Avalehele
Kuidas seada eesmärke, mis päriselt toimivad?

Kuidas seada eesmärke, mis päriselt toimivad?

Uuel aastal uue hooga. Kas oled samuti üks neist, kes murrab jaanuaris pead eesolevaks aastaks eesmärkide nuputamisega? Kindlasti oled kuulnud SMART-eesmärkide seadmisest – see tähendab, et eesmärgid peavad olema mõõdetavad, saavutatavad ja väga konkreetsed. Aga kas ikka peavad?

Proovi sel aastal õige teisiti. Võta aeg esmalt iseendale ja püüa luua elus selgust. Selle juures on aga oluline mitte huupi tulistada eesmärke. Seega alusta lahterdamisest, sest ajule meeldib sildistada ja kategoriseerida. Jaga elu kategooriateks, näiteks füüsiline tervis, vaimne tervis, perekond, suhe elukaaslasega, sõbrad…

Kui sead eesmärke esimest korda, siis võid alustada kahest kõige olulisemast, näiteks vaimsest ja füüsilisest tervisest, ning mõelda, mida saad nende jaoks sel aastal ära teha. Seejärel sea igaks kuuks üks või kaks sammu, mis aitavad vaimse ja füüsilise tervise eesmärke ellu viia. Suvekuudel hoia eesmärgid vabamad. Suvel keha puhkab, tahame kohustusi vähendada ja olla sotsiaalsemad – seega ole enda vastu helde.

Eesmärke on lihtsam seada, kui ütled endale, et eesmärgid ei pea olema mõõdetavad, numbrilised ja konkreetsed. Need võivad olla ka visioonid või tunded, mida tahad kogeda. Mõtle, mis on need väikesed asjad, mis tekitavad sinus head tunnet. Hakka unistama!

Kui aastaeesmärgid seatud, pane iga kuu lõikes paika sammud, kuidas nendeni jõuda. Iga kuu lõpus tee tehtule tagasivaade. Kui midagi jäi tegemata, tõsta see järgmisesse kuusse. Samuti võid iga kuu järel analüüsida, mis läks sel kuul hästi eraelus ja mis tööl ning kuidas saaks paremini.

Leia endale arengupartner

Eesmärkide seadmine ei pea käima üksi. Selleks, et oma mõtteid peegeldada ja vajaduse korral motivatsiooni suurendada, leia vastutuspartner. Iseendale hoitud lubadusi kipub olema kõige raskem täita, neid on lihtsam unustada ja edasi lükata. Aga kui oleme kellelegi teisele lubanud, siis tekib vastutus, aga ka sõbralik võistlusmoment – tema tegi, tahan ka! Ühtlasi annab selline arengupartnerlus viisi, kuidas sõpradega koos aega veeta. Hea põhjus ju, miks sagedamini helistada ja kokku saada.

Kõige selle juures naudi ka lihtsalt eesmärkide seadmist ja nende poole liikumist. Ole enda vastu aus ja mõistev. Kui sa ei jõua kõiki eesmärke täita, võta neid vähemaks. Alusta väikestest asjadest, et kogeda eduelamust. Kui miski tekitab head tunnet, siis tahad seda järgmine kord rohkem teha. Väikesed võidud tekitavadki emotsiooni ja tahet pingutada.

Kuula ka Kogumispäeviku podcast’i, kus räägime eesmärkide seadmisest lähemalt.

Märksõnad: Eesmärgid, Uus aasta