Avalehele
Kuidas alanud aastal päriselt raha koguma hakata?

Kuidas alanud aastal päriselt raha koguma hakata?

03.02.2020

Mõnikord on säästmise juures kõige raskem alguse tegemine. Populaarses rahatarkuse grupis #Kogumispäevik jagatakse nõuandeid, kuidas alustada raha kokku hoidmisega ning oma säästude kasvatamisega.

Sea kindlad eesmärgid

Rahatargaks saamist on parim alustada selgete eesmärkide seadmisega. Mõtle läbi oma soovid ja vajadused ning kirjuta need üles. Eesmärkide sõnastamisel on oluline, et need oleksid võimalikult konkreetsed, saavutatavad, isiklikult olulised, ajaliselt piiritletud ja mõõdetavad.

Näiteks eesmärk „panen iga kuu alguses 100 eurot kõrvale selleks, et koguda esimeseks juuniks 500 eurot, et minna perega Berliini“ toimib kindlasti paremini kui „tahan säästa suvepuhkuseks“. „Motiveerib ainult eesmärk, mis tõesti tähtsana tundub,“ kinnitavad ka mitmed Kogumispäeviku grupi liikmed.

Esmalt maksa endale

Palgapäeval on nutikas säästmiseks mõeldud raha eraldi kontole paigutada, sest nii väldid olukorda, kus see märkamatult muudeks väljaminekuteks ära kulub.

„Muidu soovitatakse säästmisega tegelema hakates 10% sissetulekutest endale maksta, kuid kui pole ikkagi harjunud endale maksma, siis saab 1% võrra kasvatama hakata kuni n-ö piir, mida suudad ühes kuus kõrvale panna, vastu tuleb,“ andis üks Kogumispäeviku liige nõu, kuidas säästmisega alustada ka siis, kui tundub, et raha selleks üldse pole.

Ära söö väljas ja planeeri toidukorvi

Kodus söögi valmistamine on kordades odavam kui väljas einestamine ja aitab aastas kokku hoida sadu eurosid. Samas ei tähenda see, et restoranidest ja kaasa ostetud kohvidest tuleks igaveseks loobuda – ära tee seda algatuseks sagedamini kui kord nädalas ning väljas söömas käies jäta näiteks jook ostmata.

Järgmine säästusamm on toidukorvi planeerimine. Paljude grupi liikmete kinnitusel on selleks hea abivahend nädalamenüü, mille põhjal oma sisseoste teha. „Mina võtan iga nädal selle summa välja, mis olen arvestanud toidule. Pangakaardi jätan koju, kui poodi lähen, et ei tekiks kiusatust,“ jagas üks grupi liige.

Teised jälle soovitasid hoopis kuu algul kõik vajalikud kuivained, konservid ja majapidamistarbed korraga ära osta ning sagedasi poeskäike vältida. Mõistlik on ka kaupluste kampaaniatel silm peal hoida. „Kasutan Sale äppi, sest sealt saan vaadata, kas kuskil on mõni sageli tarbitav asi soodukaga, siis lähen spetsiaalselt sinna poodi,“ jagas teine säästja oma nippi.

Eelista minimalismi

“Ma püüan elada võimalikult minimalistlikult. Mõtlen kolm korda enne, kui midagi ostan ja küsin endalt, kas mul ikka on seda vaja. Planeerin suured ostud, jõulud ja sünnipäevad ette ning hakkan diile jälgima,” jagas Kogumispäeviku grupi liige enda kogemust. Alla oma võimete elades on võimalik säästa raha, aga ühtlasi tähendab see ka võimalust asjade asemel keskenduda rohkem elamustele ja muudele elus olulistele asjadele.

Koosta eelarve ja pea sellest kinni

Viimaks ära unustada eelarve koostamist ning märgi sinna kõik tulud-kulud. See aitab sul rahaasjadel silma peal hoida ning tagab, et liigud oma eesmärkidele lähemale. „Asi on väga palju seotud harjumustega ning vist 21 korda tuleb hambad ristis tegevus ette võtta ning siis on juba kerge,“ julgustas üks Kogumispäeviku grupi liige ning lisas, et eelarve täitmist aitab lihtsamaks teha seegi, kui panna omale selleks meeldetuletus.

Selleks, et eelarve täitmine liiga keeruliseks ei muutuks, soovitab üks grupi liige jagada oma väljaminekud kolmeks rühmaks: vältimatuteks kuludeks (eluase, kommunaalarved jms), jooksvateks kuludeks (lemmikloom, riided, toit, majapidamistarbed) ning ühekordseteks väljaminekuteks.

Paljude Kogumispäeviku grupi liikmete meelepäraseim viis on eelarveks kasutada Exceli tabelit, mille saab kujundada oma vajadustele vastavaks. Samuti leiab internetist mitmeid tasuta eelarve malle, mille saab omale arvutisse alla laadida. Kes Excelit täita ei soovi, võivad appi võtta eelarvestamisäpi.

Grupi liikmete lemmikuteks on 1Money ja Moneyfy äpid. Mõlema süsteem on lihtne ja võimaldab oma rahaasju erinevatesse kategooriatesse jagada ning andmeid saab sünkroniseerida erinevate seadmete vahel. 1Money äpp on eestikeelne ja töötab Android telefonidel, Moneyfy sobib nii iOS, Android kui ka Windows seadmetele.

 

Kui soovid rohkem nõuandeid, kuidas säästlikumalt elada, raha koguda ja investeerida, liitu #Kogumispäevikuga.