Avalehele
Looduslike materjalide kasutamine sisustuses hoiab nii rahakotti kui ka keskkonda

Looduslike materjalide kasutamine sisustuses hoiab nii rahakotti kui ka keskkonda

06.04.2023

Vastutustundlik tarbimine omandab kodude renoveerimise ja sisustamise juures üha tähtsama rolli, sest aitab säästa ja hoida keskkonda. Sisekujundaja Eglė Rinkevičienė sõnul tuleks oma kodu luues mõelda värvide ja stiili kõrval ka kasutatavatele materjalidele.

Sisekujundaja soovitab hoolikalt läbi mõelda, milliseid materjale kasutada sisustust ja mööblit valides. Tema sõnul peaksid need olema vastupidavad või kergesti taaskasutatavad, ilma toksiinide või keemiliste lisanditeta.

„Eelkõige puudutab see pindu, millega pidevalt kokku puutume, sest hingame sisse õhku eralduvaid mikroosakesi. Looduslikel põrandakatetel on imelised omadused – puitpõranda pealmist kihti saab vajaduse korral lihvimisega uuendada, kahjustatud lauad välja vahetada või teinekord toonigi muuta. Seejärel on põrand nagu uus! Paljudel sünteetilistel põrandakatetel sellised omadused puuduvad,“ ütleb Rinkevičienė.

Kuigi looduslikud materjalid ja kvaliteetsemad tooted võivad olla veidi kallimad, kestavad need enamasti märksa kauem. Näiteks sünteetilised põrandakatted peavad vastu umbes 10–20 aastat, puitpõrandad aga sadakond aastat.

Vanadele asjadele saab anda uue elu

Sisustust uuendades soovitab sisekujundaja kaaluda teise ringi disainmööblit või vana mööbli restaureerimist. „Taaskasutamine kogub üha populaarsust ning pidevalt tullakse välja uute ilusate toodetega. Näiteks saab vanadest katkistest sektsioonkappidest või kummutitest valmistada riiuleid ja diivanilaudu või teha vanadest õmblusmasinaalustest vintage-laudu,“ pakub ta ideid välja.

Lisaks võiks uurida kasutatud mööbli poode ja müügigruppe, kust võib leida tõelisi pärle. „On gruppe, kus müüakse veidi väsinud mööblit ja valgusteid, mis võivad aga ideaalselt just sinu koju sobida ja tänu sellele saada pikema elu,“ lisab ta.

Kohalik toode on jätkusuutlikum

Uut mööblit valides tasub Rinkevičienė sõnul eelistada kohalikke tooteid, sest need on sageli parema kvaliteediga kui masstoodang ning valmistatud looduslikust materjalist. „Looduslikust materjalist mööbel vananeb paremini, olgu selleks siis kivi või puit, seda on lihtne värskendada ja see peab kauem vastu. Lisaks ei rända kohapeal toodetud mööbel siia teiselt poolt maailma. Tänu sellele paisatakse transpordi ajal keskkonda vähem süsihappegaasi,“ lisab Rinkevičienė.

Lõpetuseks soovitab sisekujundaja jätkusuutlikkuse ja kokkuhoiu saavutamiseks siseruume mitte üle koormata dekoratiivsete ja parasjagu moes olevate asjadega. „Interjööri põhielemendid – seinad, põrandad, laed – võiksid olla klassikalised ja neutraalsed, sest erksad, värvilised või piltidega tapeedid lähevad kiiresti moest välja ning neist tekib lihtsamini tüdimus. Vähem kui mõne aasta pärast tehtav kosmeetiline koduremont tähendab aga lisakulusid ega ole kindlasti jätkusuutlik,“ ütleb Rinkevičienė.

Just oma kodule sobiva karakteri andmiseks on Rinkevičienė sõnul parem mängida väiksemate aksessuaaridega, mida on lihtsam maitse ja meeleolu muutudes välja vahetada – olgu nendeks näiteks vaibad, seinapildid, keraamika, küünlajalad või muud kaunistused.