Uuring: lisatulu teenib peaaegu iga teine eestimaalane
42% eestimaalastest teenis viimase aasta jooksul põhisissetulekule lisaks täiendavat tulu, selgus Swedbanki Rahaasjade Teabekeskuse poolt läbi viidud värskest uuringust.
Võrdluses Läti ja Leeduga on eestlased lisasissetulekute teenimise poolest täpselt nende vahel. Kui Leedus teenis lisatulu üle poole elanikest, siis Lätis teenis lisaraha veidi üle kolmandiku inimestest. Kõigis kolmes riigis sooviks iga kolmas elanik tulevikus lisaraha teenida. Lisasissetuleku teenimise huvi poolest on aga eestlased kolme riigi võrdluses kõige passiivsemad – 18% vastanutest ole huvitatud lisaraha teenimisest.
Populaarsemad lisaraha teenimise viisid olid Eestis, Lätis ja Leedus vabakutselisena erinevate teenuste osutamine nagu näiteks veebilehtede kujundamine, tekstide tõlkimine, muusika esitamine, pildistamine ning majapidamistööde tegemine nagu koristamine, remonditööd ja laste hoidmine. Leedus oli üheks täiendavaks tegevuseks lisaraha teenimisel ka enda valmistatud või korjatud toidukaupade müük.
Kõige levinumad põhjused lisaraha teenimiseks olid kõigis kolmes riigis sarnased: vajadus suurema sissetuleku järele, soov muuta tööaega ja -kohta paindlikumaks ning ennast teostada. Kui Eestis toodi lisatulu teenimise peamiseks takistuseks ajapuudust, siis Lätis ja Leedus oli esikohal hoopis ebaselge seadusloome, maksud ja bürokraatia.
Eestis ja Lätis pühendati lisatulu teenimisele valdavalt kuni viis tundi nädalas, Leedus aga viis kuni kümme tundi nädalas. Eestlaste teenitud igakuine lisatulu oli enamasti vahemikus 50-200 eurot, lätlastel ja leedulastel oli see summa üldjuhul väiksem, jäädes vahemikku 50-100 eurot kuus.
Iga viies eestimaalane on proovinud äri alustada
Oma äri on proovinud alustada iga viies Eesti elanik, nendest pooltel ehk igal kümnel on toimiv ettevõte ka praegu.
Oma äri loomise peale on mõelnud, kuid pole seni seda teinud 40% elanikest. Sama palju inimesi ei tunne huvi ettevõtlusega alustamise vastu. Elanikud vanuses 18-34 paistavad silma suurima huviga – koguni 60% nendest vastas, et on kaalunud oma äri loomist.
Peamise väljakutsena oma äri alustamisel nimetas 36% ettevõtluskogemusega inimesi toodete või teenuste müügi korraldamist, 31% vastanutest nimetas takistusena rahastuse leidmist ning 23% – seadusandluse mittetundmist. Samal ajal arvas 21% vastanutest, et äri alustamise juures ei olnud tõsiseid takistusi või probleeme.
Oma toodete või teenuste müümisel on iga neljas eestimaalane kasutanud sotsiaalmeediat, kõige populaarsemaks kanaliks on Facebook.
Uuringu viis Swedbanki Rahaasjade Teabekeskuse tellimusel läbi uuringukeskus SKDS selle aasta aprillis. Kokku küsitleti 1010 elanikku vanuses 18-74 aastat.
Kuula ka ülevaadet uuringust Kuku raadio majandussaatest Buum: http://podcast.kuku.postimees.ee/podcast/buum-2017-07-26/