Avalehele
10 asja, mida peaksid teadma esimese töökoha ja palga kohta

10 asja, mida peaksid teadma esimese töökoha ja palga kohta

Tööle minna ja ise raha teenida – paljud noored ei jõua seda ära oodata! Esimene töövestlus ja esimene palk jäävad meelde eluks ajaks. Vahet pole, oli see siis suvevaheajal töötamine või tööleminek pärast kooli lõpetamist – tunne on ikka eriline.

Tööinspektsiooni peadirektori asetäitja Meeli Miidla-Vanatalu sõnul juhtub tihti, et kogenematusest või teadmatusest jääb sageli esimesele töökohale asudes sõlmimata korralik tööleping. „Juhtugu see siis noore inimese teadmatusest või tööandja salaplaanist oma vastutust vähendada ning noort inimest ära kasutada. Tulemus jääb ikka samaks – palgapäev võibki jääda tulemata või ei vasta töö eest saadav tasu kokkulepitule,“ selgitas  Miidla-Vanatalu. „Rääkimata sellest, kui algajal töötajal peaks juhtuma tööl mõni õnnetus või töö tõttu tekkima tervisekahju,“ lisas ta. Seetõttu tasub meeles pidada järgmist.

Töölepingu seaduse järgi ei ole proovipäevi olemas, proovimiseks on katseaeg. Isegi kui tööandja teeb ettepaneku tulla enne lepingu sõlmimist proovipäevadele ametit proovima, on see tegelikult juba ametlik töösuhe ja katseaeg. Selle eest tuleb Sulle maksta tasu ning Sulle laienevad kõik töösuhtega tagatud õigused. On siiski üks erand – kui oled töötuna arvel töötukassas, võid teha ÜHE proovipäeva. Kui keegi Sulle midagi muud väidab, ei tunne ta seadusi või püüab sind teadlikult eksitada.

Tööleping tuleb sõlmida kohe ja kirjalikult. Ära lase ennast eksitada ettepanekutest teha leping suuliselt, kunagi hiljem või tagantjärgi. Ainult kirjalikult sõlmitud tööleping, mitte hägus suusõnaline kokkulepe või umbmäärane lubadus aitab tagada Sinu õigusi juba esimesest tööpäevast.

Kui töötad täisajaga, pead oma töö eest saama vähemalt kehtestatud töötasu alammäära. Töötasu alamäär on sel aastal brutotasuna 584 eurot kuus (tunnitasu on 3,48 eurot). Siin pole oluline töö iseloom või keerukus, kas teed tunni- või tükitööd. Samuti on Sul õigus tasulisele puhkusele vastavalt tööl käidud ajale.

Töölepingut võib üles ütelda vaid seaduses ette nähtud alustel. Ikka võib ette tulla ootamatusi – selgub, et töö pole päris see, mida ootasid või tuleb tööleping mõnel muul põhjusel lõpetada. Paika on näiteks pandud vajalik etteteatamise aeg ning koondamisel on ette nähtud ka hüvitis. Seda muidugi eeldusel, et on sõlmitud kirjalik tööleping.

Õpi õigeid töövõtteid kogenud juhendaja abil. Tööandja peab korraldama uue töötaja väljaõppe spetsialisti või kogenud töötaja juhendamise Tööle asudes küsi, kes sind juhendab ning vajalikke töövõtteid õpetab.

Katseajal saad veenduda, kas see töökoht Sulle sobib ning tööandja saab veenduda, kas Sina oma oskuste ja omadustega sellele töökohale sobid. Katseaeg algab esimesest tööle asumise päevast. See on ametlik töösuhe, selle eest tuleb maksta töötasu ning Sulle laienevad kõik töösuhtes olemisega tagatud õigused.

Räägi oma töötingimustest ja töökorraldusest kogenumate sõprade või vanematega. Pikemat aega töötanuna oskavad nad kindlasti oma kogemuste põhjal nõu anda, kuidas oma tervist säästa ning õnnetusi vältida.

Juhenditest, eeskirjadest jms on kasu ainult siis, kui sa neid ka päriselt loed ja järgid. Tööohutus ei ole ainult tööandja mure ning Sinu allkirjast paberil üksi ei piisa, et töö oleks ohutu. Ohutusnõuete täitmine on sinu enda huvides, et rumalusest, tormakusest või vilumatusest ei juhtuks õnnetus sinu ega kaastöötajatega.

Mõtle läbi, mida oma palgaga teha soovid. Kui Sul on kindel eesmärk, mida esimese teenitud palgaga teha soovid, siis on lihtsam vältida olukorda, kus raha kulub ära paljude väikeste ostude peale. Paarieurosed väljaminekud pisiostudele, mida Sa tegelikult ei vaja, söövadki rahakotti augu. Ostes näiteks iga päev kohvi või kakaod hinnaga 2.50, siis kulutad nädalas 17,50 eurot ning kuus koguni 75 eurot.

Alusta säästmisega. Kui Sul puudub tööle asudes kindel eesmärk, mille jaoks teenida soovid, siis tee endaga kokkulepe, et paned palgapäeval kindla osa rahast kõrvale ning kui tekib suurema ostu nagu näiteks uue jalgratta või telefoni soov, siis on Sul raha selleks säästetud.

Tööta targalt ja loe täpsemalt tööle asumise, töölepingu ja muu olulise kohta Tööinspektsiooni portaalist Tööelu. Rohkem nippe ja nõuandeid, kuidas oma rahaasjadega targalt ümber käia, leiad ka Kogumispäeviku grupist.