Avalehele
Soovid osta oma esimest kodu, kuid laenukohustus hirmutab

Soovid osta oma esimest kodu, kuid laenukohustus hirmutab

Oma kodust unistavad paljud. Enamik inimesi eelistab elada endale kuuluvas korteris või majas, mitte eluaset üürida. Selleks, et pakkuda oma perele kodu, mida ühiselt kodusoojusega täita, võetakse pangast laenu. Mitmekümneteks aastateks võetav laenukohustus võib aga esmapilgul tunduda hirmutav, sest me keegi ei tea, mis meid 10-20 aasta jooksul ees võib oodata. Kuidas näiteks tagada oma lastele turvatunne, kui peaksid kaotama töö või juhtub ootamatult midagi tervisega?

1. Vii oma soovid võimalustega vastavusse

Lihtne reegel, millest alustada, on see, et enne kodu ostu planeerimist tuleb hoolega läbi mõelda enda soovid, vajadused ja ka võimalused. “Tuleb põhjalikult kaaluda, kas ja kui palju on vaja laenuraha ning kas võetav laen on jõukohane,“ soovitab Swedbanki eluasemelaenude valdkonna juht Anne Pärgma. „Peale igakuise laenumakse tasumist peab jääma piisavalt raha muudeks kulutusteks.“

Eriti kui oled noor ning tööturul veel vähe olnud, võib olla majanduslikult mõistlik sammhaaval oma unistuse poole püüelda. Näiteks kui Sinu unistuseks on oma maja või korter suurlinna kesklinnas, siis alustuseks on väga okei, kui leiad endale väiksema korteri, mis vastab sinu hetke võimalustele ja samas jääb sul raha üle, et reisida ja tegeleda oma hobidega.

2. Nagu vanasõna ütleb: parem karta kui kahetseda

Kui sinu otsus on põhjalikult läbi kaalutud, sa tead, kas ja kui palju on vaja laenuraha ning laen on sulle jõukohane, kuid laenukohustus tundub praegusel ajal hirmutav, saad end kaitsta ootamatuste eest.

Alusta säästmisega

Kui Sa ei ole veel säästmisega alustanud, siis täna on õige hetk alustada. Säästmise puhul on kõige tähtsam järjekindlus, seega tekita endale harjumus raha kõrvale panna. Swedbanki klientidel on näiteks võimalus iga kaardimaksega veidi raha koguda. Lülita vaid sisse tasuta Rahakoguja.

Kindlusta oma laenumaksed

Kindlasti on rahatark otsus kindlustada oma kodulaenu laenumaksed. Kui oled oma laenumaksed kindlustanud ning peaksid ootamatult kaotama töö, haigestuma või jääb haigeks sinu alaealine laps, kelle eest on vaja kodus hoolitseda, siis sa ei pea muretsema, kuidas järgmise kodulaenu makse tarvis raha kokku saad vaid kindlustus võtab selle mure enda kanda, et sina saaksid keskenduda endale ja oma perele.

Kindlusta oma elu

Valdavalt kindlustatakse elu õnnetuste kartuses, kuid Swedbanki riskikindlustuse valdkonnajuhi Eleriin Reinmanni sõnul on tegelikult enamik surmaga seotud elukindlustuse väljamakseid põhjustanud haigused. “Tervise Arengu Instituudi statistika näitab, et 2021. aastal oli Eestis 8363 juhtumiga surmapõhjus number üks vereringeelundite haigused,“ sõnas Reinmann. „Pahaloomulised kasvajad olid eelmisel aastal Eestis surmapõhjusena teisel kohal. 2021. aastal registreeriti ca 3700 vähisurma juhtu.”

Oma elu kindlustamisega saad tagada, et kui sinuga peaks ühel hetkel midagi ootamatut juhtuma või jääd raskelt haigeks, on sinu lapsel või perel rahalisi vahendeid, mille eest tasuda kodulaenu makseid või igapäevased kulutusi. Näiteks võid elu kindlustamisega end koheselt kaitsta 50 000 euro väärtuses. Selle summa kogumiseks läheks lausa 83 aastat, kui paned iga kuu kõrvale 50 eurot.

Erinevalt pärandusest on elukindlustuse eeliseks ka see, et surma korral saab sinu poolt määratud lähedane või pereliige elukindlustuse raha kohe kätte, samas kui pärimisasjad võtavad kauem aega ning vara kasutamine võib olla keerulisem, näiteks kui pärijaks on alaealine laps.

Mis Summale elu kindlustada?