Avalehele
Keri saar – aitame üheskoos säilitada maagilist ilu

Keri saar – aitame üheskoos säilitada maagilist ilu

Swedbanki eraisikute finantseerimise osakonna ajaannetuse lugu sai alguse hetkest, kui oli ühiselt kujutletud, milline võiks olla ajaannetuse emotsioon. Soov oli teha midagi, mis toob südamesse sooja tunde ning läbi mille saaks panustada Eesti Vabariigi heaolusse.

Kaaluti erinevaid variante, kuid südamete võitjaks osutus Keri saare lugu. Juba enne saarele minekut sai see paljude lemmikpaigaks eelkõige seetõttu, et seal asub ajalooline Keri tuletorn, mida Google maps kaardirakendustest ei leia. Internetitäis pilte maalilistest vaadetest veensid heategijaid, et just see Eesti üks põhjapoolsematest saartest vajab abikätt.

Keri saare ilu ja valu

Keri saar on väike, kõigest 2,9-hektarilise pindalaga saar, mille sümboliks on 1719. aastal Peeter I eestvedamisel rajatud karahvinikujuline tuletorn. Keri tuletorn on kultuurimälestisena riikliku kaitse all ja kuulub The International Association of Marine Aids to Navigation and Lighthouse Authorities (IALA) poolt välja valitud 100 tuletorni arhitektuurimälestiste nimekirja.

1991. aasta suvel märgati, et tuletorni müürist on suur osa varisenud. Sellest ajast saati on Keri saare tuletorn oodanud abikätt. Veel mõni aasta tagasi said inimesed tuletorni sisse minna, kuid nüüd on olukord nii hull, et see on eluohtlik.

Lisaks tuletornile, paikneb saarel endine piirivalvekordoni elu- ja tööhoone, töökorras saun ja Kaleva mälestusmärk. Saarel hoiavad silma peal vabatahtlikud, hoolitsedes nii elumaja, sauna  ja abihoonete eest, rajatud on muuseum, kino – ja kontserdituba ning ööbimisruumid saarevahtidele ja külastajatele.

Keri saarele saamine pole teab mis lihtne, sest isegi kui tundub, et mandril on ilus ilm, siis merel võib möllata tuul ja lained ning väikese laevaga ei pääse kuidagi saarele ligi. Heateopäeva korraldajatel oli tükk tegemist, et leida vastavalt tiimi töögraafikutele sobiv päev transpordiks, mil tuul ei keerutaks ning meri oleks rahulik.

„Nelja kuu jooksul kolmel korral vedas ilm meid alt ja reisplaan tuli taas ümber korraldada. Õnneks 2.oktoobril oli meil õnne ning saime sõita Kerile, võttes endaga kaasa ka teiste osakondade töötajaid,“ ütles tiimi liige Triin Jalakas. Heateopäeval osales Tarmo Ulla, Kersti Arro, Riika Ploompuu, Margit Mutso, Sofia Rannik, Anne Pärgma ja Triin Jalakas.

Töökas päev täis maagilist ilu

MTÜ Keri Seltsi juht Peep Rada  viis heategijad paadiga Leppneeme sadamast Keri saarele, kus ootas ees selle nädala saarevaht Aivo Normak. Aivo oli kiirelt parandanud ära ka viimasest tormist räsitud silla, et saaks mugavalt randuda.

Saarel viisid Aivo ja Peep läbi huvitava ekskursiooni, kus tutvustati sealseid hooneid. Sissejuhatus tehtud ning ring saarel peal, alustati tõsise tööpäevaga.

„Tänu headele annetajatele sai paar nädalat tagasi peamajale ette pandud uued soojad aknad ning sellest tulenevalt saime oma esimeseks tööülesandeks transportida maja kõrval olevad vanad aknad ja lauad ehitusmaterjalide hoiustamiseks mõeldud kuuridesse,” meenutas valdkonnajuht Anne Pärgma tihedat heateopäeva.

Töö kulg: hommik, päev, õhtu

Vahepeal võeti aeg maha, et teha üks lõuna päiksepaistelises ja lummava vaatega Keri välirestoranis. Oh, küll see oli alles mõnus lõuna, powerful tiim, maitsev toit, vapustav vaade ning meeldivalt kosutav mereõhk. Keri saare Peep rääkis meile saarega seotud lugusid ja jagas mure tuletorni taastamise osas. Muinsuskaitse all olev Keri tuletorn on väga halvas seisus ning vajab abi, aga kahjuks siiani pole riigi hammas sellele peale hakanud. Mure tuletorni pärast on korduvalt kajastatud ka meedias, kuid kahjuks siiani tulutult.

Pärast kosutavat lõunat ootasid ees taas koristustööd ja seda kuniks tagasisõiduni.Loodame, et EV 100 raames saab saar piisavalt tähelepanu ning riik leiab vajalikud vahendid  väärikas eas oleva tuletorni toetamiseks. Lisaks olulisele pärandile on see  hädavajalik ka laevadele.

Tiim läks saarele aega annetama ning tänutäheks andis see maagiline saar vastu võimsa tunde ja meeldejäävad mälestused. Terve päeva paistis saarel päike, kuid ümberringi sadas vihma. Heategijate rõõmuks said nad päiksepaistel vikerkaare sära nautida. Ei saa märkimata jätta ka uudishimulikku hülgepoissi, kes tuli vaatama, mida need inimesed saarel nõnda usinasti toimetasid.

Igal hea tegu loeb!

Swedbanki eraisikute finantseerimise osakond kutsub kõiki üles andma endale sobival viisil panuse Keri saare heaks! Täpsema info saamiseks, kuidas Keri saart toetada, võta ühendust MTÜ Keri Seltsiga.

Heategevuslik algatus Annetame Aega on Eesti Tööandjate Keskliidu ja Swedbanki heategevuslik algatus, mis annab töötajatele aastas ühe tasustatud vaba päeva, et kasutada seda heategevuse tegemiseks. Swedbanki töötajad annetavad aega juba kolmandat aastat järjest. Soovitame ka teistel tööandjatel algatusega liituda, et saata läbi väikeste heade tegude korda suuri tegusid.