Avalehele
Päikesepaneelid – tark lahendus kasvavate energiahindade murele

Päikesepaneelid – tark lahendus kasvavate energiahindade murele

05.04.2023

Enam pole küsimus selles, kas päikesepaneelid ära tasuvad, vaid selles, kui kiiresti see ära tasub. Koduste päikesepaneelide kasutegur sõltub sellest, kui palju vähem tuleb tänu omatoodangule võrgust elektrit juurde osta ning kui palju saab seda võrku tagasi müüa.

„Viimastel aastatel tuntakse päikesepaneelide laenu vastu üha enam huvi. Jätkusuutlikule trendile annavad hoogu suurenevad energiahinnad, mida arvesse võttes võib päikesepaneelide lahendus ära tasuda nelja kuni seitsme aastaga. Igal juhul on tegemist keskkonnasõbraliku lahendusega, mis aitab kokku hoida elektrikuludelt ning annab võimaluse panna kodu hoopis raha teenima,“ ütleb Swedbanki eraisikute panganduse juht Tarmo Ulla.

Kui palju on võimalik säästa?

Päikesepaneelid toodavad maksimaalselt suvel, pisut vähem kevadel ning üsna vähe sügisel ja talvel. Aasta lõikes kasutab optimaalse suurusega päikesepaneelide lahenduse puhul majapidamine toodetud elektrist ise ära keskmiselt 50%, suvisel tippajal umbkaudu 25–30%. Ülejäänud elektri saab börsihinnaga tagasi elektrivõrku müüa. Nii tekib elektripakkuja juures ettemaks, mida saab tasaarveldusena pimedamatel kuudel ära kasutada.
Mida rohkem toodetud elektrit kohapeal ära tarbitakse, seda tasuvam on projekt. „Peamine sääst tuleb ikkagi sellest, kui palju vähem tuleb tänu omatoodangule võrgust elektrit juurde osta,“ selgitab Ulla.
Kodutarbija tootmisvõimsuse arvutamise rusikareegel on, et aastane toodang võiks olla umbes sama, kui on tarbimine. Kui näiteks majapidamises kulub aastas 5000–7000 kWh elektrit, siis on optimaalne 5–6 kW päikeseelektrijaama rajamine, mille jaoks on vaja umbes 17–18 päikesepaneeli.

Tasub uurida toetusvõimalusi

Väga ligikaudselt võib arvestada, et 1 kW päikesepaneelide täiskomplekti hind koos paigaldusega on 1200–1300 eurot, millele lisandub võrguettevõtte määratud päikesejaama liitumistasu.

Eestis pakub KredEx toetust korteriühistutele, kes soovivad päikesepaneele paigaldada. Seejuures puudub kohustus toodetud energiat võrku müüa ning seda võib kasutada vaid enda tarbeks. Toetuse määr on 30%, kui paneelidega kompenseeritakse ainult korterelamu üldelektri tarbimist, ning 40%, kui nendega kaetakse ka eluruumide elektritarbimist või paigaldatakse lisaks energiat salvestav seade.

Samuti saavad päikesepaneelide paigaldamiseks toetust väikeelamute renoveerijad. Toetuse suurus on 30% ja kuni 20 000 eurot, kuid päikesepaneelide paigaldamiseks tuleb teha ka soojustustöid.

„Praegu on hea aeg taotleda ka päikesepaneelide jaoks laenu, sest Swedbankil kestab 30. septembrini kampaania, millega saab esimesel kahel aastal laenu nullmarginaaliga,“ lisab Ulla.

Millist lahendust valida?

Perede elektritarbimise vajadused on väga erinevad, mistõttu tuleks kõigepealt hinnata, milline lahendus on kodu jaoks kõige tõhusam. Selleks, et arvutada aastaringselt tarbitud elektrienergia kogust, tuleks igakuine tarbitud kilovatt-tundide kogus korrutada 12-ga.
Näiteks kui kuus tarbitakse 250 kWh elektrit, siis aastas teeb see 3000 kWh. Sel juhul tuleks valida 3 kW päikeseelektrijaam, sest siinses kliimas toodab 1 kW võimsusega jaam ligikaudu 1000 kWh energiat aastas. Kui aga koju on plaanis soetada soojuspump või elektriauto, tuleks mõelda suurema võimsuse peale.