Avalehele
Koolitarvete hinnavõrdlus: hinnatõus on kergitanud ka koolikaupade hindu

Koolitarvete hinnavõrdlus: hinnatõus on kergitanud ka koolikaupade hindu

Swedbanki Rahaasjade Teabekeskus koostas nelja suurema jaeketi e-poe põhjal esimesse klassi mineva lapse koolikaupade hinnavõrdluse, millest selgub, et tänavune odavaim ostukorv on pea 21,5 protsenti kallim võrreldes eelmise aastaga. Augusti keskpaigas oli odavaim koolitarvete ostukorv 21,66 euroga Barboras. 

Swedbanki Rahaasjade Teabekeskuse juhi Mari-Liis Jäägeri sõnul on näha, et üldine hinnatõus on mõjutanud ka koolikaupade hindu. „Kui eelmisel aastal oli võimalik vajaminevad koolitarbed soetada 17,82 euroga, siis tänavu on kooliasjade soodsaim hind augusti keskpaigas 21,66 eurot,“ selgitas ta. „Seega on lapsevanematel varasemast veelgi olulisem planeerida kooli algusega seonduvaid kulutusi, teha vajaminevatest asjadest nimekiri ning osta veebi kaudu, et poes ei tekiks emotsioonioste.“ 

Soodsaima hinnaga saab koolitarbed osta Barbora e-poest, kus need maksavad 21,66 eurot. Järgnevad Prisma e-pood, kus koolikaubad maksavad 25,4 eurot, Selveris on soodsaimate koolikaupade hind 26,54 eurot ja Rimi e-poes 30,14 eurot. Eelmisel aastal oli odavaim e-pood Prisma, millele järgnesid Rimi, Barbora ja Selveri e-pood. 

Koolikaupade hinnavõrdlus viidi läbi e-poodides 11. augustil. Võrdlusesse kuulusid koolitarvetest värvipliiatsid (12 tk), viltpliiatsid (12 tk), harilik pliiats, joonlaud (20 cm), guaššvärvid 6 tk, veetops, pintslid, liimipulk, teritaja, pinal, õlipastellid, ruuduline vihik, jooneline vihik, abijoontega vihik, ümbrispaber või kilekaaned, plastiliin, kustutuskumm, joonistusplokk (A3), joonistusplokk (A4), käärid, värviline paber ning mapp töölehe hoidmiseks. 

Hinnavõrdluses olevate koolitarvete aluseks võeti esimesse klassi minejate soovituslike kooliasjade nimekirjad, mis olid kättesaadavad Tallinna 21. Kooli, Tallinna Lilleküla Gümnaasiumi, Laulasmaa Kooli, Tartu Variku Kooli ja Tallinna veebilehtedel. 

„Nendes koolides, kus koolivorm on kohustuslik, lisandub koolikulude hulka piduliku ja igapäevase koolivormi maksumus. Samuti ei tasu unustada, et uuel õppuril peab koolitööde tegemiseks olema ka mugav laud ja tool,“ lisas Jääger. 

Kooliasju valides võiks lähtuda vajadustest ja asjade kvaliteedist, mitte ainult hinnast. Eriti oluline on see koolikoti juures, sest odavamad kotid ei pruugi selga piisavalt toetada. Lisaks võiks kooliasjade valimisse kaasata lapse. Kaval nipp on pakkuda talle poes kolm valikut – nii saab laps ise valikuid teha, ilma et eelarve lõhki läheks.

Jääger julgustab esimesse klassi mineva lapse vanemaid kasutama kohaliku omavalitsuse pakutavat koolitoetust. Näiteks Tallinnas on ranitsatoetus 320 eurot, Viimsi vald toetab kooliteed alustavaid lapsi 120 euroga, Pärnumaal on toetus 150 eurot ning Tartus 50 eurot. „Kulude vähendamiseks tasub koolivormi ja koolimööblit teiselt ringilt osta, hoida pilk peal koolikaupade kampaaniatel ning kulusid kuude lõikes hajutada,“ lisab Jääger.