõtteviis: läks trumm, mingu siis ka pulgad. Uuesti alustamine ei ole nõrkuse märk. Võta lihtsalt uuesti plaani ja asu tegutsema! Olgu selleks pooleli jäänud treeningplaan, tühistatud lennureis või karjääriredelil komistamine. Iga päev on uus võimalus!
  • Eesmärkide poole liikumine on juba pool võitu. Näiteks üritas üks kolleeg piirata oma nutitelefoni kasutamise aega, pannes kõik äpid pärast kella 20 lukku. Ta tunnistas, et avab siiski igal õhtul pärast seda kellaaega mõne äpi, küll aga on õhtust telefonis olemist tunduvalt vähem kui varem. Ka selle eest tasub end kiita, et liigud õiges suunas! See võib anda juurde motivatsiooni olla homme veel parem kui täna. Ära heida meelt, kui kõik kohe sajaprotsendiliselt ei õnnestu.
  • Koosta endale eesmärkide bingo. Tavaliselt kirjutatakse eesmärgid märkmikku või telefoni, aga mõnikord need sinna jäävadki. Et seda olukorda vältida, tegi üks meie kolleeg endale tänavu eesmärkide bingo ja riputas selle koju seinale. Nii on eesmärgid tal iga päev silme ees. Lisada tasub nii väiksemaid kui ka suuremaid eesmärke, et oleks ikka igal kuul eesmärkide täitmisest rõõmu.
  • Tee linnukesi või kriipsuta maha. Seda saab teha nii väiksemate kui ka suuremate eesmärkide puhul. Näiteks loobus kolleeg kuuks ajaks maiustustest ja tõmbas kalendris iga päeva peale ristikese, kui suutis oma eesmärki täita. Nii näed iga päevaga, kuidas jõuad eesmärgile lähemale ja saad pidevalt väikseid eduelamusi, sest tunned, et midagi on tehtud ja liigud üha edasi.
  • Vali eesmärgid, mis jäävad kuklasse kummitama. Kui oled märganud, et lihtsalt niisama on keeruline trennimotivatsiooni hoida, siis soovitavad meie töötajad end mõnele võistlusele kirja panna. Nii jääbki see võistlus kuklasse kummitama ja nii on palju lihtsam end diivanilt püsti ajada. Registreeru näiteks juba praegu Swedbanki Tallinna Maratonile, mis toimub 12.–14. septembril.
  • Mõtle välja väiksed preemiad, mis Sind motiveerivad ja aitavad sihti silme ees hoida. See võib olla kinos või kohvikus käimine, uus spordipluus või veepudel, põnev koolitus või värskelt ilmunud raamat. Mõtle läbi, mis tooks just Sulle rõõmu ja mõjuks kui preemia ja motivaator.
  • Räägi eesmärkidest sõpradele. Motivatsiooni aitab hoida ka sõpradele oma eesmärkide tutvustamine, sest nii on keerulisem lubadustest mööda hiilida. Nii tõidki meie töötajad välja, et kui leiad hea semu, kellega oma eesmärke, edusamme ja vahel ka tagasilööke läbi rääkida, siis on palju lihtsam asjad tõesti tehtud saada. „Kui pead kellelegi aru andma, käes on oktoober ja eesmärgini on veel minna – oi, kuidas paneb pingutama,“ kirjeldas kolleeg.
  • Ületa ennast, näiteks mine külma duši alla. Vahel võivad aidata ootamatud abinõud. Nii soovitabki üks meie töötaja kõigile, kellel on probleeme asjade edasilükkamisega, külma duši all käimist. „See õpetab end ületama ja ebamugavusega silmitsi seisma, edasilükkajale on nimelt eesseisvad ülesanded tõeliselt ebamugavad ja külm dušš on hea enda distsiplineerimise vahend. Kuidas see mehhanism täpselt töötab, ei oska öelda, aga töötab,“ lisas ta.
  • Leia tegevusele eestvedaja. Kõik eesmärgid ei pea olema seotud liikumise või enesearenguga, vahel on keeruline leida ka lihtsalt sellist aega, mil sõpradega kokku saada ning maast ja ilmast lobisedes oma vaimsele tervisele pai teha. Et selliseid kokkusaamisi oleks rohkem ja need toimuksid järjepidevalt, võiks sõpruskonnas kokku leppida, kes neid meeles hoiab ja ajad paika paneb. Aeg-ajalt tasub eestvedajat muidugi muuta, et see ei muutuks tüütuks kohustuseks.