Avalehele
Hinnad kasvasid veebruaris jõudsalt

Hinnad kasvasid veebruaris jõudsalt

Hinnad tõusid veebruaris märgatavalt nii eelmise kuu kui eelmise aasta sama ajaga võrreldes. Keskmine tarbijakorv oli 3,4% kallim kui aasta varem. Administratiivselt reguleeritavad hinnad tõusid 7,5% ja mittereguleeritavad hinnad 2,3%.

Hindade kasvu andsid suurima panuse transport ja toit

Mootorikütuste hinnad tõusid veebruaris ligi veerandi võrra. Nafta hind eurodes oli 74% ja aktsiisimäärad 10% suuremad kui aasta tagasi. Lähikuudel nafta hind ilmselt oluliselt ei muutu. Viimasel kolmel kuul on nafta hind püsinud 55 dollari juures barreli kohta. OPECi ja Venemaa kokkulepe nafta tootmismahtude vähendamiseks 2017. aasta esimesel poolaastal tundub pidavat. Kuigi korralikke andmeid nafta tootmismahtude kohta maailmas ei ole.

Piimatoodete, kala ja suhkru kallinemine kergitas toiduainete hindu. Toiduainete hinnad on tõusuteel terves maailmas. ÜRO Toidu- ja Põllumajandusorganisatsiooni hinnaindeks saavutas veebruaris kõrgeima taseme viimase kahe aasta jooksul. Kõrgemad aktsiisimäärad kergitasid alkoholi ja tubaka hindu.

Hinnatõus kiireneb meie prognoosi järgi sel aastal 3%ni

Hindade kasvu toetavad toorainete kallinemine ja aktsiisimaksude tõus. Palgad peaksid hindadest siiski mõnevõrra rohkem kasvama.

Hindade tõus on positiivne uudis Eesti tööstusettevõtetele

Tööstuse käibeid on hindade langus pikka aega survestanud. Tööstusettevõtete müügihinnad alanesid alates 2014. aasta algusest eelmise aasta keskpaigani. Viimastel kuudel on tootjahinnad aga sarnaselt tarbijahindadele ülespoole liikunud. Jaanuaris kasvasid tootjahinnad aastatagusega võrreldes 1,5%. Keskmisest enam kasvasid tootjahinnad toiduainete ja ehitusmaterjalide tootmises ning puidutöötlemises.