Avalehele
Noored: oluline on omada säästupuhvrit ja olla iseseisev

Noored: oluline on omada säästupuhvrit ja olla iseseisev

Swedbanki Rahaasjade Teabekeskuse värske uuring noorte finantskäitumisest näitas, et noorem põlvkond on hakanud rohkem raha säästma ning nende rahaline toimetulek on paranenud. Iga kuu soovivad noored palgana kätte saada 1500 eurot.

Uuringu valguses vestlesime viie noorega vanuses 19–28, et teada saada, millised on nende ootused töökohale, kas eelistatakse päris oma või üürikodu ja milline on nende suhtumine säästmisse.

Säästetakse regulaarselt

Kui uuringust selgus, et kõige levinum säästmise eesmärk on ootamatute väljaminekute jaoks ning seejärel pannakse raha kõrvale reisimiseks ja oma kodu ostmiseks, siis vestlusringis osalenud noored kinnitasid seda.

22-aastane Kadi ütles, et tema jaoks on säästupuhver väga oluline: „Näiteks, kui arvuti läheb katki, mida ma siis teen? Kui mul on raha, võin olla kindel, et saan iseseisvalt hakkama ega pea vanematelt abi küsima.“

„Ma mõtlen juba koduostule. Tean, et see on järgmiste aastate perspektiiv,“ sõnas 22-aastane Joanna, kes suhtub oma kodusse kui investeeringusse. „Isegi kui ma ei jää sinna elama, saan selle alati välja üürida,“ lisas ta.

19-aastane Marcus säästab aga eelkõige reiside jaoks. „Minu vanusegrupis ei mõelda veel kodu soetamisele. Säästetakse küll, kuid pigem selleks, et lähitulevik oleks huvitavam ja saaks reisida.“

Utoopilisi palgasoove ei ole

Kui uuringu järgi ootab 69% noortest tööle asumisel vähemalt 1500 euro suurust töötasu, siis vestlusringis osalenute arvates peab palgasoov olema mõistlik ja nooremate jaoks on palgast olulisem saada töökogemust. „Proovin tunnetada enda kui tööjõu väärtust ning võtan arvesse oma vanust ja töökogemust,“ sõnas Joanna, kelle sõnul annab realistlik enesehinnang noortele tööandja silmis väärtust juurde.

18–21-aastaste jaoks on aga kasuks igasugune tuluteenimise võimalus. „Alguses pole rahasumma nii oluline. Tähtsam on, et saaks midagi teha,“ ütles Marcus, kelle sõnul näitab Töötukassa noortele suunatud messide populaarsus seda, et noored soovivad saada eelkõige töökogemust.

28-aastane Madis aga ütles, et talle on oluline katta igakuised püsikulud, käia korra või paar aastas reisimas ja tegelda hobidega.

Eelistatakse kodu omada

Noorte jaoks on päris oma kodu oluline ja üürimist nähakse vaid lühiajalise variandina. „Mulle on oluline kodu omada. Kui mõelda pensionieale ja vaadata keskmist pensioni, siis sellega saad heal juhul tasutud vaid korteri üüri,“ sõnas Madis ning lisas, et vajaduse korral saab kodu ka välja üürida ja tootlused on head.

22-aastased Joanna, Meelika ja Kadi unistavad samuti oma kodust ja koguvad tulevaseks koduostuks ka raha. „Oma kodu annab kindlustunne, et sul on oma tagala alati olemas,“ sõnas Kadi.

Marcuse sõnul ei unista noorem generatsioon suurest kahekordsest majast, vaid vaadatakse väiksemaid ruume. „Praegu on populaarsed Kalamaja 1-toalised korterid, kus kõnnid voodist otse sauna ja kuskil nurgas on pliidike. Noored ei jahi enam suurt lossi, vaid kohta, kuhu saaks õhtuti magama minna.“

Noorte nõuanded

Vestlusringis osalejad andsid hulga väärt nõuandeid:

  • Säästa regulaarselt – pane sissetulekust vähemalt 10% kõrvale!
  • Kindlusta tagala – mõistlik on säästa ja panna kõrvale umbes kolme kuu palk! Kui midagi juhtub (nt jääd tööst ilma või läheb pesumasin katki), siis on, kust raha võtta.
  • Pea eelarvet – pane sissetulekud ja väljaminekud kirja või kasuta internetipanga Rahaplaneerijat! Vaata üle oma kulukategooriad ja analüüsi, kust saaks kokku hoida!
  • Väldi emotsioonioste – ära mine poodi tühja kõhuga ja ostunimekirjata, sest nii ostad kokku süsivesikuid, mis on kahjulikud nii rahakotile kui ka tervisele!
  • Ära võta tarbimislaene, ära kasuta krediitkaarte – need tekitavad ahvatlusi ja võetud laenuraha tagasimaksmine võib tulevikus olla keeruline!
  • Maksa kõigepealt iseendale – kohe, kui saad sissetuleku, pane sellest osa kõrvale! See on lihtsam säästuviis kui see, et vaatad kuu lõpus, kas midagi jääb alles (üldjuhul ei jää).
  • Ära laena sõpradelt raha! Noorte kogemus näitab, et sõpradelt võetud laen ajab suhted sassi ja tekitab pingeid.
  • Tarbi teadlikult! Kui tunned, et asja rahaline väärtus ei loe, on tegemist asjaliku ostuga. Kui hakkad ainult raha peale mõtlema, ei ole asi seda väärt ja ost tuleks jätta tegemata.

 

Foto: Johanna-Kadri Kuusk/Õhtuleht. Arutelus osalejad (vasakult): Markus (19), Joanna (22), Meelika (22), Madis (28), Kadi (22) ja Rahaasjade Teabekeskuse juht Kati Voomets.