Avalehele
Kuidas mõjutab uus tulumaksuseadus III sammast?

Kuidas mõjutab uus tulumaksuseadus III sammast?

III pensionisammas on hea viis pikaajaliseks kogumiseks, sest see on ainus kogumislahendus, mille puhul saad igal aastal sissemakstud summalt tulumaksu tagasi.* Kuna 2018. aasta algusest rakendus uus tulumaksuseadus, siis vaatame, kuidas see mõjutab III samba maksustamist.

Mis jääb samaks?

  • III samba sissemaksetes ei muutu midagi ja kogutud summalt saad endiselt tulumaksu tagasi. Vaata, kui palju võiksid riigilt tulumaksu tagasi saada.*
  • III samba väljamaksed maksustatakse endiselt 20%-lise või 10%-lise tulumaksuga.**
  • Eluaegsed väljamaksed III sambast on tulumaksuvabad.

Mis muutub?

Alates 2018. aastast on üldine maksuvaba tulu 500 eurot kuus ehk 6000 eurot aastas. Sinu üldist maksuvaba tulu arvestatakse aastase brutosissetuleku (aastatulu) põhjal. Osa aastasissetulekust moodustavad ka III samba väljamaksed. Seega võib III samba väljamakse vähendada sinu aastast maksuvaba tulu ja võib tekkida kohustus maksta täiendavalt tulumaksu riigile tagasi. Kui soovid III sambast raha välja võtta, on oluline silmas pidada, kuidas väljamakse aastatulu mõjutab. Soovitame arvutada, kas võtta välja suurem summa korraga või hajutada väljamaksed mitme aasta peale.

Täiendav tulumaksukohustus võib tekkida kahel juhul:

  1. kui sinu aastane brutosissetulek ilma III samba väljamakseta on kuni 14 400 eurot ja III samba väljamakse tõttu ületab aastane tulu selle piiri;
  2. kui sinu aastane brutosissetulek ilma III samba väljamakseta on vahemikus 14 400 kuni 25 200 eurot ning võtad III sambast raha välja.

Täiendavat tulumaksukohustust ei teki, kui sinu aastane brutosissetulek koos III samba väljamakse(te)ga on kuni 14 400 eurot. Samuti ei teki täiendavat tulumaksukohustust, kui aastane brutosissetulek on suurem kui 25 200 eurot, kuna sellisel juhul on maksuvaba tulu 0.

Hea teada

Kui oled otsustanud III sambasse kogutud raha kasutama hakata, siis mõtle oma aastasele brutosissetulekule ja vali väljamaksete tegemiseks soodsaim viis. Täpsemalt saad maksuvabast tulust lugeda https://www.emta.ee/et/maksuvaba-tulu.

 

*Tulumaksu saab tagasi pensioni III samba sissemaksetelt, mis on kuni 15% sinu brutosissetulekust, kuid mitte suuremad kui 6000 eurot kalendriaasta jooksul.

**Alates 55. eluaastast, kui on kogutud vähemalt 5 aastat või investori puuduva töövõime korral maksustatakse väljamakse 10%-lise tulumaksumääraga.

Swedbanki pensionifonde valitseb Swedbank Investeerimisfondid AS, investeerimisriskiga pensionikindlustuse lahendust pakub Swedbank Life Insurance SE. Enne otsustamist tutvu prospektide ja tingimustega. Vajadusel konsulteeri spetsialistiga.