Avalehele
Kuidas säästa nii keskkonda kui raha?

Kuidas säästa nii keskkonda kui raha?

Populaarses rahatarkuse grupis #Kogumispäevik keskenduti oktoobris keskkonnateemadele. Blogija Liisa Aavik rääkis jäätmeteta elustiilist (zero-waste) ja jagas nippe, kuidas säästa samaaegselt nii raha kui ka keskkonda.

Ostle pakendivabalt

Enne poodi minemist tee valmis nädala toidunimekiri. Poodi minnes võta puu- ja juurviljade jaoks kaasa väikesed riidest kotid, valmistoidu- ja salatiletis saab kasutada kodust kaasavõetud karpe. Tavapoes eelista tooteid, mida müüakse lahtiselt, samuti tasub külastada turgu, kust saab osta lahtiseid kuivaineid. Käitu enesekindlalt, nagu sa oleksid alati pakendivabalt ostnud.

Kosmeetika ja hügieenitooted

Üks võimalus on valmistada ise kosmeetikat. Teine võimalus on osta internetipoodidest korduvalt täidetavat kosmeetikat, üks selline bränd on Zao, mida saab tellida iluspekter.ee lehelt. Kõik Zao kosmeetikatoodete pakendid on valmistatud bambusest ja nendele juurde saab hiljem osta sisutäidet. Kuigi alguses tuleb kosmeetika eest välja käia suurem summa, siis edaspidi on sisutäidete ostmine samaväärse hinnaga või isegi odavam kui iga kord uue tavakosmeetikatoote ostmine. Näohoolduseks müüb Eesti bränd Tilk kreeme korduvalt täidetavas purgis, mille saab hiljem viia tagastuspunkti. Plasthambaharja alternatiivina saab kasutada bambushambahari, mille puitosa saab komposti visata ja harjased tavaprügisse visata.

Kapselgarderoob – vähem riideid, rohkem kombinatsioone

Riiete puhul tuleks mõelda sellele, et need oleksid omavahel kombineeritavad, erinevates olukordades ja erinevat moodi kantavad. Eesmärk võiks olla, et kogu (suve)garderoob mahuks ära käsipagasisse. Enne uue riideeseme ostmist mõtle, kas kannad seda riideeset vähemalt 20 korda. Kui vastus on ei, siis jäta see pigem ostmata. Osta ainult neid asju, mida sul päriselt vaja on.

Pesu ja nõude pesemine

Lahtist nõudepesugeeli ja pesuvahendit saab sobiva koguse osta oma anumasse ökopoodidest. Veebipoest saab tellida ka tahket nõudepesuseepi, millest jätkub umbes kuueks kuuks. Koduste puhastusvahenditena toimivad edukalt sidrunihappe segu ja soodat. Ökopoodidest leiab ümbertöödeldud materjalist valmistatud nõudepesukäsnasid ning nõudepesuharjasid, millel saab harja osa varre küljest eemaldada ja seda vahetada.

Keskkonnasõbralikud jõulud

Esmalt võiks mõelda sellele, kas kingituste tegemine on vajalik või on olulisem lähedastega koos veedetud aeg? Kui aga on soov kinke teha, siis üllata sõpru isetehtud kinkekaardiga, millega kingid neile elamuse. See võib olla sinu juures toimuv kodune õhtusöök, matk looduses või mõni muu põnev tegevus. Sellised kingitused jäävad kindlasti meelde. Ära kuluta raha kingituste pakkimisele, vaid kasuta kinkekotte või pakkematerjale, mis sul juba kodus olemas on. Kui kodus vanu pakkematerjale ei ole, siis Facebooki taaskasutusgrupist „Prügi aardeks“ saab selliseid materjale küsida. Kingituste pakkimiseks võib katsetada ka furoshiki tehnikat ehk kasutada pakkimiseks vanu kangaid.

Liitu rahatarkuse grupiga #Kogumispäevik