Avalehele
7 soovitust, kuidas veeta muretud jõulupühad

7 soovitust, kuidas veeta muretud jõulupühad

24.11.2017

Rahaasjade Teabekeskuse mullune jõulu-uuring näitas, et kolmandikule eestimaalastest on jõuluaeg pere-eelarvele koormav ning pered peavad nuputama, kuidas detsembris toime tulla.

Enamasti jääb planeeritav kingituste eelarve 51–100 euro vahele ning rohkem kui pooled elanikest katavad kingituste ja muud pühadega seotud kulutused jooksvalt pere-eelarvest. Selleks, et ennetada auku rahakotis, annab Rahaasjade Teabekeskus 7 soovitust, kuidas veeta muretud jõulupühad.

1. Koosta kingituste nimekiri ja eelarve

Tee kingituste ja kingisaajate nimekiri lähtuvalt eelarvest. Pane esmalt paika summa, mida planeerid kulutada ja seejärel inimesed, kellele soovid kinki teha. Selline lähenemine aitab võidelda kiusatusega kulutada plaanitust enam ja vältida ostukorvis kingitusi, mida keegi ei vaja. Kõige olulisem on mitte teha kinke kohusetundest, vaid inimestele, kes on tõesti sinu elus olulised. Kui kingisaajate ring on siiski laiem, tasub teha omavahel kokkuleppeid (nt loosipakke). Kingituste nimekirja kanna kaasas, näiteks rahakoti vahel või telefonis, siis on sellest ka reaalselt kasu.

2. Kasuta pühadeostude eest tasumiseks ühte pangakaarti

Kasuta maksmisel ainult ühte pangakaarti. Nii on kergem oma kuludel silma peal hoida. Kui sul on mitu krediitkaarti, siis kasuta seda, millel on soodsam intress. Kui maksad krediitkaardiga, tasub jälgida krediidilimiidi kasutamist. Oluline on, et tulevased tagasimaksed oleksid jõukohased ja ei tekitaks rahamuresid.

3. Planeeri jõululaua menüü

Sihitult ostukorviga riiulite vahel käies ostad tõenäoliselt oluliselt enam toitu, kui vajad ja kulutad rohkem. Hinda realistlikult vajalikke toidukoguseid, tee nimekiri ja võta arvesse ka koduseid varusid.

4. Osta kingitused e-poest

Internetis pole järjekordi ja trügimist, kuid arvestama peab paki saatmise tähtaegadega. Internetist on mugav valida näiteks raamatuid, parfüüme ja kinkekaarte. Ostes jõulukingid e-poest, maandad ka riske, sest kui lähedasele inimesele mingil põhjusel kingitus ei peaks sobima, on võimalik see 14 päeva jooksul tagastada.

5. Tee ise kinkekaarte

Asjade asemel kingi lähedastele hoopis oma aega ja oskusi. Näiteks vii sõber uuel aastal kinno, anna noorele perele pisiperet hoides vaba õhtu või tee remonditöid.

6. Valmista kingitus ise või tee heategu

Kõige meeldejäävam kingitus on enda kätega valmistatud asi või hoopis südamest tulnud heategu, mille teed teise inimese eest. Isetehtud kingituse valmistamiseks ammuta inspiratsiooni internetist. Kingisaajale südamelähedase heateo leiad Ma Armastan Aidata veebilehelt.

7. Võta hetk oma perega koosolemiseks

Suures jõulutuhinas on kerge unustada, et jõulud peaksid olema aeg, mil veeta kvaliteetaega oma lähedastega. Selle asemel, et koguda tarbetuid asju ja võlakoormat, tuleks keskenduda mälestuste kogumisele.