Avalehele
Väärtpaberiportfelli arendamine

Väärtpaberiportfelli arendamine

Kui inimene on kord juba investeerimispisiku saanud, on ta nakatunud maailmaga,  mis on põnev, kaasakiskuv ning iga päev midagi uut ning avastamist pakkuv. Isikliku väärtpaberiportfelli instrumentide valikul on kõige olulisemaks kriteeriumiks konkreetse persooni sisemusest tulenev huvi investeerimisega tegeleda ning selle kohta pidevalt midagi uut juurde õppida. Kui piisavat kutsumust või aega teema vastu ei ole, siis tasub olla enda vastu aus ning teha valik professionaalide poolt turul pakutavate erinevate investeerimislahenduste vahel. Õnneks on siin piisav konkurents ning igaüks saab soovi korral endale midagi sobivat leida.

Vali sobiv riskiprofiil

Isikliku väärtpaberiportfelli loomine saab alguse sobiva riskiprofiili valikust, mis oleneb nii inimese vanusest, finantsvõimekusest kui ka personaalsest riskivalmidusest. Kuigi riskiprofiili selgitamisel tulevad appi pankade poolt loodud küsimustikud, selgub iga inimese täpne riskitaluvus juba finantsturul praktika käigus. Noorelt investeerimist alustades ning igakuiselt regulaarselt kindlat summat väärtpaberitesse paigutades on suurema osaga portfellist aktsiariski võtmine küll õigustatud, kuid piisavate teadmiste puudumisel ei tasu sellega ka liigselt üle pingutada. Esmane positiivne kogemus on oluline investeerimismaailma edukaks avamiseks ning valitul teel püsimiseks. Sageli annab juba esimese dividendi laekumine sellise motivatsioonilaksu, mis innustab uute investeeringute sooritamiseks täiendavalt rohkem raha säästma.

Hoia lahus aktsiatega kauplemine ning pikaajaline investeerimine

Väärtpaberiportfelli arendamise juures on olulised järjepidevus, kannatlikkus ning distsipliin. Väga tähtis on hoida omavahel lahus aktsiatega kauplemine ning pikaajaline investeerimine. Vastavad positsioonid on mõistlik paigutada erinevatele väärtpaberikontodele. Esimene neist keskendub väärtpaberite lühiajaliste hinnaliikumiste püüdmisele, kasutades ära tehnilise analüüsi indikaatoreid ning turgude volatiilsust. Pikaajaline väärtpaberitesse investeerimine seevastu jätab turgude lühiajalised emotsioonid kõrvale ning väärtustab ettevõtete fundamentaalnäitajaid ning kasvuperspektiive.

Väärtpaberiturul eduka tehingu sooritamiseks tuleb osta hea ettevõtte väärtpaberit soodsa hinnaga. Esmalt tuleb leida õige vastus küsimusele mida osta ning teiseks teha seda ka õigel ajal. Kuna hinnad on börsidel pidevas muutumises, siis on keeruline samal ajal keskenduda nii ettevõtte analüüsile kui ka sobiva ostuhetke valikule. Seetõttu on väga nutikas koostada endale väärtpaberite jälgimisnimekiri firmadest, mida soodsa hinna saabudes ilma täiendava analüüsivajaduseta kiirelt osta saaks.

Sulle on abiks erinevad tööriistad

Jälgimisnimekirja tasub lülitada ettevõtted, mille ärimudelist investor aru saab ning mille fundamentaalnäitajaid ta hinnata oskab. Tehnoloogia kiire võidukäik lubab internetis luua endale mitmeid erinevaid tööriistu, mis potentsiaalsete portfelli planeeritavate väärtpaberite jälgimise mugavaks muudavad. Investing.com on üks taoline investeerimisteemaline internetilehekülg, kus lisaks erinevate sektorite lõikes väärtpaberite jälgimisnimekirjade loomisele on võimalik lugeda ka valitud väärtpaberite finantsuudiseid ning saata enda meilile või telefonile teadaandeid, kui vaatlusaluse väärtpaberi hind soovitud tasemele on jõudnud. Nii saab korraliku kodutöö korral sooritada soodsa hinnaga väärtpaberitehingu kasvõi metsas kännu otsas.

Keskendu sellele, mida kõige paremini oskad

Väärtpaberiportfelli arendamisel tasub keskenduda asjadele, mida investor kõige paremini oskab. Ühele sobivad paremini kasvuaktsiad, teisele dividendiaktsiad, kolmas eelistab võlakirju või kinnisvara koos väärismetallidega. Investeerimisel on oluline näha asju sellistena nagu nad on, mitte sellistena nagu investor soovib neid näha. Kui ettevõte on juba pikka aega raskustes ning paranemislootused on väikesed, on targem positsioonist loobuda. Samas ei tohi ka aktsiasse armuda, mis kalli hinnataseme juures müügiotsuse langetamist takistab. Ära muutu ahneks ega hooletuks ning ostu- ning müügiotsuste puhul usalda tunnete asemel numbreid.

Investeeringu tegemise järel tasub keskenduda rohkem selle jälgimisele kui uue objekti otsimisele. Portfelli investeerimisinstrumentide arv peab olema selline, millest investori jõud üle käib. Pilku väärtpaberiportfellile visates tuleb endale alati osata vastata, miks mingi konkreetne väärtpaber valitud sai. Väärtpaberiportfelli arendamine on elukestev protsess, mis tuleb muuta enda jaoks võimalikult lihtsaks, kasulikuks ning põnevaks. Lisaks liitintressile tasub enda kasuks tööle panna ka moodsad tehnoloogilised abivahendid. Investeerimine ei tohi kunagi olla sunnitöö. Kui sellest kaob kirg, kipub kaduma ka tootlus.

Loe lisaks: