Avalehele
Kuidas hoida vaim virge ja selg sirge?

Kuidas hoida vaim virge ja selg sirge?

Swedbank panustab tugevalt oma töötajate tervislikku elustiili. Toetame igakülgselt sportimist nii meie oma spordisaalides ja muudes majasisestes treeningutes kui ka pakume spordi- ja tervise edendamise kompensatsiooni. Tööd disainime selliselt, et inimesed end endalegi märkamatult tööpäeva jooksul liigutaksid. Näiteks ei ole inimestel isiklikke printereid ja prügikaste ning kohvi järele tuleb minna paar korrust eemale. Lisaks oleme loonud kontoritesse venitus- ja lõõgastusnurgakesi ning pakume töötajatele massaaživõimalust.

Kaks korda aastas korraldame tervisele pühendatud teemanädalaid, selleks, et pakkuda töötajatele uusi teadmisi ja oskusi enda tervise hoidmiseks. Lõppev sügisene tervisenädal keskendus vaimsele tervisele ja unele. Samas pidasime meeles, et terves kehas on terve vaim ning tasakaaluks pakkusime lahendusi ka füüsilise tervisega seotud küsimustele. Tervisenädala jooksul saime teada, kuidas diivanilt püsti saada; mida võtta ette, kui õhtuti ei taha uni tulla ja mida küsida psühholoogilise nõustamisel. Jagame teiegagi olulisemat, mida sellest nädalast kaasa võtsime.

Eesmärkide seadmine

Miks on oluline seada endale eesmärke? Eesmärk annab meile fookuse, kuhu oma pingutust ja energiat suunata. Samuti aitab eesmärgi olemasolu hoida motivatsiooni. Suurem eesmärk tuleks aga jagada väiksemateks osadeks ja nende saavutamisel märgata oma võimete paranemist. Jälgi ja teadvusta oma väikeseid arengusamme!

Ergonoomika ABC

Kontoritöö ergonoomikale mõeldes on oluline meeles pidada, et iga järgmine asend on parem. Teisisõnu, oluline on asendeid tihti vahetada. Ükskõik kui ergonoomiline on Sinu töökoht, on oluline, et keha saaks kogu päeva jooksul liigutada ja lihased saaksid kerget koormust. Kuldreegel on, et igas tunnis tuleks vähemalt viieks minutiks tõusta ja end liigutada.

Kuidas diivanilt püsti saada?

Leia üles ja teadvusta endale oma halba harjumust, mida soovid muuta. Asenda väikeste sammudena see halb harjumus mõne hea harjumusega. Mõtle alati sellele, mida toob endaga kaasa halva harjumuse jätkamine ning mis juhtuks siis, kui see hea harjumusega asendada? Tavaliselt on halvast harjumusest saadav kasu palju väiksem.

Samas on oluline mitte olla enda vastu liiga karm! Kui Sa täna trenni ei jõudnud, pole midagi katki – jõuad homme. Alguses ei tohigi endale endale utoopilisi eesmärke seada ja arvata, et jõuad trenni viis korda nädalas. Alustuseks piisab ka kahest korrast. Suured võidud saavad alguse väikestest ja oluline on järjepidevus.

Tööheaolu meeskonnas

Tööheaolu juhtimise peamine essmärk on võimaldada inimestel oma tööd hästi teha. Et neil silm säraks ja nad saaksid kogeda õnnestumisi. Tööheaolu mõjutavad inimene ise, töö, otsene juht, meeskond ja organisatsioon. Meeskonnas on hea keskenduda sellele, kuidas luua usaldust, et saavutada avatud suhteid ning kuidas parandada koostööd. Kui tiimis kasvõi üks inimene mingil põhjusel panustab vähem kui teised, siis see mõjutab kõiki. Seetõttu on eriti oluline, et taolised teemad saaksid adresseeritud. Tuleb luua tiimis võimalus probleemide arutamiseks – näiteks igaõhtune valgusfoori tagasiside päeva kohta, mis annab märku, kui miskit oleks süsteemselt vaja muuta.

Kas ja millal kaaluda psühholoogi poole pöördumist?

Kõige paremini märkavad muutusi käitumises meie töökaaslased. Kui oled märganud, et kolleeg teeb asju teisiti kui varsemalt, siis sõbralik toetus ja küsimine võib aidata tal seda ka ise teadvustada. Spetsialisti sekkumist läheb vaja siis, kui stress on muutunud krooniliseks ning tasakaalustavaid lõõgastusperioode enam ei teki. Kui Sul on mure ja tahaksid kellegagi rääkida, siis pigem pöördu psühholoogi juurde varem kui hiljem. Stressi ennetuseks on aga oluline hea uni, liikumine ning hea seltskond.

Hea une harjutused

Uni on üks oluline komponent meie terve olemises – nii jaksame ka päevasel ajal sporti teha ja tervisliku toitumise heaks pingutada. Mida teha aga siis, kui und ei tule? Oluline on und mitte üle tähtsustada – kõigil on kehvemaid öid, aga siis tuleb jälle paremaid. Magamise üle ette muretsemine hoiabki meid öösel üleval. Kindlaim viis unetuks ööks on seda oodata! Tore nipp – uinumiseks loenda pähetulevaid mõtteid, mitte lambaid. Pane igale mõttele, mille ära tunned, number ja jäta rahule. Ära hakka mõtet edasi arendama, vaid jää uut ootama. Lisaks on hea teada, et me ei saa tahtlikult uinuda – seda teeb meie psüühika meie eest.

Märksõnad: Tervis