Avalehele
Peaminister: pangandussektor pani Eesti e-teenuste arengule tugeva aluse

Peaminister: pangandussektor pani Eesti e-teenuste arengule tugeva aluse

11.01.2018

Tagasi Kooli projekti “100 e-külalistundi” raames andis tunni ka peaminister Jüri Ratas. Ta rõhutas oma ettekandes, et Eesti e-riik põhineb kolmel lihtsal asjal, milleks on usaldus, avatus ja lihtsus. Ühtlasi tõi ta välja, et tugev algus pandi e-teenustele just erasektoris ja eelkõige panganduses.

“Eesti e-lugu ja e-riik on väga tuntud väljaspool Eestit, seda hinnatakse, sellesse panustatakse ja meie kogemusi soovitakse kuulata. Kui me vaatame Eesti e-lahenduste edulugu, siis minu arvates põhineb see kolmel väga lihtsal asjal,” kõneles Ratas, tuues esmajoones välja usalduse. “Kas me usaldame e-teenuseid või mitte. Eesti rahvas on erinevaid e-teenuseid väga tugevalt usaldanud. Teine on avatus, sest me räägime erinevatest võimalustest ausalt, operatiivselt, kiirelt ja otse. Loomulikult räägime rasketel hetkedel ka probleemidest, kuidas need ületada ja teha e-teenused veel paremaks, kindlamaks ja turvalisemaks. Kolmas e-riigi alus on lihtsus, milles peitub ehk selle kõige suurem võlu.”

Keskkonda säästvad e-teenused

Ühtlasi nentis Ratas, et mugavad e-teenused said Eesti ühiskonnas tugeva alguse just erasektoris ja eelkõige pangandussektoris. “Täna me vaatame võib-olla üsna naljakalt otsa neile, kes pangakontoris oma arveid tasuvad, sest reeglina teeme seda arvuti kaudu ja e-lahenduste kaudu. Me anname oma allkirju ID-kaardi või mobiil-ID abil ning kasutame e-teenuseid nüüd juba ka Smart-ID abil,” lisas peaminister.

Ühtlasi rääkis peaminister oma ettekandes, milliseid e-võimalusi ta ise kõige sagedamini kasutab – need on e-kool ja allkirjade andmine mobiil-ID abil. “Minu ametikaaslased ütlevad, et kui liita kokku kõik Eesti erinevad e-teenused ja säästetud paber, siis saaks sellest igas kuus laduda umbes 300 meetri kõrguse torni. See on sama kõrge kui Pariisis asuv Eiffeli torn. See tähendab, et Eesti e-lahendused on ka väga keskkonnasõbralikud,” jätkas Ratas, ning soovitas Tagasi Kooli tunni kuulajatel lõpetuseks jälgida neile esitatavaid tunde avatult ja küsida võimalikult palju küsimusi.

100 tundi 100. sünnipäevaks

E-külalistunnid on Tagasi Kooli ja partnerite kingitus Eesti Vabariigile sajandaks sünnipäevaks ning selle toimumisele aitavad kaasa EV100, Swedbank, Overall ja Kodanikuühiskonna Sihtkapital. E-külalistund on Youtube´i otseülekandena toimuv 45-minutine koolitund, millest esimesed 15-20 minutit avab teemat külalisõpetaja ja 25-30 minutit toimub tund oma õpetaja juhendamisel. Külalisõpetaja ja üksteisega saavad nad live’i ajal Youtube’i jutuaknas ka vestelda ja küsimusi küsida.

Tänase seisuga on jaanuarikuu Tagasi Kooli tundidesse registreerinud end 650 klassi ehk umbes 13 000 õpilast. Nende seas ka koduõppel olevaid õpilasi, kutsekoolidest, tavakoolidest, igast Eesti maakonnast, suurtest ja väikestest koolidest. Jüri Ratase otseülekannet kuulas üle 1100 õpilase.

Sel nädalal annavad e-külalistunni ka näiteks Marten Kaevats, Kristjan Korjus, Henrik Roonemaa ja Jana Pavlenkova. E-külalistundide programmiga saab tutvuda siin.