Avalehele
Swedbanki tööstusuuring 2025: töötlev tööstus seab kursi kasvule

Swedbanki tööstusuuring 2025: töötlev tööstus seab kursi kasvule

Swedbanki iga-aastase mahuka Eesti tööstusettevõtete uuringu tulemused näitavad, et tööstussektor on hakanud taastuma. Sel aastal prognoosivad ettevõtted nii käibe kasvu kui ka mullusest suuremat toodangu- ja investeeringute mahtu.

Swedbanki esinduslikus uuringus osales 212 Eesti tööstusettevõtet. „Tänavusest uuringust selgub, et töötleva tööstuse ettevõtteid ootavad ees paremad ajad. 71% uuringus osalenud ettevõtetest prognoosib käibe kasvu – keskmiseks kasvuks ennustatakse 7%. Valdkondade lõikes prognoosib suurimat, 10% kasvu masina- ja metallitööstus, mis veel aasta eest oli hapraimas seisus,“ selgitas Swedbanki tööstusosakonna juhataja Raul Kirsimäe.

Toodangumaht kasvab

Toodangumahu prognoos näitab samuti märke sektori elavnemisest. „Kui mullu kasvas töötleva tööstuse toodangumaht keskmiselt 1%, siis sel aastal prognoosivad uuringus osalenud ettevõtted keskmiselt 6% kasvu. Siingi on esirinnas masina- ja metallitööstus, aga samal tasemel kasvu ennustab ka puidutööstus,“ lisas Kirsimäe.

Konkurentsivõime tagamine on võtmeküsimus

Tööstusettevõtete jaoks on endiselt kõige olulisem küsimus, kuidas tagada konkurentsivõimeline omahind. Seda peab suurimaks riskiks üle 80% ettevõtetest. „Konkurentsivõime tagamine on meie ettevõtete jaoks jätkuvalt esmane ja isegi ajas kasvav prioriteet. Muutus on aga toimunud muude riskide hindamise juures. Kui mullu peeti olulisuselt teiseks riskiks likviidsuse tagamist (44%), siis tänavu on selleks võtmetöötajate hoidmine ja värbamine (53%), mis samamoodi kirjeldab selgelt üldise turuolukorra paranemist,“ rääkis Kirsimäe. Eelmisel aastal töötleva tööstuse sektoris tööhõive kahanes, käesoleval aastal aga prognoositakse selle 2% kasvu.

Investeeringud ja konkurentsivõime seotud

Ka investeeringute mahtudes oodatakse sel aastal eelmisest suuremat, 10% kasvu. „Uuringust tuleb välja väga selge seos investeeringute ja konkurentsivõime vahel. Nende ettevõtete kasumimarginaal, kes on aktiivsemalt investeerinud ja võtnud kasutusele uusi tehnoloogiaid, on teistest ligi kaks korda parem. Seega on kogu Eesti majanduskasvu tagamise vaatest oluline aidata investeeringutega järele ka need ettevõtted, kelle konkurentsivõime on praegu väiksem,“ ütles Kirsimäe.

Uued sihtturud sihikul

Olulisematest sihtturgudest väheneb Soome turu tähtsus, kuid Rootsi turg on stabiliseerunud ning sealseid müügimahte prognoositakse sel aastal eelmise aastaga samale tasemele. „Seejuures on alustavate ettevõtete jaoks esimene välisturu valik Soome, kuid ekspordivõimekuse suurenedes on enam hakatud vaatama Lääne-Euroopa – Saksamaa, Prantsusmaa, Suurbritannia ja Hollandi poole. Need on keskmiste ja suurte ettevõtete jaoks praegu laienemisel esmased valikud, arvestades viimaste aastate keerulisi aegu Skandinaavia turgudel,“ rääkis Kirsimäe.

14. korda läbi viidud Eesti tööstussektori käekäigu uuringus osales märtsis ja aprillis 212 Eesti tööstusettevõtet, kus töötab kokku üle 21 000 inimese. Uuringus osalenud ettevõtete müügitulu moodustab ca 27% Eesti töötleva tööstuse käibest.