Avalehele
Venitaja teejuht: kuidas arveid õigeaegselt tasuda

Venitaja teejuht: kuidas arveid õigeaegselt tasuda

Arvete õigeaene tasumine on esimene samm saavutamaks kontrolli oma rahaasjade üle. Kui tead, millal kukuvad arvete tähtajad ja suudad neist tähtaegadest kinni pidada, säästad raha, vähendad rahaasjadest tingitud stressi ja ennetad võlgade tekkimist. Võlgade vältimine suurendab omakorda tõenäosust tulevikus parematel tingimustel pangast laenu saada, kui selleks vajadus peaks tekkima.

Raha on, aga arveid ikka ei maksa

Võlgadesse sattumist on palju uuritud ja enamasti on tähtaegadest ülemineku põhjuseks mitte rahapuudus, vaid unustamine või maksmise teadlik edasilükkamine. Kuidas siis ikkagi muuta arvete õigeaegne tasumine kasulikuks harjumuseks. See on lihtsam, kui oskad arvata.

Oleme välja sõelunud mõned mõjusamad soovitused. Neid järgides kasvab enesekindlus oma rahaasjade korraldamisel ja säästad ka reaalselt raha.

1. Telli e-arveid

Ümbrikus saabuvad arved kipuvad esikukapile või kotti muu kraami hulka ununema. Seepärast on mõistlik tellida arved keskkonda, kus sul neid ka kõige mugavam maksta: oma interneti- või mobiilipanka. E-arve tellimine on tasuta ja maksekorraldus on eeltäidetud, nii jääb üle vaid makse mobiilipangas kinnitada.

E-arvele saab internetipangas lisada püsimaksekorralduse, siis makstakse internetipanka saabunud e-arved sinu eest automaatselt. Sealjuures saab e-arve tellida ka selle inimese internetipanka, kes arve tegelikult maksab.

2. Broneeri kalendris aeg arvetega tegelemiseks

Kui kõigi arvete tasumist ei õnnestu muuta automaatseks, siis leia oma kalendris eraldi regulaarne aeg, kui tegeled arvetega. Täpselt nii nagu märgid üles koosolekute või trenniaegu. Kui oled jätnud endale aega arvete maksmiseks, kahaneb ka unustamise tõenäosus. Saabunud e-arveid näed mobiilipangas ja nii saad arvete tasumiseks kasutada ka seda aega, kui sõidad näiteks ühistranspordis ühest kohast teise.

Kui juhtud restorani- või taksoarveid sõpradega jagama, siis siin meeldetuletuseks lihtne õpetus, kuidas mobiilipangas makseid teha:

https://youtu.be/hsO0dHS1Wb4

3. Kasuta ettemaksmise võimalust

Kui sul on kõigele vaatamata raske tähtaegadest kinni pidada või kui sinu sissetulek on väga ebaregulaarne, siis paljud teenusepakkujad lubavad ette tasuda ka ühest arvest suuremaid summasid. Nii tekib sul teenusepakkuja juures justkui „krediiti“ juurde. Ka ettemaksu puhul hoia siiski laekuvatel arvetel silma peal, et teaksid millal ettemaksu osa lõppeb.

Loe lisaks: Kuidas võtta oma raha-asjad kontrolli alla?