Avalehele
Ideid, kuhu perega sügisesel koolivaheajal minna

Ideid, kuhu perega sügisesel koolivaheajal minna

Kuigi tundub nagu kool alles algas, terendab õpilaste rõõmuks ukse ees juba esimene koolivaheaeg. Sel aastal on sügisene vaheaeg 21. oktoobrist 27. oktoobrini, mis tähendab võimalust võtta koos perega ette mõnus puhkusereis või külastada uusi põnevaid kohti.

Head sihtkohad lastega reisimiseks on näiteks Horvaatia, Kreeka ja teised vahemereäärsed riigid, kus oktoobris on veel soe ja päikseline. Seal leidub veekeskusi, rahvus- ja teemaparke ning ilusaid randu.

Kui aga puhkuseplaanid veel puuduvad ning pole ka soovi pikemat lennureisi ette võtta, siis siin on sulle külastamist väärt paiku ja ideid, mis kodule lähemal.

Proto avastustehas

Tallinnas, Noblessneri sadamalinnakus avab sügisese koolivaheaja alguses uksed Euroopas ainulaadne koguperekeskus, mis pakub lisaks unikaalsele elamusele võimaluse teha tutvust leiutiste ajalooga. Avastustehasesse sisenedes satub külastaja 20. sajandi algusesse, mil maailmas valitses usk aurumasinasse ja kõneainet pakkusid meilegi teada-tuttavad fantastilised masinad ja leiutised. Avastustehasest leiab ligi 30 virtuaalreaalsuse ja käed-külge eksponaati, mis loovad Jules Verne’i ajastu leiutiste põneva atmosfääri. Kõik avastusetehase eksponaadid asuvad salajases allveelaevade tehases, kus virtuaalreaalsuse prillidega avanev maailm loob vahetu meelelise kogemuse.

http://prototehas.ee/

Elamuskeskus Thule Koda

Sel suvel avati Kuressaare südalinnas uhiuus kogupere meelelahutuskeskus Thule Koda. Thule Koda võib nimetada alternatiivajaloo elamuskeskuseks, sest siin pakutakse meelelahutuslikku sissevaadet saarlase maailmapilti, tema paigavaimu ja mütoloogilisse maailma. Siin esitletakse pisut (enese)iroonilises võtmes Saaremaa erakordset maailmaloolist lugu Ultima Thulena.

http://thulekoda.ee/

Lossispaa Wagenküll

Salapärases Taagepera lossis asuv Wagenkülli spaa pakub lõõgastavat puhkust kõigile vee ja saunasõpradele ning seda keset unikaalset miljööväärtuslikku keskkonda ja kaunist loodust. Spaast leiab karastava külmaveeoaasi, veemassaažiga basseini, Jaapani vanni, auru- ja aroomi-, soola-auru, suitsu-, Soome ning merevaigusauna. Lisaks hulk lõõgastus- ja hoolitsusprotseduure. 1930ndate stiilis hotell pakub juurde ka mitmeid sportimis- ja vabaaja veetmise võimalusi.

www.wagenkull.ee

Hullu Teadlase kabinet

Tartus asuv Hullu Teadlase kabinet on teemaruum, mis kutsub nii lapsi kui ka täiskasvanuid avastama ja saama sõbraks teaduse ning teadlase tööga.

Fantaasiarikas ja põnevate mehaaniliste interaktiivsete „mänguasjadega“ ruum on koduks ning tööpaigaks Hullule Teadlasele, keda innustavad pidevalt tuhanded uued ideed ja küsimused ning kes ennastunustavalt püüab neile vastuseid leida.

http://hullteadlane.ut.ee/

Metsa puumaja

Oled kunagi näinud päikesetõusu ärgates puu otsas? Nüüd on see võimalik. Metsa puumaja on õdus ja teistmoodi pelgupaik Tallinnast 35 kilomeetri kaugusel Koppelmaal, kus saab mõnusalt lõõgastuda ja loodust nautida. Kuigi majake asub puu otsas, pole tegu päris puuonniga vaid kõigi mugavustega pelgupaigaga keset metsi ja rabasid.

https://treehouseestonia.ee/metsa-puumaja/

Võrgupark

Baltimaade esimene kogu pere võrguseikluspark Tīklu parks asub Lätis Lustūzise kaljude lähedal kauni Līgatne piirkonna keskosas ja ootab kõiki aktiivse puhkuse huvilisi.

Pargis ripub kuni nelja meetri kõrgusel maast tõeline puuvõradest võrkude labürint, mille ehitamiseks kasutati nelja tonni köit. Pargis seiklemine on nii väikestele kui ka suurematele külalistele lõbus kogemus. Kohapeal asub ka peresõbalik kohvik-restoran Zeit, kus saab enne või pärast külastust maitsvaid roogi nautida.

www.tikluparks.lv

Meremuuseum ja delfinaarium

Klaipedas, Kopgalises Curonia poolsaare kõige põhjapoolsemas punktis asub populaarne Leedu Meremuuseum. Meremuuseumis saab tutvuda Leedu magevee kalaliikidega, vaadata näitust mereloomastikust ja Leedu ranniku kalameeste ajaloost ning külastada välisbasseiniga akvaariumi, kus elutsevad pingviinid. Samuti on Meremuuseumis ülipopulaarne delfinaarium.

https://muziejus.lt/en/delfinariumas

Kui lähed välismaale, siis olenemata sellest, kas tegemist on lühikese või pikema reisiga, veendu alati, et dokumendid ja rahaasjad oleksid korras.

  • Kui reisid autoga, veendu enne sõidu alustamist sõiduki juhtimiseks nõutavate dokumentide olemasolus ning kehtivuses. Eesti piires piisab, kui juhil on kaasas isikut tõendav dokument, näiteks ID-kaart, kuid reisides Eestist väljapoole, peab kaasas olema nii juhiluba, auto registreerimistunnistus kui ka kindlustuse poliis. Liikluskindlustuse kehtivust saab kontrollida Eesti Liikluskindlustuse Fondi lehel (https://www.lkf.ee/et).
  • Võimalusel võta reisile kaasa kaks pangakaarti. Esiteks on see abiks juhul, kui üks kaart peaks kaduma, kuid tihti on ka teatud teenused, näiteks hotellibroneeringud või rendiauto, võimalikud ainult krediitkaardiga. Krediitkaart pakub ka rahalist puhvrit ning mitmete krediitkaartidega kaasneb ostukindlustus, millega on kindlustatud paljud nii Eestist kui välismaalt ostetud kestvuskaubad nagu näiteks tehnikavidinad, riided, kodusisustus, spordivarustus jne. Kui kaart peaks kogemata kaduma, teavita sellest koheselt oma panka. Swedbanki kliendid saavad kaardi ka ise mobiiliäpis blokeerida.
  • On kohti, kus sularahast ei pääse, näiteks turud, mis on sageli turistide lemmikpaigaks. Sularaha väljavõtmine kodupanga automaadist on tasuta.
  • Eestist väljaspoole reisides veendu, et kogu reisiseltskonnal oleks piisava kaitsega reisikindlustus. Kui sul on krediitkaart, uuri, kas sellega kaasneb ka tasuta reisikindlustuspakett. Näiteks mitmete Swedbanki krediitkaartidega rakendub kindlustus nii kaardiomanikule kui ka temaga koos reisivatele pereliikmetele, mistõttu kaardiomanik ei pea iga reisi tarvis eraldi reisikindlustust ostma.