Avalehele
Swedbanki sõidukikindlustuse kokkuvõte 2024: Iga kolmas juht sattus õnnetusse 

Swedbanki sõidukikindlustuse kokkuvõte 2024: Iga kolmas juht sattus õnnetusse 

Selle aasta üheteistkümne kuu jooksul registreeris Swedbanki sõidukindlustus üle 28 500 kahjujuhtumi ning hüvitas sõidukitega seotud kahjusid pea 27 miljoni euro eest. Aastataguse ajaga võrreldes on kahjujuhtumite arv kasvanud 13% võrra. Kõige rohkem juhtus õnnetusi jaanuaris.

Lõppeval aastal vajas Swedbanki kaskokindlustuse abi pea iga kolmas kindlustusklient.Kõige sagedasemad kaskokindlustuse kahjujuhtumid olid seotud erinevate õnnetustega, sh liiklusavariid ja loodusnähtustest põhjustatud olukorrad ­– neid oli 37% juhtumitest. „Sarnaselt eelnevate aastatega juhtus kõige rohkem liiklusõnnetusi talvel, kui ilmad on heitlikud ja teed libedad. Raskemad, sealhulgas ka inimkahjudega õnnetused jäid kevadsuvisesse aega,“ sõnas Swedbanki kaskokindlustuse valdkonnajuht Maria Lootsma. Kaskojuhtumitest kolmandiku moodustasid klaasikahjud ning üle viiendikul juhtudel vajasid autoomanikud kindlustuselt ööpäevaringset autoabi, näiteks kuna auto ei käivitunud või rehvid purunesid. 

Kaskojuhtumi eest väljamakstud keskmine kahjusumma oli üle 2300 euro. Suurimad kaskokindlustuse kahjujuhtumi väljamaksed jäid vahemikku 57 000–81 000 eurot. „Kõige suuremas kahjujuhtumis sõitis auto peateel liikunud bussile otsa. Auto läks mahakandmisele ning kahjuhüvitise suurus oli ligi 81 000 eurot,“ ütles Lootsma. Keskmine klaasikahjude summa oli 700 eurot, suurim aga ligi 5000 eurot. „Kalleimas juhtumis tuli autoomanik reisilt ning avastas, et tema auto katuseklaasis oli mõra,“ märkis Lootsma.

Kokkupõrked loomaga ja põlengud

Transpordiameti andmetel juhtub igal aastal 6000 liiklusõnnetust, kus auto põrkab kokku looma või linnuga. Inimkannatanuid on neis õnnetustes kokku umbes 20–30. „Nende  õnnetuste kahjusid kohustuslik liikluskindlustus ei korva, seda teeb ainult kaskokindlustus. Oluline on aga juhtunust teavitada politseid või helistada riigi infotelefonile 1247,“ selgitas Lootsma.

Sel aastal oli loomaga kokkupõrkel tekkinud keskmine kahjusumma Swedbanki kindlustuses ligi 3300 eurot. Raskeimas juhtumis tuli aga hirvele otsa sõitnud auto maha kanda ning selle kahjusumma suurus oli 39 000 eurot. Suuremaid kahjusummasid toovad autoomanikele ka autopõlengud. Tulekahjude keskmine kahjusumma oli üle 16 000 euro, suurimas kahjujuhtumis põles aga auto täielikult maha ning kindlustus maksis omanikule hüvitist üle 41 000 euro.
Üsna sageli tuleb ette ka seda, et autovõtmed kaovad või saavad pöördumatult kahjustada. Nende juhtumite keskmised kahjusummad jäävad 430 euro juurde. Suurima kahjuhüvitise, üle 1300 euro maksis Swedbanki kaskokindlustus autoomanikule, kelle autovõtmed läksid poes käies kaotsi.

Suurimad liikluskindlustuse kahjusummad ulatuvad sadadesse tuhandetesse

Kohustuslik liikluskindlustus hüvitab kahjud, mille autoomanik tekitas liiklusõnnetuses teistele autodele, inimestele, varale ja keskkonnale. Selliste kahjujuhtumite suurimad väljamaksed ulatusid sel aastal Swedbanki kindlustuses üle 100 000 euro. „Suurimas juhtumis sõideti traktorile tagant sisse, mille tagajärjel paiskus traktor teelt välja ning veeres katusele. Kahjuhüvitis selle juhtumis oli 135 077eurot. Teises juhtumis sõitis auto vastassuunavööndisse ning põrkas seal kokku veoautoga, kahju suurus pea 111 000 eurot,“ selgitas Lootsma.

Enamus ehk 92% liikluskindlustuse juhtumitestolid seotud auto kahjustustega, muu vara kahjusid oli 5% juhtudest. Liikluskindlustuse väljamakstud hüvitise keskmine summa oli üle 2100 euro. Suurim kahjuhüvitis teise varale tekitatud kahju korral oli 20 255 eurot ning inimvigastuste korral üle 5570 euro.