Avalehele
Muutsime septembris K30, K60 ja K100 pensionifondi vanusevahemikke

Muutsime septembris K30, K60 ja K100 pensionifondi vanusevahemikke

Kõigil, kes me oleme liitunud II sambaga, on soov saada sellest pensionipõlves võimalikult tuntavat lisa vanaduspensionile. Et see nii läheks, tuleb koguda targalt. See tähendab noorena valida fond, kus on võimalikult palju aktsiaid, mis aitavad pensionivara maksimaalselt kasvatada. Samas tuleb arvestada, et selliste fondide puhul tuleb valmis olla ka lühemaajalisteks suuremateks langusteks, kuid piisavalt pika kogumisperioodi puhul ei tasu kukkumist karta, sest regulaarse kogumise korral saab langustega ka võita.

Vanaduspensioni iga tõuseb ning liigub samm-sammult 65-nda eluaastani ning aastast 2027 hakkab pensioniiga sõltuma oodatavast elueast.

See pani ka meid üle vaatama II samba fondide soovituslike vanusevahemikke. Tõstsime soovitatavat vanust kolmel fondil: K100, K60 ja K30. Enne soovitasime K100 fondis investeerida kuni 44-aastastele, nüüd 49-aastastele. K60 fondis soovitasime koguda vanuses 45-54 eluaastat, nüüd 50-56-aastastele. Konservatiivsemas fondis, K30 soovitasime koguda vanuses 55-62. nüüd alates 57. eluaastast.

Esimesed aastakümned kogumist tasub koguda täistuuridel. Teisisõnu valida fond, kus on maksimaalselt aktsiaid. Hoogu tasub maha võtma hakata umbes 15 aastat enne pensionile jäämist ning vastavalt sellele tegime ka muudatused. Kui on aeg pensionifondi vahetamiseks, tuletame seda meelde ning fondi soovitamisel lähtub Swedbank alati kogumisperioodi pikkusest ehk Sinu vanusest, sõltumata finantsturgude hetkeseisust. II samba fondi valimisel tulebki lähtuda ennekõike kogumisperioodi pikkusest ning seejärel riskivalmidusest. Kuna tegemist on investeeringuga, siis tuleb ka pensionifondide puhul meeles pidada, et tootlus ja risk käivad käsikäes ning tootluse saamiseks tuleb riskida. Siiamaani on pikaajalised investeeringut aktsiatesse pakkunud paremat tootlust ja seda tasub ka pensioniks kogudes meeles pidada.

K1990–1999 pensionifond on jätkuvalt ennekõike mõeldud vahemikus 1990-1999 sündinud kogujatele ja kuna tegemist on Eesti ainukese indeksitesse investeeriva elutsüklifondiga, ei ole vajadust fondi vahetada. Selle fondi riskantsus (aktsiate osakaal) hakkab ajas automaatselt vähenema ning nii saab selle fondi valinud koguja olla muretult ühes fondis kuni oma pensionini.

K100 sobib kuni 49 aastastele. Fond võib investeerida kuni 100% aktsiatesse ning see annab võimaluse pensionivara suuremaks kasvatamiseks. Kuna alla 49-aastastel on pensionieani veel rohkem kui 15 aastat, siis on aega ka võimalikest langustest taastuda.

K60 pensionifond võib investeerida kuni 60% aktsiatesse ning seda soovitame 50-56 aastastele. Pensionini on siis jäänud küll rohkem kui 10 aastat, kuid tasub juba veidi riski vähendada ja muutuda natukene konservatiivsemaks.

K30 pensionifondi, mis investeerib kuni 30% aktsiatesse, soovitame alates 57-ndast sünnipäevast. Siis on pensionini jäänud loetud aastad ning ei ole mõistlik aastakümneid kogutud pensionivaraga enam valdavalt aktsiatesse investeerivates pensionifondides riskida ja olulisemaks muutub fondi stabiilsus.

Alates 63-ndast eluaastast soovitame juba aga kõige konservatiivsemat fondi, K10, et mitte enam kogunenud summaga mitte riskida ning kogutud vara väärtust hoida.

Swedbanki pensionifondide fondivalitseja on Swedbank Investeerimisfondid AS. Tutvu fondide prospektide ja põhiteabega aadressil www.swedbank.ee/fondid või lähimas Swedbanki kontoris. Lisainfo saamiseks pöördu Swedbanki investeerimistoe poole telefonil 613 1606 või e-posti aadressil investeerimistugi[at]swedbank.ee.

 

Märksõnad: II sammas, Pension, Pensionifond