Avalehele
Kolme lapse ema: 10 põhjust, miks ma ostlen e-toidupoes ja vaid korra nädalas

Kolme lapse ema: 10 põhjust, miks ma ostlen e-toidupoes ja vaid korra nädalas

17.01.2018

Populaarse pere- ja elustiiliblogi Meie Käopesa eestvedaja Mirjam Hunt võttis Kogumispäeviku grupis vastu väljakutse vähendada oma viieliikmelise pere toidukulusid poole võrra ja tulla nädalas toime 50-eurose eelarvega. Üks tema põhilistest nippidest on aga see, et ta ostab vaid korra nädalas e-poest toitu.

Mis on need 10 põhjust, miks ostab Mirjam oma toidu e-poest?

  1. Sooduspakkumistest õhtusöögiideed

Et e-poes on eraldi soodustoodete kategooria, alustan iga “poetiiru” sealt. Kuna õhtusöögiideid genereerides alustan alati põhikomponendist, võtangi esmalt ette soodushinnaga lihad-kalad. Kui igaks toidukorraks on sooduspakkumiste seast põhikomponendid ostukorvi laotud, hakkan neile e-poe otsingulahtri kaudu täiendavaid koostisosi lisama, et igast valitud lihast-kalast terviklik roog kokku tuleks.

  2. Vähem üllatusi

Kord nädalas osteldes on lihtsam veenduda, et söögitegemise ajal kappe avades ei selguks, et midagi ostmata on jäänud. Kui kõik koostisosad ja kogused on ülevaatlikult silma all, võib olla võrdlemisi kindel, et täiendavaid ootamatuid poeskäike nädala sees teha ei tule.

  3. Sama raha eest rohkem?!

Paljud e-poes müügil olevad puu- ja köögiviljad on kaaluarvestuse asemel müügil tükikaupa, sest nii on loogilisem ja lihtsam. Näiteks lillkapsas, banaanid, suvikõrvitsad, mangod. Hind on paika pandud vilja umbkaudse eeldatava kaalu järgi, kuid tihti juhtub, et toodete tegelik kogukaal on teine. Kui arvestatud kaalust väiksem, kannab e-pood ülemakstud summa tagasi. Tihti juhtub aga, et tellitud vilju on arvestatust rohkem ja niipidi on võit kliendi kasuks – juurde maksma ei pea ning kilohind on selle võrra märkimisväärselt soodsam.

  4. Märkimisväärne rahaline kokkuhoid

Kui e-poe teenusele üle läksime ja ainult ühe korra nädalas ostlema hakkasime, on meie pere igakuine toidukulu oluliselt kahanenud.

  5. Ajasääst

Tihti kuulen inimesi kurtmas, et tööpäeva järel lapsi lasteaiast-trennidest koju tuues ja siis rampväsinuna koduuksest sisse astudes on võimatu igal õhtul kodus süüa teha. Kui poeskäike ei planeeri, saab toidu e-poest tihti tellida juba samaks õhtuks, näiteks kodus lapse lõunaune või tööl lõunapausi ajal, selleks kodunt või kontorist sammugi kaugemale astumata.

 6. Madalam stressitase 

Meie jaoks on kaootiliste poeskäikude ühele e-poeskäigule nädalas taandamine lisaks raha ning aja säästmisele tähendanud ka oluliselt rahulikumat ja stressivabamat argielu. Kui õhtusöögi valmimise dikteerib kapis olemasolev toidukraam, jääb igasugune nuputamine ära.

  7. Vähem raiskuläinud toitu

Euroopas viskame ära pea poole kogu toodetud toidukraamist ja kuigi Eesti kodumajapidamised pole selle probleemi kõige suurem valukoht, ei loobi mõistlik tarbija toitu ka sellele vaatamata prügikasti. Päris 100% prii ei ole meie leibkond sellest patust ka täna, kuid fakt on see, et kord nädalas osteldes on oht üle tarbida kordades väiksem.

  8. Parima toote valimine

Mul tekib ainuüksi sellest mõttest stress, et peaksin poes iga sojakastmepudeli pealt etikette lugema ja võrdlema hakkama. E-poes on see asi lihtsamast lihtsam. Toote pisipildi juures on toote hind ja kilohind. Sellele klikkides hüppab lahti väike aken, kus on kogu info ilusti olemas. Kui see ei sobi, klikin kinni ja võrdlen järgmisega. Kui leian parima, klikin sobiva koguse endale ostukorvi.

  9. Tasuta raha

Enne kord nädalas ostlemise režiimile üle minemist ja e-poest tellima hakkamist käisime paljudes erinevates poodides. Kui e-poest tellima harjudes paratamatult kogu raha vaid ühteainsasse poodi “viisin”, ootas mind esimest korda füüsilisse poodi minnes ees suur üllatus. Mu Säästukaardile oli kogunenud peaaegu sada “tasuta” euroraha! Kuna e-poes boonuspunktidega maksta ei saa, ei olnud ma sellest teadlik ega oleks osanud aimatagi, et vaid ühe kindla keti juures osteldes nii märkimisväärse summa boonust teenin. Seega – käi ühes kindlas poes ja planeeri nii, et ostled vaid korra nädalas.

  10. Keskkonnasäästlik alternatiiv?

Oluline on silmas pidada, et ehkki ka see olukord jõudsasti paraneb, saad e-poest ostes kaasa üsna arutu koguse kilekotte. Kui oled keegi, kes ka ise poes käies kilekoti ostab, pole selle üle mõtet nuriseda. Õnneks on paljud pakendajad mõistlikud inimesed ja topivad viljad ühte kotti kokku. Meie kasutame kilekotid prügikottideks ja kui tulevad paberkotid, lähevad nad kompostikasti. Päris ilma oleks muidugi oluliselt etem! Paljuräägitud kilekotiteemale lisaks tasub arvesse võtta ka transpordile kuluvaid ressursse. Palju on uuritud e-poenduse mõju keskkonnale ja tihti on leitud, et e-poes ostlemisel on meie liigtarbimise all kannatavale koduplaneedile positiivne mõju.

Kui tahad ka oma isiklikke tarbimisharjumusi ja häid nippe teistega jagada, veel uusi nõuandeid kõrva taha panna ja erinevatest säästmise ja majandamisega seotud väljakutsetest osa võtta, tule ja liitu Facebookis grupiga Kogumispäevik.