Avalehele
Naine mõistis lapse küsimuse peale elukindlustuse olulisust

Naine mõistis lapse küsimuse peale elukindlustuse olulisust

Kristi (40) poeg oli 8-9 aastane, kui ta televiisorist nähtud reklaami peale küsis, mis on elukindlustus. „Emme, kas ma siis ei sure ära, kui mul on elukindlustus,“ päris ta emalt.

Lapsele elukindlustuse olemust selgitades taipas naine, et räägib lapsele selle vajalikkusest, aga endal on see tal tegemata. Tänaseks on tal kindlustusi suisa kaks: elukindlustus, mille ta sõlmis õige pea pärast vestlust pojaga, ning maja ehitamiseks laenu võtmisel sõlmitud lisakindlustus.

„Me kõik kindlustame oma autosid, sest see on kohustuslik, aga enda turvatunde jaoks ei taha seda suhteliselt väikest summat välja käia. Leiame vabandusi, et maksame justkui niisama, aga kindlustus on oma riski seltsile müümine, mille eest saab vastu turvatunde,“ kirjeldas Kristi.

Naise peres on elukindlustus tegelikult alati au sees olnud. Kristi vanematel oli kokku neli last ja kõigile neile oli sõlmitud kindlustus. „Minu vanaema armastas alati öelda, et olgu kindlustus ohuks, mitte rohuks. Ehk siis kui teed kindlustuse, siis oled kaitstud ja ei tule oht ka ligi,“ rääkis ta.

Ka Kristi sõjaväelasest vend armastas rõhutada, kuidas tal on kõik kindlustatud. Kuid kui 2014. aastal juhtus mõeldamatu ja kui Kristi oma venna kaotas, siis selgus, et vend oli millegipärast oma kindlustused katkestanud. Seega jäid venna kohustused tema vanemate kanda ja õnnetu hetk muutus veelgi raskemaks.

 

Swedbanki riskikindlustuse valdkonnajuhi Eleriin Reinmanni sõnul on rahasumma, mida on vaja lähedase pikaajalise raske töövõimetuse või surma korral, paratamatult väga suur ning selle kogumine võtab palju aega. Samal ajal tagab elukindlustus rahalise kaitse sellisteks olukordadeks palju kiiremini. „Näiteks võid elukindlustusega end lepingu sõlmimisel koheselt kaitsta 50 000 euro väärtuses,“ sõnas Eleriin. „Selle summa kogumiseks pangakontole läheks igakuise 50-eurose panusega lausa 83 aastat.“

Näiteks 35-aastase kliendi, kes on valinud oma elukindlustuse kindlustussummaks 50 000 eurot, igakuine elukindlustusmakse on ligi 11 eurot. Lisaks soovitame tal juurde valida traumakaitse, mis maksab 4,90 eurot kuus. Soovitame valida kindlustussumma, mis kataks vähemalt 24 kuu sissetuleku ning kõik laenud, liisingud, järelmaksud. Vaata, kui palju maksaks Sinu elu kindlustamine.

Elukindlustusel on Eleriini sõnul surmajuhtumi puhul ka juriidilised eelised. “Nimelt kuulub hoiusele kogutud raha pärandvara alla, elukindlustus mitte,” sõnas Eleriin. “See tähendab, et hoiusest raha kättesaamiseks peab läbima kõigepealt pärimisprotsessi, mis elukindlustuse kättesaamiseks vajalik ei ole. Kontole kogutud raha pärimine võib venida aga üsna pikaks.” Lisaks ei tea Eleriini sõnul paljud, et kui pärija on alaealine, on vaja tehingute tegemiseks – näiteks sellesama päritud raha kasutamiseks – taotleda eelnevat kohtupoolset nõusolekut. “Kui elukindlustuslepingus on määratud soodustatud ehk nimelised isikud, siis kohtuuksi kulutama ei pea,” rääkis Eleriin. “Kiire ja lihtne vahendite kättesaamine on aga oluline, sest raha on viimane asi, millele peaks pere mõtlema, kui lähedane on nende seast lahkunud.”

Elukindlustust ei mõjuta ka majanduse tsüklilisus ehk kindlaks määratud summa makstakse välja olenemata majandusolukorrast.

Siiski tuleb meeles pidada, et elukindlustusest ei saa raha n-ö välja võtta – ei korteri sissemakseks, auto ostmiseks ega mingiks ootamatuks kulutuseks. Elukindlustusest saab tuge ainult tervisega seotud probleemide korral. Seega on väga oluline ka ise investeerida või hoiusele raha koguda, et soodustada valmisolekut kõigiks elu ootamatusteks.

 

Kindlustust pakub Swedbank Life Insurance SE. Tutvuge kindlustustingimustega aadressil www.swedbank.ee või lähimas Swedbanki kontoris. Vajadusel konsulteerige asjatundjaga.

Märksõnad: Elukindlustus, Kindlustus