Avalehele
10 nippi oma rahalise seisu parandamiseks

10 nippi oma rahalise seisu parandamiseks

Hetkel kehtiva eriolukorra tõttu on paljude perede sissetulekud vähenenud ning rahalise seisu parandamiseks tuleb püüda kulusid vähendada ja/või tulusid suurendada. Swedbanki Rahaasjade Teabekeskuse uuringud on näidanud, et kümnendikul Eesti peredest puuduvad säästud ning ligi pooled pered omavad säästupuhvrit vaid kuni kolme kuu kulutuste ulatuses. Seega on paljud pered finantsiliselt väga haavatavas olukorras.

Kui auk on tekkinud ka Sinu rahakotti, leiad pere finantstervise turgutamiseks siit Swedbanki Rahaasjade Teabekeskuse kümme nõuannet.

1. Lihtne tõde – alusta Exceli tabelist

Paljud pered arvestavad rahaasju mälu abil. Kulusid kirja panemata on aga keeruline aru saada, millele ja kui palju raha kulus. Seega asu väljaminekuid täpselt üles märkima ja analüüsi seejärel, kuidas neid kärpida. Plaanimiseks on eri viise: kes kasutavad nutikaid mobiilirakendusi (nt Monefy, Wally, You Need A Budget) või internetipanga Rahaplaneerijat, kes eelistavad Exceli tabelit või paberit ja pliiatsit.

Kui ülevaade kuludest on olemas, sea igale kulukategooriale ranged summalised piirid. Näiteks, elektrile 30 eurot, toidule 250 eurot jne. Seejärel püüa neist kinni pidada. Kui kuu lõpus selgub, et näiteks elektrile läks hoopis plaanitust vähem raha, tasub n-ö ülejäänud summa kohe säästukontole kanda.

2. Kaardista tasumist ootavad arved

Pane kirja kõik arved, mis ootavad tasumist (summa, tasumise tähtaeg, intress ja viivis). Koosta tagasimaksegraafik ja tasu ennekõike need arved, millelt arvestatakse suuremat viivist või mille maksetähtaeg on varasem. Kui arved on kuhjunud, võta ühendust arve esitajaga, et leppida võimaluse korral kokku uus maksegraafik või saada ajapikendust.

3. Vaata üle teenusepaketid

Enamik meist sõlmib teenusepakkujatega lepinguid ega kontrolli hiljem, kas need vastavad veel tegelikele vajadustele või maksame nende eest üle. Kui avastad, et vaatad televiisorist vaid kolme kanalit, kuid maksad saja eest, küsi teenusepakkujalt paremat pakkumist või uuri järele, ehk on turul konkureeriv ettevõte, kes pakub sama teenust palju soodsamalt. Samamoodi kaardista ka telefoni-, elektri- ja internetipaketid.

4. Tee toidupoes mõistlikke valikuid

Impulsiivseid oste aitab vältida nädalamenüü kavandamine ja selle põhjal ostunimekirja koostamine. Kui pead ostunimekirjast rangelt kinni, väldid ka ebavajalike kampaaniatoodete ostmist. Oluliseks säästukohaks on ka ise toidu tegemine. Samuti saad nii toituda palju tervislikumalt kui süüa valmisletilt ostes. Näiteks on maitsestamata liha tihti soodsam ja ka tervislikum ning ise smuutisid ja salateid teha on palju odavam kui neid restoranist või kohvikust kaasa ostes. Oluline on ka hindu võrrelda. Vaata ja võrdle peale tükihinna ka sarnaste toodete kilo- või liitrihinda (see on hinnasildil väiksemas kirjas).

5. Kaalu oste tahan-vajan-skaalal

Kui tahad eristada, kust jookseb emotsionaalse tahtmise ja tegeliku vajaduse piir, tasub endale enne ostu esitada küsimus „kas mul on tõesti seda vaja ja mis juhtub, kui ost jääb tegemata?“. Sellise kontrollküsimusega saad ostukorvist eemal hoida nii mõnegi emotsiooniostu. Seda nippi on hea kasutada ka ahvaltevate allahindluste ja kampaaniate ajal.

6. Loobu sõltuvustest

Igal inimesel on oma sõltuvused, millele kulub liiga palju raha. Levinumad sõltuvused on näiteks alkohol, tubakatooted ja süsivesikud. Esmapilgul väikesed kulutused võivad aasta lõikes moodustada märkimisväärse summa. Loobudes mõnest enda sõltuvusest, säästad nii raha kui ka enda tervist.

7. Kaasa ka lapsed eelarve tegemisse

Kuna lapsed veedavad praegu tavapärasest rohkem aega kodus, on hea võimalus kaasata nad pere rahaasjade plaanimisse. Näiteks näita lastele, kui palju kulub raha kodule, transpordile, söömisele, meelelahutusele ja eri laenukohustuste tasumisele. Õpeta lapsele, kuidas teha ostunimekirja, ja arutage, millised on mõistlikud valikud kaupluses.

8. Väldi tarbetuid võlgu

Rahanappuse korral väldi kindlasti uute laenude võtmist. Nii kiirlaenu kui ka tarbimislaenudega kaasnevad uued ja suuremad kulud teenustasude ja intresside näol. Kui laenuraha on siiski vaja, tasub endalt küsida, kas asi, mille jaoks laenad, peab vastu kauem, kui kestab laenu tagasimaksmine. Mis tahes laenuvajadus tuleb enne lepingu allkirjastamist hoolikalt läbi mõelda.

9. Ava säästukonto ja maksa kõigepealt iseendale

Säästmisega alustamiseks piisab vähesest – kümnest-paarikümnest eurost kuus –, millest koguneb aastaga juba täiesti arvestatav summa. Ava endale internetipangas uus arvelduskonto ja pane sellele soovi korral eraldi nimi (nt Säästud), parem oleks, kui see seostuks püstitatud eesmärgiga. Iseenda kontode vahel saad raha liigutada tasuta ja igal ajahetkel. Palga laekudes maksa alati kõigepealt iseendale ehk pane säästmiseks mõeldud summa kohe kõrvale. Kui Sinu palgapäev on iga kuu kindlal kuupäeval, tasub ülekande jaoks teha püsikorraldus, mis teatud summa automaatselt teisele kontole kannab.

10. Püüa teenida lisaraha

Sama tähtis kui säästmine on ka sissetulekute kasvatamine. Kui Sul on püsiv töökoht olemas, aga graafikus leidub aeg-ajalt sisustamata hetki, on juhutööotsad Sinu jaoks hea võimalus. Praegu saadaolevaid tööampse leiad eri tööportaalidest, näiteks lehelt GoWorkaBit või Töötukassa ajutiste töökohtade keskkonnast.

Vaata üle ka see, mida peidavad endas Sinu kodukapid. Riideid, mida keegi ei kanna, laste mänguasju, mida keegi enam ei vaja, või seisab nurgas hoopis trenažöör, mida ei ole juba aastaid kasutatud? Seismisega nende väärtus ajas ilmselt ei kasva. Nüüd on aeg teha kodune suurpuhastus ja kõik üleliigne maha müüa. Müügikanalitena kasuta tasuta portaale või ka iseenda sotsiaalmeediakontosid.