Avalehele
Mis on kriisis head?

Mis on kriisis head?

07.05.2020

Kriisi puhul annavad tooni eelkõige negatiivsed mõjud. Optimist leiab ka kriisis üles positiivsemad tahud. Mida praegune kriis meile juba õpetanud on ja mis kasu me sellest saame?

Digitaliseerumine

Kõige esimesena tooksin välja just digilahenduste arengu. Kaupmehed, kes ei pidanud e-poodi ja teisi kliendiga suhtlemiseks vajalikke digilahendusi oluliseks, on need nüüd valmis teinud või töö selles vallas käib.

Harjumuste muutmine

Videokoolitused ja -koosolekud, kontaktivaba teenindus, olemasoleva töö jätkamine kontaktivabalt ja selleks vajalik ümberkorraldus, arstide kaugvisiidid ja e-konsultatsioonid, kodukontorid jne.

Erakliendid ja ettevõtted, kes eelistasid ajada oma asju ja teha toiminguid kliendinõustajaga silmast silma suheldes olid kiirelt sunnitud oma harjumusi muutma. Heaks näiteks on toidupoodide e-poed. Kui varasemalt sai endale toidukulleri tellida juba samaks päevaks, siis hetkega venis kullerteenuse järjekord nädalatepikkuseks. Varasemalt kontoreid ja esindusi külastanud kliendid suunati iseteeninduskanalitesse või telefoni teel oma toiminguid tegema. Kahtlemata pöörduvad paljud kliendid pärast eriolukorda tagasi esindustesse kliendinõustajatega personaalselt suhtlema, kuid kindlasti on arvestatav hulk ka neid, kes siiani võõristatud digiteenused on omaks võtnud ja neid ka edaspidi kasutavad.

Valmisolek ootamatusteks

Ilmselt ei suutnud ükski ennetuskampaania tagada inimestes piisavalt teadlikkust eriolukorraga toimetulekuks. Kas ja kui palju oleks mõistlik varuda koju toitu ning esmatarbekaupu, valmisolek võimalikeks lisakuludeks, läbimõeldud alternatiivvalikud ja vaated. Oleme täna nii mõneski mõttes targemad kui mõned kuud tagasi.

Töökohad ja ametid

Ameti ja ettevõtte valmisolek ja vajadus. Hea näide on toiduainetetööstus, mis headel aegadel ei ole kõige atraktiivsem tööandja, kuid kriisiajal vastupidiselt üks tugevamaid ja stabiilsemaid. Jätkusuutlikkus ja kestlikkus on omandanud töötajate ja tööandjate jaoks teise tähenduse.

Loomingulisus

Näiteid nutikatest klassitundidest video teel, treenimis- ja vabaajavõimalustest leiab hulganisti. Loominguliseks on muutunud ka lapsevanemad, kes oma pisikestele mürgeldistele käepärastest vahenditest näiteks takistus- või seiklusraja meisterdanud. Nii on pere noorimatel tükiks ajaks mängulusti ning olgem ausad – ka täiskasvanud naudivad ju oma insenerioskuste testimist.

Reisimine

Lisaks füüsilisele reisimisele on olemas nii palju hästi tehtud virtuaaltuure. Nii mõnegi muuseumi või vaatamisväärsuse virtuaaltuur pakub võimalust näha ja pääseda kohtadesse, mis tavakülastajale on kättesaamatud.

Keskkond

Lennuliikluse praktiliselt täielik seiskumine, peatunud turistide voog tavapärastesse sihtkohtadesse, tühjad tänavad ning hõredad maanteed omavad kahtlemata mõju keskkonnale, enamjaolt positiivset. Näiteks juba veebruarikuus internetis levima hakanud NASA satelliidipiltidelt on näha, kuidas Hiinas on õhu- ja maanteeliikluse ning tööstuse vähenemine viinud õhusaaste languseni. Indias on koroonakriisist tulenevate piirangute tõttu muutunud õhk aga nii puhtaks, et esimest korda mitmekümne aasta jooksul on võimalik näha paarisaja kilomeetri kauguselt Himaalaja mäestikku.

Lepingute lugemine

Kas vääramatu jõud, epideemia, pandeemia, streik, terroriakt või 29. veebruar läheb kindlustuskaitse alla või mitte? Kui palju on selliste sündmuste valguses üldse kindlustusest abi? Millised on õigused saada raha tagasi ostetud toote või teenuse eest, kui seda ei saa kasutada ostja, müüja või kolmanda isiku või mõju tõttu? Lepingutingimusi on erinevaid, küllap on saadud õppetunnist kasu ka inimeste teadlikkuse tõstmisel, mis juhtudel on mõistlik end ja oma vara kindlustada ning kui oluline on enne sõlmitava lepingu allkirjastamist lugeda ja aru saada sõlmitava lepingu tingimustest.

Lähedastega veedetud aeg

Nii mõnigi töö- ja trenninarkomaan, kes varasemalt üksnes kodus magamas käis on nüüd veetnud rohkem aega oma perega. Vanavanemate eest hoolitsemine, suhtlemine vanematega ja koosveedetud aeg oma perega on olulisem, kui üks kõik milline teine eelnevalt nimetatud kasu kriisist. Miski ei saa olla tähtsam perest ja lähedastest. Kerge on aega pere arvelt võtta ja anda lubadusi – homme! Nüüd on homme käes ja vabatahtlikult-kohustuslikult saabki lähedastega koos aega veeta. Kas poleks mitte tore, kui see jääks ka nii pärast eriolukorra lõppu?

 

Vaata lisaks:

Märksõnad: Eesti, Nõuanded