
Töötleva tööstuse tootmismaht taastub, kuid väljavaated on halvenenud
Töötleva tööstuse tootmismahu viimane põhi jäi möödunud aasta juulisse ning selle ajaga võrreldes oli antud näitaja veebruariks suurenenud 6%. Samas on töötleva tööstuse tootmismaht varasema pika languse tõttu ikka veel 2018. aasta lõpu tasemel.
Kuigi veebruaris kasvas selle majandusharu tootmismaht aastases võrdluses 1,6%, tuli ligi 70% kasvust toiduainete tootmisest, millele järgnes elektriseadmete tootmine. Seevastu pani tugeva piduri kasvule puidutootmise mahulangus.
Kui alates eelmise aasta teisest poolest oli töötleva tööstuse tootmismahu paranemise taga eksport, siis selle aasta kahel esimesel kuul on kasvu näidanud ka müük koduturule. Veebruaris suunati ekspordiks ligi 68% müügist, kusjuures selle osakaalu madalaim kuu jäi juba 2023. aasta lõppu.
Tööstusettevõtete kindlustunne, sealhulgas nende hinnangud eksporditellimuste kohta, on siiani paranenud. Samas on USA kaubanduspoliitikaga seotud ebakindlus maailmas erakordselt kõrgele tõusnud ja üleeile väljakäidud tollitariifid halvendavad nii maailma, Euroopa kui ka Eesti majanduse väljavaadet. Samas, on ebaselgust mõju tugevuse kohta palju. On lahtine, kuidas EL ja teised riigid USA tollimaksudele vastavad ning kas ja milliseid tulemusi läbirääkimised Ühendriikidega annavad.
Eelmisel aastal oli USA osakaal Eesti päritolu kaupade ekspordis veidi üle 5% ja sellest 40% olid erinevad elektriseadmed, millest ligi kolmandiku moodustasid mobiilsideseadmed (5G seadmed). 10% ekspordist moodustasid puittooted, 9% masinad ja seadmed ning ka mõõteseadmed ulatusid 9%-ni. Ülejäänud kaupade osakaal oli tagasihoidlikum.
Samas oli USA-sse eksporditud mobiilsideseadmete osakaal Eesti päritolu kaupade koguekspordist vaid 1,7%. Seega, teadmata veel küll kõiki detaile USA tollitariifide kohta, paistab otsene mõju kogu Eesti majandusele olema väike, kuid läbi meie kaubanduspartnerite võib mõju olla üsna tugev. Eesti on Euroopa ühisturu tarneahelatega tihedalt seotud. Seega, kui meie kaubandus- ja äripartnerid saavad löögi, mõjutab see varem või hiljem ka Eestit. Tollitariifide mõju meie majandusele hakkab ilmnema järk-järgult.