Avalehele
Kogumispäeviku liikmete 17 säästunippi tudengitele

Kogumispäeviku liikmete 17 säästunippi tudengitele

Õpin viimast aastat magistris ning usun, et minust on saanud üsna kokkuhoidlik inimene, kuid samas mitte koonerdaja. Olen ikka valmis kvaliteetse ja/või vastupidava toote eest rohkem raha välja käima. Viimased aasta aega jäätmeteta elustiili poole püüdlemist on kulutusi oluliselt vähendanud ning minu tarbimisharjumusi mõistlikumaks kujundanud. Soovisin aga teada, kuidas Kogumispäeviku liikmed tudengitel säästa soovitavad ning mida saaksin veel paremini teha. Saime kokku 17 säästunippi.

1. Ela võimalusel kas vanemate juures või mitmekesi koos ühiselamus või korteris

Kommunaalid ja rent moodustavad iga kuu kuludest enamuse. Kui sul on võimalik elada vanemate juures, siis säästad aastas ilmselt vähemalt 1000€. Kui kolid ikkagi teisest linnast näiteks Tartusse, siis Raatuse ühiselamu toa rent inimese kohta on 80-100€, mis on oluliselt soodsam kui korteris elamine. Samas, mina ja nii mõnedki teised eelistavad elada ikkagi korteris paremate elamistingimuste tõttu. Paljud üürivad tuba, korterit või suvilat ülikoolilinnas elavalt sugulaselt väikese summa eest. Mul on vedanud ja saan samuti kaaslastega elada lähisugulase korteris. Miks peaks keegi laskma tudengil oma suvilas soodsalt elada? Suvila üürnik hoiab seda talvel korras ning seetõttu ei teki talvel tühjana seisvatele majadele omast kopituslõhna.

2. Alusta iseseisvat elu soodsalt

Võta iseseisva elu alustamiseks kõik vajalik – voodipesu, rätikud, mõned nõud – vanematekodust. Puudujääva leiad Uuskasutuskeskusest, Sõbralt Sõbrale poest või Facebooki gruppidest nagu Tasuta Kraam ning kõiksugu ostan/müün/annan ära grupid. Tasub ka otsida Pinterestist ideid vajaliku meisterdamiseks. Hoia oma elamine pigem minimalistlik ja võta kaasa ainult need asjad, mida sa päriselt vajad ning mis sind rõõmustavad. Mida vähem on sul asju, seda vähem kulutad aega koristamisele ja seda parem näeb sinu elamine välja.

3. Jälgi hoolega tulusid ja kulusid

Äsja pesast välja lennanud noorel on kerge raha hooletult kulutada. Selleks, et ei tekiks olukorda, kus nädal enne kuu lõppu on söömiseks kontol 2€, on mõistlik koostada eelarve. Kogumispäeviku failide kaustas on olemas pere eelarve planeerimist lihtsustav excel, mis sama hästi tudengile sobib. Jooksvaks kulutuste jälgimiseks on hea tööriist näiteks Moneyfy mobiilirakendus.

Kui ostad korterikaaslastega asju mitme peale, siis kasuta rakendust Splitwise. Splitwise’is on mugav kulutuste põhjal tasaarvestust teha: nt kui seekord ostsin mina nädala toiduvarud, siis järgmine kord ostab teine korterikaaslane. Kui jälgid hoolega oma rahalist seisu, tuled ootamatustega paremini toime. Mul on tulnud leida kiirelt mitusada eurot külmkapi ostmiseks, arvutiklaviatuuri vahetamiseks ja lekkiva toru parandamiseks. Kui sa ei ole nendeks olukordadeks rahaliselt valmis, siis tekitavad need meeletut stressi.

4. Leia võimalusel lisatöö

Töötasin esimesed kolm kuud ülikoolilinnas ettekandjana. Mulle meeldis klientidega suhelda, kuid mõistsin, et öösel stressirohkelt töölt kell kaksteist koju jõudmine, hommikul pool seitse ülesse ärkamine ja kaheksaks kooli minemine ei ole jätkusuutlik. Ettekandjate palgad pole samuti just kiiduväärt. Seepärast hakkasin otsima võimalusi lisaraha teenimiseks, millest saad lugeda siit. Soovitan võimalusel leida erialane töö. Mina töötan praegu Psühhobussis. Oleme tudengite ettevõte ja teeme psühholoogilisi meelelahutuslikke inimkatseid. Minu õpingud ja töö Psühhobussis toetavad üksteist vastastikku.

Lisatöö leidmist muudavad hõlpsamaks tutvused ja isiklik kontakt. Oletame, et sa oled veterinaariatudeng, kellel on kasulikku infot kassi karvkatte hooldamise kohta, ja sa oskad hästi kirjutada. Sellisel juhul kirjuta otse lemmikloomi käsitlevasse väljaandesse ning paku oma lugu tasu eest.

5. Õpi stipendiumi vääriliselt

Vii ennast kurssi efektiivsete õpimeetoditega ning õpi stipendiumi vääriliselt. Hoia pidevalt käepärast nimekirja, kuhu panna kõik ülesanded, mis sul teha vaja on – isegi sõbrale helistamine. Nii väldid ülekoormatuse tunnet. Planeeri kalendris esimese asjana sotsiaalsed tegevused ja alles seejärel õppimisaeg – need, kes nii teevad, saavad paremaid akadeemilisi tulemusi. Hoolitse enda tervisliku toitumise, füüsilise aktiivsuse, lõõgastumise, une ja sotsiaalsete suhete eest, sest need kõik toetavad sinu õppimisvõimet. Käi kindlasti kohal kõigis loengutes, kus õppejõud just slaide või õpikut monotoonselt maha ei loe. Aega tasub investeerida harjutustestidesse, sähvikutesse (flashcards) ja hajutatud õppimisse.

Psühhobuss ei reklaami seda võimalust veel ametlikult välja, kuid oleme Tudengipäevadel teinud efektiivse õppimise töötube ning meid on tellitud neid ka mujale läbi viima. Lõin selle töötoa, kuna pidin ise kunagi infot otsima, kuidas targalt õppida. Põhjalikum arusaam efektiivsest õppimisest aitab sul saavutada paremaid tulemusi ning teenida välja stipendium. Kindlasti ära unusta stipendiumile kandideerida. Proovi isegi siis, kui arvad, et sa ei pruugi stipendiumit saada.

6. Taotle vajadusel vajaduspõhist õppetoetust või toetust Töötukassast

Vähemkindlustatud peredest pärit tudengitel on võimalik eesti.ee lehel taotleda vajaduspõhist õppetoetust. Taotlus tuleb esitada nii sügis- kui ka kevadsemestril. Seda on võimalik esitada terve semestri vältel, kuid mõistlik on see esitada semestri esimesel kuul, et kogu semestri ajal toetust saada. Eesti.ee lehelt saad kohe teada, kas sul on võimalik vajaduspõhist õppetoetust saada. Töötukassa kodulehelt saab infot, kas sul on õigus saada Töötutoetust.

7. Kasuta ISIC kaarti

ISIC kaardiga saab paljudes kohtades allahindlust. Tihtipeale ei ole neis kohtades neist soodustustest avalikku infot õleval. Seega, rohkem infot leiad ISIC kaardi kodulehelt.

8. Võta kodust veepudel kaasa

Parem on investeerida kohe 10, 15, 20 või 30 eurot korralikku veepudelisse, kui osta pea iga tööpäev poest maitsevett. Kahtlustan, et kulutasin aastas maitseveele umbes 200€. Juba sellest väiksema summaga saab osta endale lennupiletid Itaaliasse.

9. Võta kodust kohv või tee termosega kaasa.

Paljudel tudengitel on harjumus regulaarselt linnast kaks-kolm eurot maksvat topsikohvi kaasa osta. See harjumus võib aga nii kulukaks kujuneda, et kuu lõpus ei usu ise ka, millised summad tuulde lastud said. Targem on kohv termosega kodust kaasa võtta. Selleks võib osta kas Ecoffee bambustopsi või minu isikliku lemmiku KleanKanteeni termose. Viimane on küll kallim, aga jook püsib sees kauem soe. Õiges suuruses topsi või termosega saab mitmetes kohtades nagu Gustav Cafe, Olerex, Circle K jt kohvi vajadusel soodsamalt kaasa osta. Kuna mulle meeldib kohvi ja teed aeglaselt nautida, siis kasutan isegi kodus termost, et see kaua soe püsiks. Üks Kogumispäeviku liige soovitas kohvikoore või piima asemel varuda sügavkülma jäätist, sest see säilib kauem.

10. Võta kodust söök kaasa

Tore on ühendada kvaliteetaeg ja toiduvalmistamine. Minu elukaaslane koostab meile kindla eelarve järgi lehel Eat This Much nädalamenüü. Tellime puu- ja juurviljad FreshGo-ga, kuna nad ei pakenda vilju tarbetult kilekottidesse, vaid panevad need kasti. Kasti saame järgmisel korral kullerile uuesti kasutamiseks tagastada. Juustu, liha, muna ja maitsetaimed soetan oma pakenditesse turult ning kuivained poest. Kuigi selline planeerimine võib välja näha tülikas, siis see säästab meile oluliselt aega poes käimise ja väljas söömise arvelt. Nii on meil olemas ka plaan, mida järgmisel päeval välja söömiseks kaasa võtta.

Kui elad teistest eraldi ja raha on kuu lõpus vähe, siis saate kuu lõpus ikkagi mitme peale ühe söömingu teha. Soodsat toitu saab Realiseerimiskeskusest, poodide allahindluslettidest ja turult. Võileibu on muide soojast toidust kallim kaasa teha. Koolides on tavaliselt olemas mikrolaineahi ja veekeedukann, mis toidu soojendamisel abiks on. Kui pole aega toitu valmistada, siis õhtul on näiteks Maksimarketid allahinnatud soojatoiduletid sööke täis. Kui tudengitoas või kohvikus sööd, siis ära nosi kunagi üksi, sest see on parim aeg uute tutvuste loomiseks ja vanade soojana hoidmiseks.

11. Varu hooajalist toitu

Varu hooaja sees sügavkülma head ja paremat. Uuri oma ringkonnas, kas kellelgi on liiga palju õunu, pirne, kirsse jne. Olen tänu sellele saanud valmistada ja kinkida mitmeid maitsvaid moose. Mulle meeldib ise teha külmutatud juurviljade segusid, sest need on oluliselt soodsamad.

12. Osta vähem, kuid kvaliteetseid asju

“Liiga palju raha kulus väljas 3- eurostele lõunatele, õhtul baaris õlledele, ebakvaliteetsetele riietele ja jalanõudele.” ütles üks Kogumispäeviku liige. Kiirmood kulub kiirelt kaltsuks ja ei tasu ennast lõpuks ära. Samuti tuleks vältida impulsiivoste. Parem investeeri asjadesse, mis kestavad pikalt, kasvõi peale ülikooli lõppu.

13. Ole vabatahtlik

Nutikas on olla vabatahtlik üritustel, kus süüa saab. Sageli jääb toitu nii palju üle, et sellest saab korterikaaslastega ühes pool nädalat söönuks. Verekeskuses doonoriks käies saad samuti head ja paremat kaasa. Kui tarbid mett, siis see on seal ilmselt nutikaim valik, kuna poes on mesi päris kallis. Lisaks kestab mesi pikka aega.

14. Kasuta nutikalt muuseumites käimise soodsamaid võimalusi

Kui õpid Tartu Ülikoolis, siis kasuta võimalust käia tasuta Tartu Ülikooli muuseumites. Kui ülikooliaeg hakkab otsakorrale saama, siis mõningatest muuseumitest ja loomaaiast saab tudengihinnaga osta aastakaardid. Tudengitel on loomaaia aastakaart 25€, teistel 50€.

15. Avasta maailma ja mine vahetustudengiks ning ütle “jah” põnevatele ettevõtmistele

Erasmuse ja Seiklejate Vennaskonna toel on võimalik soodsalt maailma avastama minna. Pereelu elades on pikemaks ajaks reisima minek väikeste laste kõrvalt oluliselt keerulisem. Reisi suurema kambaga, sest nii on soodsam, ning naudi elu!

16. Lae oma telefoni ja arvutit kodust väljaspool

Väike võit elektrikuludelt on oma telefoni ja arvuti laadimine näiteks ülikooli raamatukogus.

17. Asenda ühekordsed tooted korduskasutatavate  või vastupidavamate toodetega

Asenda ühekordsed tooted korduskasutatavatega: päris söögiriistad, toidukarp, riidest kott, kohvitermos, veepudel, taskurätik jne. Muide, kristalldeodorant kestab rohkem kui aasta, kuid maksab täiesti tavalises poes 3-6 €.